Merhaba Hukuki.net üyeleri ve yetkilileri.

Kafama takılan bir konu hakkında engin bilgilerinizle bana yardımcı olabileceğinizi düşünerek bu konuyu açmaya karar verdim.

İnternet ortamında hızla yayılan para kazandırdığını vaad eden oyun siteleri var, belki denk gelmiş ya da duymuş olabilirsiniz.

Genel olarak özetlemek gerekirse, Oyuna para yatırarak oyun içi kullanılan oyun parasından satın alıyorsunuz ve gelişmeye başlıyorsunuz, yatırım yapmadan da oynayabiliyorsunuz, para yatırmak için zorlamıyorlar.

Bu oyun sitelerinden bir tanesi Nisan ayında kapandı ve hiç bir şekilde iletişim sağlanamadı. Ne bir açıklama geldi ne de başka bir şey. Gerçekten para kazanan üyeler de vardı, yatırdığını hiç alamayanda.

Oyuna kayıt olurken bir kullanıcı sözleşmesini onaylamamız gerekiyordu ve bu sözleşmede göze çarpıcı bir şekilde, "Siteyi istedikleri zaman kapatabileceklerini" belirten bir madde vardı. Kullanıcı sözleşmesinde, "Site para kazanma imkanı sunar" şeklinde bir ifade vardı.

Aslında oyun ponzi sistemle çalışıyormuş ve maalesef biz bunun farkına geç vardık.

Site BDDK onaylı elektronik bir banka aracılığıyla ödeme yapıyordu ve vergi levhası vardı.

- Sorum şudur ki, bu kişilerle ilgili bir yasal işlem başlatabilir miyiz? Başlatırsak bir netice elde edebilir miyiz? Bir siteye kayıt olduğumuzda sitenin tüm şartlarını kabul etmiş sayılıyor isek yasal bir işlem başlatırsak haksız duruma düşebilir miyiz? Kullanıcı sözleşmesinde bahsettiğim "Site para kazanma imkanı sunar" ifadesi kesin olarak kazandırır da demediği için bir işlem yapamaz mıyız?

Çok şükür benim öyle bir kaybım olmadı fakat, bu şekilde sistemle işleyen oyunların sayısı çok fazla arttı. İnsanları kolay yoldan para kazanma hayaliyle mağdur ediyorlar. Bundan sonraki süreçte bu oyunlarla ilgili nasıl bir işlem yapabiliriz? Yardımlarınız için teşekkür ederim.