+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 32 ileti bulundu.
    Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Gelinin Sorun Çıkarmasında Kaynaklı Boşanma Durumunda Nafaka Verilme İşlemi

Bu arada sakıncası yoksa , Ferdi ve Leyla'nın yaşları kaçtır?

Hukuki NET Güncel Haber

Gelinin Sorun Çıkarmasında Kaynaklı Boşanma Durumunda Nafaka Verilme İşlemi konulu yargıtay kararı ara
    Gelinin Sorun Çıkarmasında Kaynaklı Boşanma Durumunda Nafaka Verilme İşlemi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    845
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Gelinin Sorun Çıkarmasında Kaynaklı Boşanma Durumunda Nafaka Verilme İşlemi

Benim çok anladığım bir konu değil ancak ben Ferdi'nin kendi ailesiyle konuşması niye bu kadar olay oldu onu anlamadım. İçini dökmek insani bir ihtiyaçtır. Terapidir. Bunu herkes her zaman yapabilir. Akıl, fikir, tavsiye isteyebilir. Bu neden kötü bir şey olsun ki?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Olayı anlatan Ferdi değil, anne babası değil , öyle olunca dışardan birilerine bu olayı anlatmış olmak bence kötü değil olayların büyümesinde olumsuz etkendir.
    Bu konuyu Ferdi kardeşimiz konu açıp sormuş olsa konu bu noktalara gelmezdi diye düşünüyorum sn. Cancı.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Cevap: Gelinin Sorun Çıkarmasında Kaynaklı Boşanma Durumunda Nafaka Verilme İşlemi

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bahsettiğiniz o olay eğer ki Leyla ile Ferdi nin evinde olmuşsa, Leyla'nın ailesinin kızlarının evine gelmesi haneye tecavuz olmaz.
    Eve girmenin de usulü vardır diye düşünüyorum. Farkındaysanız ve yukarıda yazılanları biraz daha nesnel olarak okuduysanız; eve normal bir şekilde girilmemiş tehditler savuraraktan ve birdenbire, "kan dökülür" gibi cümlelerle zorla eve girme durumundan bahsedilmekte.
    Haneye tecavüzün daha nasıl olmasını beklersiniz ki?

Ferdi'nin yakınısınız, olayı sadece Ferdi ve ailesinin anlattıkları kadarıyla dinlemişsiniz ve Leyla ve ailesinin ipini çekmişs durumdasınız.
    Farkındamısınız bilmiyorum ama Leyladan hiç bir açıklama , anlatım yokken bile ben salt sizin alatımınızla Leyla fanı olmuş durumdayım. Gerisini siz düşünün. Ferdi sizleri mahkemede tanık gösterse, şu anlatımlarınızla Leylaya faydanız olur, Ferdiye değil.

Sürekli "Ferdisiniz", "Ferdinin yakınısınız" gibi tanımlamalardan ziyade olaya ve sonuca odaklanmanız gerektiğini söylemiştim, daha nasıl anlatayım! Leyla hanımın ailesi eve haneye tecavüz şeklinde değil de gerçekten misafir şeklinde gelip olayı anlamaya ve uzlaşmaya çözüm arasalar, sinirli olsalar da Leyla ve torunun alıp götürmeden AÇIKLAMALAR yapıp dertlerini Ferdi ve ailesinin yanında anlatsalar belki bu sorun olmaz ve onlar da dinlenmiş olurdu. Sizin bu tutumunuz baştan itibaren devam etmekte, burada genel olarak olayı ve tarafları bilen ve olayın gerçekleşme nedenlerine şahit olan benim. Siz ise olayı ve sorduğum soruyu yorumlamaktan ziyade daha kişileri tanımadan sürekli Leylayı savunur tarzda yorumlarda bulunuyorsunuz. Leyla da haklı olsa ailesi ve kendisi düzgünce konuşurdu ki onu az çok tanıyordum ben. Siz daha tanımadığınız birini körü körüne savunuyorsunuz ve asıl sorudan sürekli olarak uzaklaşıyorsunuz. Artık sizden 'Leyla fanlığı' gibi gereksiz hareketlere takılmayıp sonuç kısmına ve asıl soruya odaklanmanızı aradaki olaylarla ilgili kısımları da bana sormanızı istiyorum. Bilmediğiniz kısımlarla ilgili yorum yapmamanızı rica ediyorum.

