+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.

Konu: En iyi Hukuk fakülteleri sıralaması 2017

En iyi Hukuk fakülteleri sıralaması 2017 Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    5.745
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Tanımlı En iyi Hukuk fakülteleri sıralaması 2017

Türkiye'nin en iyi hukuk fakülteleri sıralaması Türkiye Barolar Birliği'nin yaptığı araştırma ile belirlendi.

Hangi üniversitenin hukuk fakültesi daha iyi?

Hukuk fakültesi dekanlarının katılımıyla yaklaşık 3 senedir TBB tarafından yapılan çalışmaya, 73 hukuk fakültesinden 53'ü katıldı. Çalışma sonucunda hazırlanan listede ilk sıraları devlet üniversiteleri aldı."Ölçme-değerlendirme" çalışmalarına 2014 yılında başlayan Türkiye Barolar Birliği, 37 hukuk fakültesi dekanının katılımıyla kurduğu komisyonda, bir hukuk fakültesinin hangi standartları taşıması gerektiğine dair kriterleri belirledi. Çalışmaya YÖK Başkanlığı ile son şekli verildi. Akademik kadro, kütüphane olanakları, eğitim-öğretim faaliyetleri gibi kriterlerin yer aldığı değerlendirme formu Türkiye'de aktif olarak eğitim veren tüm hukuk fakültelerine gönderildi. Verilen cevaplar doğrultusunda en iyiler listesi hazırlandı.

EN İYİ HUKUK FAKÜLTELERİ LİSTESİ

ÜNİVERSİTE / FAKÜLTE / PUAN
    1 İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 311
    2 ANKARA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 225
    3 MARMARA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 209
    4 DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 174
    5 GAZİ ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 170
    6 GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 137
    7 HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 133
    8 BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 130
    9 ANADOLU ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 129
    10 İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 127
    11 İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 125
    12 YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 123
    13 ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 121
    14 ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 118
    15 YALOVA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 117
    16 İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 113
    17 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 107
    18 ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 104
    19 SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 103
    20 İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 103
    21 ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 97
    22 KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 97
    23 KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 96
    24 ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 94
    25 BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 94
    26 KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 93
    27 MEF ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 93
    28 DİCLE ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 92
    29 TÜRK-ALMAN ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 92
    30 ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 89
    31 SAKARYA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 87
    32 KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 87
    33 SELÇUK ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 87
    34 MALTEPE ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 86
    35 YAŞAR ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 84
    36 KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 83
    37 ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 81
    38 FATİH SULTAN MEHMET VAKIF ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 80
    39 OKAN ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 80
    40 AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 79
    41 İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 79
    42 ÇAĞ ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 76
    43 YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 70
    44 ATILIM ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 69
    45 İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 69
    46 LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 62
    47 ULUSLARARASI ANTALYA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 61
    48 UFUK ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 59
    49 DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 56
    50 ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 55
    51 İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 52
    52 GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 39
    53 GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 37
    54 ADANA BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ faal değil
    55 ANKARA SOSYAL BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ faal değil
    56 BOZOK ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ faal değil
    57 GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ faal değil
    58 NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ faal değil
    59 NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ faal değil
    60 RECEP TAYYİP ERDOĞAN HUKUK FAKÜLTESİ faal değil
    61 SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ kendi isteği ile sıralama cetvelinden çıkarılmıştır
    62 BEYKENT ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ sorulara cevap verilmediği için değerlendirme yapılamamıştır
    63 DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ sorulara cevap verilmediği için değerlendirme yapılamamıştır
    64 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ sorulara cevap verilmediği için değerlendirme yapılamamıştır
    65 HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ sorulara cevap verilmediği için değerlendirme yapılamamıştır
    66 İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ sorulara cevap verilmediği için değerlendirme yapılamamıştır
    67 İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ sorulara cevap verilmediği için değerlendirme yapılamamıştır
    68 İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ sorulara cevap verilmediği için değerlendirme yapılamamıştır
    69 KOÇ ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ sorulara cevap verilmediği için değerlendirme yapılamamıştır
    70 KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ sorulara cevap verilmediği için değerlendirme yapılamamıştır
    71 TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ sorulara cevap verilmediği için değerlendirme yapılamamıştır
    72 YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ sorulara cevap verilmediği için değerlendirme yapılamamıştır
    73 YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ sorulara cevap verilmediği için değerlendirme yapılamamıştır

