İyi Günler,

Babam çalışma hayatına sigortalı olarak başladığı 1987 yılından Esnaf ve Tarım Bağ-Kurlu olarak 2006 yılına kadar geldi.

2006 yılında bir kereste fabrikasında işe girmişti, işe gireli 5 ay olmuştu ve o sıralar fabrikanın adı değiştirilmişti.Aynı işyerinde 8 ay daha çalışıp oradan ayrılmıştı.Toplamda orda 13 ay çalıştı.

2012 yılına kadar farklı işyerlerinde çalıştı ve 1 yıl yaş bekleyip emekli olmuştu.2016 yılına kadar sorunsuz maaş aldı.

2016 yılında aylığı durduruldu.Ve babam ifadeye çağrıldı verilen ifadeye göre iki ayrı denetmen iki ayrı rapor tutmuştu.

Denetmenin bir tanesi işyerinin adı değişmeden önceki çalıştığı 5 ayı çalışmadı olarak rapor tutuyor, diğer denetmen ise 13 ay sorunsuz çalıştığına dair bir rapor tutuyor.

5 ay çalışmadığı yönünde rapor tutan denetmen 5 aylık hizmeti iptal ediyor.İptal edilen 5 ayı Tarım Bağ-Kuruna borç yazıyorlar ve 4300 TL tutarında borç yazısı geliyor.Borca itiraz ediyoruz.

Bu 4300 TL'yi yatırırsak aylığın tekrar bağlanacağına ve ortada hiçbir sorun kalmayacağını söylüyorlar, bizzat gidip bu soruyu sordum biz bu parayı yatırınca yeniden emekli olmayacak aldığı maaşların iadesi istenmeyecek değil mi ? Dedim.Hayır asla öyle birşey söz konusu değil dediler.

Ve beklenen oldu parayı yatırdık.Aradan 1 ay geçti çok şükür aylık bağlanmıştı ama bu seferde aylığın %25'i kesiliyordu.Tekrar konu ile ilgili bilgi almak için gittiğimizde şaka gibi yeniden emekli oldunuz bu güne kadar aldığınız tüm maaşları iade edeceksiniz dendi.

İtiraz üstüne itiraz ettik en son çıkıp denetmenle konuştuk bize şu gerekçeyi sunuyor ve söylüyor ben 2006 yılında çalıştığınız işyerine 2016 yılı içinde gittim ve sordum burda böyle biri çalışıyor muydu çalışmıyor muydu diye kimse sizi tanımıyor diyor.Ve hatta dedemin dükkanını kastederek onun şurda dükkanı var diyede göstermişler.

Aradan 10 yıl geçmiş yüzlerce işçi değişmiş babamı hatırlamalarına olanak yok, gerçi patron ve ortağı tanıdığını söylemiş.

2017 yılına kadar maaşından %25'i kesilmeye devam etti, 2017 yılı içinde SGK'yı dava ettik aradan geçen 2-3 aylık zamanda SGK sağolsun maaşı kesmeyi durdurdu ve bizi icraya verdi.

İlk duruşmada hakim delil ve tanık toplamak amacıyla davayı erteledi.

Babamın orda çalıştığı dönemde beraber çalıştığı 4 arkadaşı, patron ve ortağı var.Ve çalıştığı döneme ait mal teslim ettiğine ve mal aldığına dair irsaliyeler mevcut bunlarla davayı kazanabilir miyiz ? Yardımcı olabilir misiniz ? Teşekkürler.