.
    Anne babasına içini döküyor olması, dışarıya anlatmasıdır, sorunu çözebilme anlayışı değil. Leyla nın olaylardan duyduğu rahatsızlığı kayınpederine anlatırken kayınvalidesi ve kocasından şikayetini dile getirmesi , yaşadıklarından ne derece olumsuz etkilendiğini, rahatsızlık verdiğinin göstergesidir.

Fakat bu aşamada kendisiyle ilgili sorunları kabul etmiyor olması uzlaşmayı zorlaştırmaktadır. Sorunlarını düzeltse Ferdinin kahvaltısını hazırlasa, ev işlerini güzelce yapsa, kocasına akşam yemeğini hazırlasa, telefon ve internetten vakit bunlara vakit ayırabilse Ferdi bunları kendi anne babasına da anlatmayacak ve sorun kalmayacakmış. Leyla burada kendi hatalarını başkasının bilmesini istemiyor ve Ferdi de kendisine hatalarını birebir söyleyince de kabul etmiyormuş! Bunlara rağmen Ferdinin ağzından küfür vs. çıkmamış. En sonunda anne babasına söyleyerek yardım almak istemiş, burda rahatsızlığı oluştran da köken olarak 'leyla' oluyor.
    ...
    Sürekli dile getirdiğiniz bu kocasına yardım konusu nedir anlayamıyorum.Şu kocaya yardım konusunu biraz daha açabilirmisiniz?
    Kesinlikle, olayın içindeki herkes, sadece karşı tarafın hatasını görüyor, kendi hatalarını görmekten kaçıyor.

Ferdi, kendi işini kurmaya çalışan biri. Ara sıra küçük çaplı işyerine yardımlar gerekiyor ve bu yardımlar 16 yaşındaki kardeşinin dahi yaptığı yardımdır yani zor bir iş değil, evde bile yapılabilecek birşeyler. Ferdinin Annesi ve kardeşi bile yardım etmesine rağmen Leyla yardım etmiyor, bu konuda kayın validesi tavsiyelerde bulununca da onunla atışmış. Evliliğin her şeyde beraber hareket etme gerçeğini unutmuş bir bayanı andırıyordu Leyla, Ferdi ise buna tahammül ediyormuş. Hamilelik dönemlerinde bazı kısımların veya hamileyken bazı noktaların ihmal edilmesi gibi durumlar olmuş olabilir fakat kendisinin de hanımının halinden anlayıp tahammül edilmeyecek şeylere dahi tahammül ettiğini söyleyebilirim.

1 yıldan önce boşanma davasının kabul edilmemesi kanuni zorunluluk mu bilmiyorum ama uygulama bu şekilde.
    Anne velayei istemezse hemen de babaya da verilebilir, velayet konusunda hakim çocuğun yararına olan ne ise o yönde takdir gösterir, ama anne velayet konusunda istekli ise, babanın o velayeti alabilme şansı sıfıra yakındr.

Velayeti baba da almayı çok istiyor. Bu durumda yine anneden tarafa mı karar verilir ve doğduktan ne kadar süre sonra babanın velayeti alabilme hakkı doğabilir?

elbette mümkündür, bu kategoride açılan konuları inceleyecek olursanız velayeti babada olup çocuk için iştirak nafakası alan babalar da mevcuttur.

Anladım. Leyla ve Ferdi her ikisi de ayrı olarak birbirlerine karşı tüm nafakalardan yararlanabilir mi?

2 tarafın da evlenmeden önce elde etmiş olduğu mal varlıklarına hiçbir şekilde taraflar boşanırken ortak olamazlar, kesin mi? Mesela evlenene kadar 4 iş yeri makinesi olan biri boşanınca 6 makineye sahiptir. Diğer taraf sadece 2 makineye mi ortak olmuş olur?

Malvarlığıyla ilgili kısıma net bir açıklık getiremediniz, bilgilendirme yapabilir misiniz?

