Herkese sevgiler saygilar. is sozlesmemin feshedilerek isten cikartilmamla alakali daha once burada yazmistim, idare mahkemesinin Disisleri bakanligindan istemis oldugu savunma, sendika avukatim araciligiyla elime ulasti. Bakanliginin hukuk dairesi isten cikartilmamala alakali hakkimda yurutulen disiplin sorusturmalarinin disiplin usulune gore yapildigini yazabilmis sadece. Mahkemenin diger sormus oldugu soruya ise , soyle cevap vermisler; davacinin bakanligimiz disiplin kuruluna yapmis oldugu 3 ayri itiraz 16 mart 2017 tarihinde ayri ayri gorosulmus ve reddedilmistir denilmis.

Hakkimda yurutulen 3 ayri disiplin sorusturmasi neticesinde 2 kinama ve 1 uyarma cezasiyla tecziye edildim. Disiplin sorusturmalari ayni hafta icerisinde 07/ 09/ 11 eylul 2015 tarihinde ayni ve benzer iddialarla savunmalarim alinmisti.

Almis oldugum cezalarla alakali 7 gun icerisinde bakanligin disiplin kuruluna itirazlarimi yapmistim.

Calistigim sure icerisinde yapmis oldugum itirazlarimin hicbirisinin bakanligin disiplin kurulunda gorusulmedigi ortaya cikmistir. itirazlarimin ustunden 9 ay gectikten sonra is sozlesmemin yenilenmeyerek feshedildigini tebellug aldigim resmi evrakta sene icerisinde gorev yapmis oldugunuz misyon yoneticileri tarafindan 3 defa yazili olarak uyarildiginiz icin diye bir ibareyle isime son verildi.

Oysa ki disiplin kurulllarinin ayda en az 1 kez toplanma ve disiplin kurullarinin yapilan itirazlari 1 ay icerisinde toplanip karar vermesi gerektigi yonetmelikte belirtilmisken benim itirazlarimin 9 ay bekletilmesi ve sanki sicilime islenmis gibi islem tesis edildilmesi usulen ve hukuken dogrumudur ?

Gecen bu 9 aylik sure zarfinda bakanligin disiplin kurulunun her ay toplandigi ve baska itirazlari gorustugu ispat edilmesine ragmen( bu ispat soyle ki; uyesi oldugum sendika is yeri temsilcileri benim gibi baska uye calisanlarin disiplin cezalari itirazlarinin gorusulurken disiplin kuruluna temsilen cagrilmalarindan bilmekteyiz.) benim itirazlarimi bekletmesi ne kadar etik ve disiplin yonetmeligine uygundur?

isten cikartildigim tarih olan 1 ocak 2017 tarihinin ustunden 75 gun gectikten sonra disiplin kurulunun benim cezalarimi beni temsil eden is yeri temsilcim yada sendika avukatimin olmadigi bi kurulda ele alip ayri ayri reddetmesi dogrumudur ?

Bakanligin disiplin kurulunun bu hareketi yaparak, hukuken mahkeme yoluna basvurma hakkimi elimden alarak, cezalari red detse dahi mahkemeye gitmemi engellemeleri hakkinda degerli avukatlarimizin goruslerini rica ediyorum.

Bildigim kadariyla itirazlarimin red olundugu ve bu kararin idare mahkemelerine itiraz edebilecegimin, mahkeme yolunun acik oldugunun belirtildigi bir resmi yazinin bana teblig etmeleri gerekirken bu yapilan islemin hukukta ve kanunda yeri varmidir ?

Yani hakkimda verilen cezalari bakanligin disiplin kurulunun gorusmedigi ve mahkemeye gitme sansimin olmadigi bu durumda isten cikartilmam kanuna uygunmudur?

Ancak Ankara idare mahkemesine ilk dava dilekcemiz yurutmeyi durdurma istemliydi bu red olundu biz bir ust mahkemeye itirazda bulunduk bolge mahkemeside idare mahkemesinin kararini bozmayarak red verdi.

Her iki mahkemenin vermis oldugu red karari su sekilde; yurutmenin durdurulmasini gerektirecek telafisi guc ve imkansiz zararlarin dogmasi ve idari islemin acikca hukuka aykiri olmasi kosullarinin birlikte gerceklesmedigine karar verilerek BIRLIKTELIK atifiyla red verdiler simd davam esastan goruluyor akibeti hakkinda ne olabilir ? bilemiyorum.

Ancak anlamadigim birsey var, bakanligin savunmasi cok kisa ve displin sorusturmalarinin hassasiyet ve titizlikle yapildigini yazmislar ve ayrica itirazlariminda 16 mart 2017 tarihinde gorusuldugunu beyan etmisler isten cikartilmamin ustunden 75 gun sonra bu cezalarin gorusuldugunu soylemeleri mahkeme hakkimin elimden alindigi ve engellendigini gostermiyor mu? mahkeme neden bunu dikkate almiyor yd icin ? ayrica itirazlarim 9 ay bekletilmis ve benden alinan savunmalar ve iddialar birbirinin aynisi ve benzer nitelikte ayni hafta icerisinde 3 ayri disiplin sorusturmasi acildigini ve ceza aldigimi biz mahkemeye sunmustuk.mahkemenin bu evraklari gormesi yeterli gelmedi mi ?

Bundan sonra mahkemenin gidisati ve cikacak kararla ilgili lutfen degerli yorumlarinizi bekliyorum. Tekrar tum hukukculara tesekkurlerimi ve saygilarimi sunuyorum.