HUKUK FAKÜLTELERİNDE LİSANS EĞİTİMİ DEĞERLENDİRME ÖLÇÜTLERİ
    A- Akademik Kadro
    1. Kadrolu asgari 8 öğretim üyesi için 16 puan;
    • İlave her kadrolu öğretim üyesi için 2 puan
    2. Kadrolu asgari 6 araştırma görevlisi için 8 puan;
    • İlave her kadrolu araştırma görevlisi için 1 puan
    3. Her bir öğretim elemanına düşen öğrenci sayısının en fazla 40 olması
    durumunda 6 puan;
    • 40’ın altındaki eksilen her beş öğrenci için ilave 2 puan
    B- Kütüphane Olanakları / Fiziki Kapasite
    5. Bağımsız hukuk kütüphanesi bulunması durumunda 2 puan
    6. Her bir ulusal veya uluslararası hukuk veri tabanı/programı için 1 puan, azami
    4 puan
    7. Kurgusal duruşma salonuna sahip olma durumunda 2 puan
    C- Eğitim Öğretim Faaliyetleri
    8. Dahil olunan ve fiilen uygulanan her bir ulusal öğrenci/öğretim elemanı
    değişim programı için 1 puan, Azami 3 puan
    9. Dahil olunan ve fiilen uygulanan her bir uluslararası öğrenci/öğretim elemanı
    değişim programı için 2 puan, azami 6 puan
    10.Yabancı dilde zorunlu veya ihtiyari hazırlık eğitimi bulunması durumunda 3
    puan,
    11.Yabancı dilde açılan her bir hukuk dersi için 2 puan, azami 8 puan
    12.Avukatlık hukuku dersinin açılması durumunda 2 puan
    13.İnsan Hakları dersinin açılması durumunda 2 puan
    14.Aşağıdaki derslerin açılması durumunda (her bir ders için 1 puan, azami 3
    puan),
    • Mesleki sözlü ve yazılı dil kullanım becerisine yönelik ders,
    • Hukuk metodolojisi dersi,
    • Hukuk klinikleri (Farazi dava, önstaj, herkes için hukuk ve yurttaş kliniği
    gibi) dersleri
    • Alternatif uyuşmazlık çözümü dersleri (arabuluculuk, tahkim ve
    uzlaştırma vb. )
    15.Mesleğe yönelik olmak üzere uygulamacıların verdiği her bir uygulamalı hukuk
    dersi için 1 puan, azami 3 puan
    D- Yayınlar ve Etkinlikler
    16.ULAKBİM’de taranan Türkçe fakülte dergisinin olması durumunda 4 puan;
    • ULAKBİM’de taranan yabancı dilde fakülte dergisinin olması
    durumunda 6 puan
    • SSCI ve SCI-Ex., AHCI’de taranan fakülte dergisinin olması durumunda
    12 puan
    17.İçinde bulunulan eğitim öğretim yılında gerçekleştirdiği en az 3 akademik
    faaliyetini belgelemesi koşuluyla, üniversite bünyesinde hukuk alanında araştırma ve
    uygulama merkezi, birimi veya enstitüsüne sahip olma durumunda; her biri için 2
    puan, azami 6 puan
    18.İçinde bulunulan eğitim öğretim yılında tek başına veya ortak olarak ulusal
    ölçekte, danışma kurulu bulunan ve akademik nitelikte bildirilerin sunulduğu en az
    üç bilimsel toplantı düzenlenmesi durumunda 3 puan
    19.İçinde bulunulan eğitim öğretim yılında tek başına veya ortak olarak
    düzenlenen uluslararası ölçekte, danışma kurulu bulunan, katılanların en az 1/3’ünün
    yurtdışından geldiği ve akademik nitelikte bildirilerin sunulduğu her bilimsel toplantı
    için 4 puan, azami 8 puan
    20.İçinde bulunulan eğitim öğretim yılında öğrencilerinin hukuk alanında katıldığı
    ulusal yarışmalar için 2 puan, azami 8 puan
    21.İçinde bulunulan eğitim öğretim yılında gerçekleştirdiği en az iki akademik
    nitelikli faaliyetini belgelemesi koşuluyla, hukukla ilgili her öğrenci kulübü veya
    topluluğu için 2 puan, azami 6 puan
    22.Fakülte tarafından akademik denetime tabi tutulması şartıyla; öğrenciler
    tarafından yönetilen, makaleleri öğrenciler tarafından yazılan ve
    üniversite/fakülte tarafından yayımlanan basılı veya elektronik hukuk dergisi
    çıkarılması durumunda 2 puan