Leyla da boşanmak isteyince ve şartlarda anlaşırlarsa en kısa sürede boşanabilirler. Ferdinin zararsız şekilde boşanabilme ihtimali de sıfıra yakındır. Leylanın tazminat-nafaka talepleri ve kusur oranı Ferdinin boşanma zararı miktarının belirlenmesinde etkendir.
    Bu şartlar ve Leylayla ilgili yukarıda yazılan kusurlar ( ev hanımlığı yapamama, kocasının yemeğini hazırlamama, ev işlerini yapmada tembellik, çocuğa babaannesi baktığında bile kendisinin gereksiz işlerle uğraşması vs.) düşünüldüğünde Ferdinin de Leylaya dayak atmak, küfür etmek gibi birşeyler sergilemekten kaçındığını ve en kötü zamanında (olay anında ) bile kavga çıkarmadığını göz önüne aldığımızda Ferdi en zararsız olarak nasıl (hangi nafakalarla veya en kısa kaç gün veya ay sonra bu sıkıntıdan kurtulabilir? Bu durumda Ödeyeceği nafaka türlerini ve kaybedeceği diğer şeyler hakkında bişeyler söyleyebilir misiniz?

- - - Updated - - -

Alıntı CanCi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Benim çok anladığım bir konu değil ancak ben Ferdi'nin kendi ailesiyle konuşması niye bu kadar olay oldu onu anlamadım. İçini dökmek insani bir ihtiyaçtır. Terapidir. Bunu herkes her zaman yapabilir. Akıl, fikir, tavsiye isteyebilir. Bu neden kötü bir şey olsun ki?
    Öyledir tabi hocam. Ferdi burada hanımının duyarsızlığından ev hanımlığı yapamamasından dolayı yakınmakta ve bazı eşler şiddet bile uygulayabiliyor. Ferdi ise bu sıkıntıyı çözmek adına tecrübeli olan anne babasına sorunu aktarmış fakat bazı kişiler tarafında aklın alamayacağı değişik ve acayip yorumlar yapılmakta ve yanlışmış gibi yorumlanmaktadır

- - - Updated - - -

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Olayı anlatan Ferdi değil, anne babası değil , öyle olunca dışardan birilerine bu olayı anlatmış olmak bence kötü değil olayların büyümesinde olumsuz etkendir.
    Bu konuyu Ferdi kardeşimiz konu açıp sormuş olsa konu bu noktalara gelmezdi diye düşünüyorum sn. Cancı.
    Bakın, olaylar gerçekleştikten sonra bizler olup bitenleri öğrendik bunda da etken Leylanın anne babasını anormal bir şekilde eve gelmesi, ve olayların ses ve gürültüden her yere yayılması gelip düzgünce konuşsalar sorunu anlayıp uzlaşsalar buraya gelmezdi. Birçok kişi olayı öğrendikten sonra Ferdi ve ailesi "etrafa da rezil olduk" diye üzüldü. Ama olay çıkaran Leylanın ailesi torunu ve kızı da alıp gitti. Ferdiler de bayram arefesinde bunların olmasından rahatsız oldu ve bir karar düşünmekteler , ben de yardımcı olmak adına buradan değerli bilgiler alarak yardımcı olayım dedim. Fakat istediğim bilgiyi sizden düzgün ve net bir şekilde almış değilim. Bilgi vermek istemiyorsanız ve bilmediğiniz noktalar hakkında biliyormuş gibi ısrarcı konuşmaya devam edecekseniz lütfen yorum yapmayın, vaktimi de almayın!

Şimdilik uyuyacağım ama dediklerimi dikkate alırsanız sevinirim!
    Konu memosuskun34 tarafından (31-08-2017 Saat 00:33:40 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Düzeltme

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.434
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İlk mesajınızda anlattıklarınızı Ferdi'nin boşanma davası dilekçesine yazacak olsanız hakim daha Leyla'nın anlatacaklarına bakmadan Ferdi'yi kusurlu bulacaktır.

Yargıtay kararlarına göre kayınvalidenin aynı evde oturması, aynı hanede oturmasa bile, mesela yemeklerin birlikte yenmesi, kayınvalidenin sürekli ortak eve gidip gelmesi veya gelinin kendi evinde bulunmasını istemesi tek başına erkek için kusur, kadın için haklı boşanma nedenidir.

Bir de Leyla "Kocamı severek evlendim, evlenir evlenmez hamile kaldım. Ama aynı apartmanda oturan kayınvalidem sürekli evliliğimize karışıyordu, kocam da annesinin etkisinde kalıp beni suçluyordu. Sıkıntılı bir hamilelik süreci geçirdim. Duygusal olarak da en zayıf olduğum dönemde kocamdan manevi destek ve ilgi beklerken o sürekli bende hata buluyordu. Bulantılar ve baş dönmesi nedeniyle gün içinde yatıp dinlenmem bile mesele oldu. Onlar gelinlik değil hizmetçilik yapmamı bekliyorlardı. Hamileyken, hatta lohusa halimle dahi benden hizmet beklediler. Ben de buna dayanamadım, babamı aradım. Onlar da beni ve yeni doğan bebeğimizi alıp götürdüler." dese
    kendisi ve çocuk için nafakanın yanı sıra yüklü bir tazminat da alır.

