Merhabalar,
3 Ağustos 2015 tarihinde aldığım hisseli tapu arsaya bir ay sonra toplulaştırma şerhi işlendi ve bir yıl sonra tekrar toplulaştırma ibaresi kondu. Sürenin dolmasına iki gün kala hissedarlardan biri şufa hkkına istinaden tapu iptali ve ön alım davası açmış bana; itiraz dilekçesi ve eklerini hazırlıyorum şimdi. Forumlarda bulduğum örnekler kamu tarafından lehdar olunmasına istinaden; "Toplulaştırmaya ilişkin idari işlem idari yargıda iptal edilmedikçe toplulaştırmadan önceki nedene dayalı iptal ve tescil istenemeyeceği” denmekte. Bu üçüncü şahıslar için de geçerlimidir; örnek karar paylaşabilecek olan var mıdır? Emlakçı üzerinden aldım; tapu değeri 5800 TL görünmekte ancak 358 m² müstakil tapulu arsaya ilave 20.000 TL para verdim iki yıl önce. Bu konuları o zaman bu kadar bilmediğimden emlakçının yanlış iş yaptığını ve yanlış yönlendirdiğini henüz anlayabildim. Kendisi tapuda bu şekilde göründüğünü; düzeltmenin bir hafta alacağını söylemişti. Oldukça ekstrem bir durum olduğundan pek bilen yok; her türlü fikre ve örnek karara ihtiyacım bulunmakta.