Hukuki NET Güncel Haber

En iyi Hukuk fakülteleri sıralaması 2017 konulu yargıtay kararı ara
    En iyi Hukuk fakülteleri sıralaması 2017 konulu hukuk haber
    Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    5.745
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Question Cevap: En iyi Hukuk fakülteleri listesi 2017

En iyi hukuk fakültesi sıralaması değerlendirmesi yapan Barolar Birliği TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu'nun açıklaması; "Kontrolsüz biçimde açılmış ve sayısı her geçen gün artan hukuk fakültelerinin pek çoğunun eğitim-öğretim kalitesi ne yazık ki istenilen seviyede değil. Üniversiteye girecek adaylar tercihlerini yapmadan önce önlerinde hukuk fakültelerini objektif ölçülere göre sıraladığımız listeyi bulacaklar. Bu liste, hukuk fakültelerinin tercih edilme sıralamasının oluşumunda en önemli etken olacak. Amacımız, üniversite adaylarının daha bilinçli tercih yapabilmelerinde yol gösterici olmak. Ayrıca hukuk fakültelerinin de eksikliklerini görerek kendilerini geliştirmelerini sağlamak."

Açıklama ve sıralamaya ilişkin kaynak bağlantı adresi: http://www.barobirlik.org.tr/Detay77841.tbb
    Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.430
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: En iyi Hukuk fakülteleri listesi 2017

Daha eski olan üniversitelerin, öğretim üyesi de fazla. Öğretim üyesi fazla olan üniversite daha ön plana çıkıyor.
    Ancak devlet üniversitelerinin, ikisi hariç kontenjanları da çok yüksek.

İkisi hariç dediğim Galatasaray Üniversitesi ile Türk Alman Üniversitesi.

Vakıf üniversiteleri dahil tüm hukuk fakülteleri 150 ila 667 öğrenci alırken, Galatasaray Üniversitesi ÖSYM ile biri okul birincisi kontenjanından 26, Türkiye'deki Fransız lisesi mezunları arasından 25, iki yabancı öğrenci olmak üzere her sene 53 öğrenci alıyor.

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde 13 profesör, 5 konuk profesör, 14 doçent, 9 yardımcı doçent olmak üzere 41 öğretim üyesi var. 10'u doktora unvanına sahip 18 araştırma görevlisi var.

Toplam 212 öğrenci için 59 öğretim elemanı olduğuna göre öğretim elemanı başına 3,59; öğretim üyesi başına 5,17 öğrenci düşüyor.

- - - Updated - - -

Benim hukuk fakültesi Top 10 sıralamam şöyle olurdu:

1. Galatasaray Üniversitesi
    2. Türk-Alman Üniversitesi
    3. İstanbul Üniversitesi
    4. Ankara Üniversitesi
    5. Bilkent Üniversitesi (vakıf)
    6. Koç Üniversitesi (vakıf)
    7. Marmara Üniversitesi
    8. Dokuz Eylül Üniversitesi
    9. Hacettepe Üniversitesi
    10. Yeditepe Üniversitesi (vakıf)
    Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

İletiler
    5.745
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Aslında ben de listeyi pek sağlıklı bulamadım. Önemli olan öğretim görevlisi sayısı değil, kalitesi... Tabiri caizse İstanbul üniversitesi hukuk fakültesinde neden tanıdık bir profesör bulamadığımı düşünürken çoğunun malum siyaset yüzünden özel hukuk fakültelerine kaçtığını görüyorum... O baba profesörler gitmiş, onların asistanları bile yok devlet üniversitelerinde... Çok kötü.... Geçen sene 140 yeni avukatla iş görüşmesi yaptım ve maalesef eğitim berbat... Çünkü hukuk dersi görüyorlar ama nosyon sıfır... Hukuk yaşam tarzıdır... Hukukçu memur kafalı olamaz.... Memurlar yanlış anlamasın ama hukukçu her emre itaat etmez, isyankardır, hukuka aykırılıklarda öne atlar, sorgular, soruşturur... itiraz eder....
    Liste bundan 30 sene önceki listeden farksız... O zaman da ya İstanbul ya Ankara Hukuk birinci gösterilir, gerisi aralarında sıralanırdı ama yazımın başında söylediğim gibi ekol profesörler yok artık bunlarda... Kaçırmışlar, yazık...

Örnek: Süheyl Batum (1982 Anayasası yazarı rahmetli Prof.Orhan Aldıkaçtı ve eski YÖK başkanı Prof.Dr.Erdoğan Teziç'in asistanı) Bahçeşehir üniversitesinde öğretim görevlisiyken habere göre kovulmuş... Ekoldür o hocalar... Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/e...gorecegiz.html

Nerede
    İst
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı admin rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Aslında ben de listeyi pek sağlıklı bulamadım. Önemli olan öğretim görevlisi sayısı değil, kalitesi... Tabiri caizse İstanbul üniversitesi hukuk fakültesinde neden tanıdık bir profesör bulamadığımı düşünürken çoğunun malum siyaset yüzünden özel hukuk fakültelerine kaçtığını görüyorum... O baba profesörler gitmiş, onların asistanları bile yok devlet üniversitelerinde... Çok kötü.... Geçen sene 140 yeni avukatla iş görüşmesi yaptım ve maalesef eğitim berbat... Çünkü hukuk dersi görüyorlar ama nosyon sıfır... Hukuk yaşam tarzıdır... Hukukçu memur kafalı olamaz.... Memurlar yanlış anlamasın ama hukukçu her emre itaat etmez, isyankardır, hukuka aykırılıklarda öne atlar, sorgular, soruşturur... itiraz eder....
    Liste bundan 30 sene önceki listeden farksız... O zaman da ya İstanbul ya Ankara Hukuk birinci gösterilir, gerisi aralarında sıralanırdı ama yazımın başında söylediğim gibi ekol profesörler yok artık bunlarda... Kaçırmışlar, yazık...

Örnek: Süheyl Batum (1982 Anayasası yazarı rahmetli Prof.Orhan Aldıkaçtı ve eski YÖK başkanı Prof.Dr.Erdoğan Teziç'in asistanı) Bahçeşehir üniversitesinde öğretim görevlisiyken habere göre kovulmuş... Ekoldür o hocalar... Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/e...gorecegiz.html
    Konunun yanlış yere açıldığının farkındayım, çok özür dilerim ama yardımınıza ihtiyacım var.
    Sayın site Admini,
    yaklaşık 3-3.5 hafta önce benim telefonum çalındı. Ve ben de telefonumun bulunması için karakol, savcılığa başvuru yaptım.
    Fakat bulunacağını sanmadığım için bende internette araştırmaya başladım ve buraya 28 Kasımda awhere adlı kullanıcı Sattığım telefon çalıntı çıktı diye bir konu açmış. Ve benim telefonum çalındıktan 4 gün sonra buraya konu açmış ve o da benim gibi yeni üye olmuş.
    iyi günler icloudlu iphone 5s almıştım şifresini kırarım diye aldığım kişidende sözleşme filanda aldım. daha sonra bu telefonu şifreli halde başka birine sattım. Bugün emniyetten aradılar bu telefon...
    Bu söyledikleri benim çalınan telefonuma benziyor. Yani benim çalınan telefonum iphone 5s'di. Ve telefonum şuanda BTK tarafından kapatıldı. Bu arkadaş şifresini kırarım diye aldığını söylüyor. Yani büyük ihtimal çalıntı telefonu satın almış, belki o çalınan telefon benim telefonum. Lütfen bana mail adresi varsa o kişinin lütfen bana mail adresini verebilirmisiniz? Eğer vermek istemezseniz lütfen siz kendisine mesaj atın, bana o telefonun imei no'sunu atsın, rengini de sormam gerekiyor telefonumun rengi siyahtı. Belki benim telefonumdur o telefon. Benim ilk telefonumdu o, benim için manevi değeri büyük. Lütfen sizden yardımınızı bekliyorum.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: