Merhaba değerli hukuki.net üyeleri...

17 Temmuz akşamı instagram hesabım çalındı, şifre, mail değiştirildi ve hesabım donduruldu. Donuk hesaplar ile ilgili pek işlem yapılamıyor ama ben bir şekilde yaptım ve mail adresinin iki kez değiştirildiğini gördüm.

Sonraki günde hesabımı çalan kişiyi buldum ve savcılığa suç duyurusunda bulunacağımı söyledim, korkudan hesabımın şifresini verdi hesabıma girdiğimde tüm fotoğraflarım silinmişti, müşterimin yanında olduğum içinde gelen mesajlara bakamamıştım, mesajlarımda okunmuş.

Hesabım işletme hesabıydı, işletme hesapları kullananlar bilirler hesap ile ilgili birçok istatistik mevcut, hesap kullanılırken o istatistikler üzerinden yol çizilir.

Bu kişiye ait tüm iletişim bilgilerini ve yazışmaları çıktı aldım, itiraf etti hesabımı çaldığını vs... önemli yerleri çizdim ve savcıya verdim, ifademi aldı ve yasal işlem başlatılmış oldu.

Neler Oldu?

1- Hesabıma instagramda bulunan bir açık ile giriyor.
2- Hesabımdaki tüm bilgileri değiştiriyor.
3- Mesajlarımı okuyor.
4- 2013 Yılından beri yüklediğim tüm fotoğrafları siliyor. (Fotoğrafçılıkta yapıyorum.) İnstagram ile iletişime geçtim, Facebook Business ile ilet fotoğrafların hiçbir şekilde geri gelmeyeceğini söylediler.
5- İnstagram ile ilgili birçok kişiye yardım ediyorum, devamlı mesaj atıyorlar soru soruyorlar 3,4 gün bunlarla iletişimim koptu.
6- İşim zaten sosyal medya haliyle sosyal medya üzerinden iş yapıyorum.
7- Sosyal medya hesaplarını yönettiğim kişiler var tüm fotoğraflarım silinince haliyle hesabım çalındı diye hikaye paylaştım. (Kendi hesabına sahip çıkamıyor bizim hesapları nasıl yönetecek izlenimi, itibarsızlaştırma)
8- Hesabımı çalan kişi sadece benim hesabımı çalmadı, birçok kişinin hesabınıda çaldı.
9- Sanırım bu bir kişi değil, birden fazla kişi söz konusu. Açığı bir arkadaşım söyledi dedi.

Sorum şu;
Bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyim?
Nasıl yaptırımlarda bulunabilirim?
Yukarıda saydığım herşeyin kanıtı da mevcut, bir çoğunu ifademe ekledim, delil olarakta sundum.