Bunları demese de, tecrübeli bir hakim olayların bu şekilde gelişmiş olabileceğini hesaba katarak karar verecektir.
    Bir aylık çocuğun velayeti anneye verilir.
    Evlilik öncesi edinilmiş mallar kocaya aittir, paylaşıma girmez.
    Düğünde takılanlar damada da takılmış olsa geline aittir.
    Damadın yüksek gelire sahip makineleri olduğuna göre nafaka ve tazminat miktarı gelirine ve yaşam standardına göre belirlenir.
    Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Stj.Av.Yusuf Selçuk Ateşkan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İlk mesajınızda anlattıklarınızı Ferdi'nin boşanma davası dilekçesine yazacak olsanız hakim daha Leyla'nın anlatacaklarına bakmadan Ferdi'yi kusurlu bulacaktır.

Yargıtay kararlarına göre kayınvalidenin aynı evde oturması, aynı hanede oturmasa bile, mesela yemeklerin birlikte yenmesi, kayınvalidenin sürekli ortak eve gidip gelmesi veya gelinin kendi evinde bulunmasını istemesi tek başına erkek için kusur, kadın için haklı boşanma nedenidir.

Bir de Leyla "Kocamı severek evlendim, evlenir evlenmez hamile kaldım. Ama aynı apartmanda oturan kayınvalidem sürekli evliliğimize karışıyordu, kocam da annesinin etkisinde kalıp beni suçluyordu. Sıkıntılı bir hamilelik süreci geçirdim. Duygusal olarak da en zayıf olduğum dönemde kocamdan manevi destek ve ilgi beklerken o sürekli bende hata buluyordu. Bulantılar ve baş dönmesi nedeniyle gün içinde yatıp dinlenmem bile mesele oldu. Onlar gelinlik değil hizmetçilik yapmamı bekliyorlardı. Hamileyken, hatta lohusa halimle dahi benden hizmet beklediler. Ben de buna dayanamadım, babamı aradım. Onlar da beni ve yeni doğan bebeğimizi alıp götürdüler." dese
    kendisi ve çocuk için nafakanın yanı sıra yüklü bir tazminat da alır.

Bunları demese de, tecrübeli bir hakim olayların bu şekilde gelişmiş olabileceğini hesaba katarak karar verecektir.
    Damadın yüksek gelire sahip makineleri olduğuna göre nafaka ve tazminat miktarı gelirine ve yaşam standardına göre belirlenir.
    Bu olayı daha önceden kafanızda başka türlü şekillenmiş bir gelin kaynana olayına benzetmeye çalıştığınız için yanlış yorumlamada bulunmuşsunuz. Lütfen at gözlüğü gibi şeyleri çıkararak olayı yorumlayın. Bir gelinden istenmeyen pek çok özellik
    mevcut olduğunu görmekteyiz Leylada. Aynı evde oturmuyorlar kayınvalidesiyle ve Kayınvalidesi, Leylanın istediği zaman yanına geliyormuş ve kayınvalidesinin gelinden çok çalıştığı durumlar olmuş yani zırt pırt gelme durumu yokmuş ki Leyla çağırıyormuş! Leyla durumu çok kötü durumda olmamasına rağmen ev işlerini yapmakta tembel davranıyormuş. Burada kaynananın geline baskısı olmamış tam tersine zorlandığı kısımlarda yardımı olmuş, fakat Leyla gereken özeni kendisi göstermemekte uyarılara da küçük çocuk gibi karşılık veriyor ve ters cevap verdiği oluyormuş. Hamilelik döneminde dahi Ferdi Leylanın istediğini yapmaya çalışmıştır. Hamile insan sağlığına dikkat etmesi gerekirken hiçbir şeyden geri kalmamakta ve çocuğu için sakıncalı olmasına rağmen inatla denize gitmek istemiş ve bu konuda büyükleriyle atışmıştır. Eğlenceli işlerden geri kalmayıp konu hanımlık yapmaya gelince sıkıntı çıkaran ve kaynanasının da yardımıyla bu 9 ayı rahat geçiren Leyla, hataları kendisine söylendiğinde bunu kabul etmeyip en küçük olayda anne babasını gaza getirip eve baskın düzenler gibi bir mahkeme kararı olmadan Ferdinin çocuğunu tehditlerle 'kan çıkar' gibi cümlelerle zorla almış ve tekrar diyorum UZLAŞMA YOLUNA GİTMEMİŞTİR. Buna rağmen olayı anlamayıp ezbere konuşmaktan ne zaman vazgeçilecek! Sürekli Leylayı haklı göstermeye çalışma içgüdüsü var!
    Ferdi, annesinin baskısından değil kendisine yemek hazırlanamasından ev işlerinin yapılmamasından dolayı hanımının durumunda rahatsız bunu anlayamamışsınız, yapabilecek durumda olduğu işleri dahi yapmıyormuş! Aksi taktirde Leyla, yardım için kaynanasını yanına çağırmazdı! O yüzden kaynanasını ve erkek tarafını suçlayamaz!
    Bazı ailelerde kaynananın baskısı, gelin ne yapsada erkek tarafına yaranamaması gibi durumlar olmuş olabilir. Ama bu durum çok farklı, hanımlık konusunda tembel davranan, eşinin yemeğini hazırlamakta tembellik yapan, eşi ve daha sonrasında kayın validesi onu uyardığında ise böbürlenip cevap veren birinden bahsediyoruz. Bu durum sizin kafanızda şekillendirdiğinizden çok farklı. Leyla, bir yerde çalışmamasına rağmen ev hanımlığı yapamıyor. Uyarılara da kulak asmıyor, başkasının da bunu bilmesini istemiyormuş. Böyle biriyle yaşamak ne kadar mantıklı! Ferdi birebir konuşmuş olmamış anne babasına da anlatıp onlardan da yardım almak istemiş evliliğinin düzelmesi için. Bunu bile yanlış anlayan leyla ailesini getirtip olay çıkartmıştır ve Ferdi daha dayanamamaktadır.

Bunları (Ferdinin nerdeyse kusursuz durumda olduğunu) düşünerek son defa yorumlayın: Bu şartlar altında Ferdi daha ne yapmalı? Bunlara rağmen nafaka ve tazminat ödemeye mahkum mu? Denildiği gibi boşanmak için 1 yılını doldurmak zorunda mı? Hangi nafakaları ödemek zorundadır? Tahmini ne kadar olur? Bu sorulara cevap vermenizi rica ederim. Olayın içeriğini yazdım zaten bunların içeriğine takılmayıp olaya göre bu paragrafın başındaki sorulara yanıt verebilir misiniz?
    İyi Günler

- - - Updated - - -

Alıntı muratmurat1 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bir yıl doldurma gibi kesin Hüküm yoktur.Şiddetli geçimsizliğin bazı nedenleri vardır.
    Yüz kızartıcı suçlar,Darp,Kişinin namusuna saldırı,bu gibi durumlarda 1 Yıl beklenmez.
    Bahsettiğiniz konularda Bir yıl Olmasa bile ihtimal Hakim Aile Danışmanına yönlendirir onların Raporu ile karar verir.
    Velayeti sizin almanız çok zayıf ihtimal çocuk Anne şefkati ve bakımına muhtaçtır.
    Evlenmeden önce kimin Malı Parası varsa ispat etmek süreti ile Kişisel Mal olur.Ama bu mallardan gelir olmuş ise Gelire ortak olur
    mesela kişinin evlenmeden önce evi var evlendikten sonra kira almış kira parası ortaktır.
    Kesinlikle Boşanma Kararı kesinleşene kadar Kadın Kusurluda olsa Tedbir ve İştirak Nafakasını ödersiniz.
    4 Makina evlendikten sonra 6 makina oldu ise 2 makina paylaşımlı Mala girer.
    Murat bey, değerli görüşeriniz için çok teşekkür ederim. Burada en ihtiyacımız olan bilgiyi paylaşan sizlersiniz. Bu tarz bilgileri bekliyorken olayın nasıl ilerlediğini bilmeden olaylara ufaktan da olsa şahit olmayan kişilerin ezbere yorumlar yapmasından sıkılmıştım. Hiçbir şekilde kız tarafının kusurlu olmadığın, kaynananın geline baskı uygulandığı gibi at gözlüğüyle olaya bakılmakta!

Sizlerle konu üzerinde ilerlemek istiyorum hocam.
    Yüz kızartıcı suçları oluşturacak etkenler olmasına rağmen böyle olaylar (dayak, küfür vs.) çıkmamıştır.
    10 ay oldu. Şu an boşanma işlemine girişilse Aile danışmanına mı gönderilirler hakim tarafından?
    Doğumdan ne kadar süre sonra velayetin babaya geçme imkanı doğar?
    %100 Leyla kusurlu olsa dahi tedbir ve iştirak nafakası öder mi Ferdi? Kusuru olmayınca Ortalama ne kadar öder?
    Bu nafaka ödemesi ne zamana kadar devam eder?
    Leyla kusurlu olsa dahi Ferdi tazminat ödemekle sorumlu tutulabilir mi? Bunlarla ilgili de bilgi verirseniz çok memnun kalırım. Teşekkürler...

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.434
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yargıtayın olaya bakış açısı ile sizin olaya bakış açınız örtüşmediği için mahkemede Ferdi'nin kusursuz çıkma ihtimali bulunmamaktadır.
    Nafaka ve tazminat konusunda fikir belirtmek için Ferdi'nin gelirini ve malvarlığını bilmek gerekir.
    Bir yıl dolmadan da çekişmeli boşanma davası açılabilir. Ancak zaten ilk duruşma günü en az iki ay sonrasına verileceği için bir yılın dolmasını bekleyip anlaşmalı boşanmak Ferdi için daha yararlı olacaktır.

Tazminat ve Leyla'ya verilecek nafaka miktarları değişkenlik gösterebilir.
    Çocuğa bağlanacak nafaka, düğünde takılan altınlar ve velayetin Leyla'ya verilmesi kesindir.

- - - Updated - - -

Sütten bile kesilmemiş 1 aylık çocuğun velayetinin babaya verilmesini beklemiyorsunuz sanırım.
    Genel olarak 0-2 yaş döneminde %99.99, 2-6 yaş döneminde %95, ilkokul döneminde %80 ihtimalle velayet anneye verilir. Verilmemesi için çok ciddi bir neden olması gerekir.

İlkokul bittikten sonra 10-11 yaşından itibaren mahkemede çocuğun görüşü de sorulabilir.

Sizin hayal ettiğiniz gibi tüm kusur Leyla'da olsa, Ferdi kusursuz çıksa bile velayet anneye verileceği için dava süresince çocuk için tedbir nafakası, boşanma sonuçlandıktan sonra iştirak nafakası ödenir.

Leyla'nın ev hanımı olduğu ve geliri olmadığı açık olduğuna göre dava sırasında Leyla'ya tedbir nafakası ödenir.

Boşandıktan sonra ise Leyla'ya ödenecek maddi tazminat, manevi tazminat ve yoksulluk nafakası için kanun şöyle diyor:

"Mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenen kusursuz veya daha az kusurlu taraf, kusurlu taraftan uygun bir maddî tazminat isteyebilir." (TMK 174/1)
    "Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevî tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir." (TMK 174/2)
    "Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan malî gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz." (TMK 175)

Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yargıtayın olaya bakış açısı ile sizin olaya bakış açınız örtüşmediği için mahkemede Ferdi'nin kusursuz çıkma ihtimali bulunmamaktadır.
    Nafaka ve tazminat konusunda fikir belirtmek için Ferdi'nin gelirini ve malvarlığını bilmek gerekir.
    Bir yıl dolmadan da çekişmeli boşanma davası açılabilir. Ancak zaten ilk duruşma günü en az iki ay sonrasına verileceği için bir yılın dolmasını bekleyip anlaşmalı boşanmak Ferdi için daha yararlı olacaktır.

Çocuğa bağlanacak nafaka, düğünde takılan altınlar ve velayetin Leyla'ya verilmesi kesindir.

- - - Updated - - -

Sütten bile kesilmemiş 1 aylık çocuğun velayetinin babaya verilmesini beklemiyorsunuz sanırım.
    Genel olarak 0-2 yaş döneminde %99.99, 2-6 yaş döneminde %95, ilkokul döneminde %80 ihtimalle velayet anneye verilir. Verilmemesi için çok ciddi bir neden olması gerekir.

İlkokul bittikten sonra 10-11 yaşından itibaren mahkemede çocuğun görüşü de sorulabilir.

Sizin hayal ettiğiniz gibi tüm kusur Leyla'da olsa, Ferdi kusursuz çıksa bile velayet anneye verileceği için dava süresince çocuk için tedbir nafakası, boşanma sonuçlandıktan sonra iştirak nafakası ödenir.

Leyla'nın ev hanımı olduğu ve geliri olmadığı açık olduğuna göre dava sırasında Leyla'ya tedbir nafakası ödenir.

Boşandıktan sonra ise Leyla'ya ödenecek maddi tazminat, manevi tazminat ve yoksulluk nafakası için kanun şöyle diyor:

"Mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenen kusursuz veya daha az kusurlu taraf, kusurlu taraftan uygun bir maddî tazminat isteyebilir." (TMK 174/1)
    "Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevî tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir." (TMK 174/2)
    "Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan malî gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz." (TMK 175)
    Benim hayal ettiğim yok beyefendi, artık OBJEKTİF GÖZLE BAKMALISINIZ! HER YERDE GELİN HAKLI OLMUYOR! Burada Ferdi Beyin ne kadar sabrettiğini defalarca söyledim. Daha ne yapsın Ferdi. Hanımlık görevini yerine getirmeyen, zor anında yardımcı olmayan, uyarı ve tavsiyelerde de sürekli kocasına çemkiren bir hanımla siz bile yaşayamazsınız, bu yüzden gerçekte de Leyla kusurlu görünmekte.

Boşanma sonuçlanana kadar tedbir nafakası durumu, çocuk için mi veriliyor yoksa Leylanın güvence altında olması için mi? Tedbir Nafakanın verilmemesi gibi bir sonuç çıkar mı ve bunu hep erkek tarafı mı vermek zorunda? Kız tarafının ödeme durumu da vardır diye sormaktayım.

Leyla kusurlu olsa da düğünde takılan altınların Leylaya verilmesi durumu hakimin takdirindeki bir şey mi yoksa kanunda yer alan bir maddeden mi kaynaklı?

Erkenden boşanma açılsa dahi 2 ay bekleyecek yani? Kaç celse sürüyor çekişmeli boşanmalar ve 1 celse ne kadar sürmekte?

Leylanın kusurlu olması gerçeğinde dahi Ferdi tazminat vermekle yükümlü müdür? Bu konu hakimin takdirinde midir?

Ferdi, çocuğu sütü kesildikten sonra da almak ve bakmak istese alamaz mı? Yoksa alma durumu olabilir mi?

Nafaka ödeme durumu ne kadar sürer, bir sınırı var mıdır? ve LEYLANIN KUSURLU olmasına göre Ferdi nafaka ödeyecekse ortalama ne kadar nafaka ödemek durumunda kalır?

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -

Leylanın kusurlu olması bilgisi dahilinde Leylanın da Ferdiye manevi veya maddi tazminat ödeme durumu var mı?

Leyla, kendi anne babasının yanına gidip orada kalsa, anne babası baksa, bu durumda Ferdi, Leyla'ya yoksulluk nafakası öder mi?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.434
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bütün sorularınızın cevabı dikkatle okursanız yazdıklarımda var.
    Miktar konusunda bir aralık verebilmek için Ferdi'nin gelirini bilmemiz gerekir.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Leylanin talebi, hakimin takdiri dogrultusunda , anlaatiklariniza gore %100 kusursuz ! olan Ferdi %99,99 hem Leyla ya hem cocuguna nafaka odemek zorunda kalir.

Kusuru daha olan taraf tazminat talep ederse, daha yuksek gorulen ( hakimin gordugu) taraf tazminat odemek zorunda kalir..

Leyla anne babasi yaninda kalsa, tum masraflari anne babasi tarafindan karsilansa, bir yerde calisiyor olsa da, %99,99 Ferdi nafaka odemeye mahkum kalir.

Nafaka odenmesine karar verilmisse,Leyla nafaka konusunda Ferdiyi azad etmedigi yani nafaka talebinden vazgecmedigi veya Leyla evlenmedigi surece, Leyla ve Ferdi nin nefes aldigi sure kadar, yani omru vefa ettigi kadaf nafaka oder.

Ferdi asgati ucretli calisan olsa ortalama bunun %50 70 ini nafaka olarak oder. hic calismiyor olmasi nafaka odeme yukumlulugunden kurtarmaz.

Bankaya kredi borcu olsa, isyerine aldigi mal borcu olsa, bir baska borctan dolayi icra kesintisi olsa da, once nafaka odemesi gelir, kalirsa diger odemelere sira gelir

+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: