Merhabalar bundan 3 yil once kktc' ye girerken yanimda 1,8 gr esrar maddesiyle yakalandim. Bulundurma ve ithal sucundan 45 gun hapis cezasi aldim. Sonrasinda Turkiye' ye dondum ve yaklasik 7 ay once hakkimda uyusturucu yada uyarici madde ihrac etmek sucundan kamu davasi acildi ve birkac gun once sonuclandi.
Detaylar asagidaki gibidir

CUMHURİYET SAVCISI ESAS HAKKINDAKİ MÜTALAASINDA: Her ne kadar sanik hakkinda uyusturucu ticareti yapmak sucundan cezalandirilmasi icin kamu davasi acilmis ise de sanigin uzerinde yakalanan uyusturucu miktarinin 1,8gr olmasi goz onune alinarak sanigin sucunun niteligi degismis ve donusmus olarak uyusturucu kullanma sucunu olusturdugu ve bunun da kendi ikrari ile sabit oldugu toplanan diger delillerin de bu olguyu destekledigi ve dogruladigi anlasilmis oldugundan sanigin eylemine uyan TCK'nin 191/1,53 maddeleri uyarinca cezalandirilmasina karar verilmesi kamu adina talep ve mutalaa olunur.

Sanik XXX hakkinda uyusturucu madde ihraci sucundan yargilanarak cezalandirilmasi istemiyle kamu davasi acilmis ise de, sanigin uyusturucu madde ticareti yaptigina dair delil bulunmadigi ve fakat eyleminin icmek amaciyla uyusturucu madde bulundurmak ve uyusturucu kullanmak sucunu olusturdugundan, uyusturucu madde kullanmak sucundan sucun islenis sekli, sanigin amaci dikkate alinarak, eylemine uyan TCK' nin 191/1 maddesi uyarinca takdiren 1 yil hapis cezasi ile cezalandirilmasina
TCK' nin 62. Maddesi uyarinca sanigin yargi surecindeki davranislari dikkate alinarak cezasi takdiren 1/6 oraninda indirilerek sanigin 10 ay hapis cezasiyla cezalandirilmasina

TCK' nin 53. Maddesi uyarinca "kasten islemis oldugu suc icin hapis cezasiyla mahkumiyetin yasal sonucu olarak sanigin 5237 sayili TCK' nin 53/1 maddesinin a-c-d ve e bentlerinde yazili haklardan ayni maddenin 2. fikrasi uyarinca cezanin infazi tamamlanincaya kadar kendi alt soyu uzerindeki velayet, vesayet ve kayyimlik yetkileri acisindan ise anilan maddenin 3. fikrasi uyarinca mahkum oldugu hapis cezasindan kosullu saliverilinceye kadar yoksun birakilmasina
Daha once DENETİMLİ SERBESTLİK YADA TEDAVİ TEDBİRİ UYGULANMAYAN sanik hakkinda 28.01.2014 tarihinde resmi gazetede yayinlanarak yururluge giren 6545 sayili yasanin 85. maddesi uyarinca, 5320 sayili kanuna eklenen gecici 7. maddenin 2. Fikrasi uyarinca HUKMUN ACİKLANMASİNİN GERİ BİRAKİLMASİNA
CMK'nin 231/8 maddesi uyarinca sanigin 5 yil denetim suresine tabi tutulmasina takdiren yukumluluk getirilmesine yer olmadigina

Seklinde gerekceli karar aciklandi.

2 sorum olacak;

Avukatimla davanin acildigi tarihten bu yana surekli denetimli serbestlik ve tedavi surecinin garanti gibi oldugunu dusunduk ve karar aciklandiktan hemen sonra avukatim bana tedavi surecimin baslayacagini soyledi. Detaylari ogrenmek icin ozel kaleme gittigimizde tedavi surecinin olmayacagini fakat 5 yil icinde herhangi bir suc islememem gerektigini soyledi. Tedavi ve denetim acisindan benim icin sorun yok zaten 3 yildan beri herhangi bir madde kullanmadim. Fakat eger tedavi sureci varsa ve baslarsa (mahkemede son ikamet adresim olmasina ragmen dunya hali ya bu, postada kaybolur vs) bana bu teblig ulasmaz ise hangi zaman dilimi icersinde ve nereye basvurmam gerekir? Kaygim bu.

2. sorum;
Bu durum benim gbt' mde uyusturucu yada uyarici madde ihraci olarak geciyor. Bunun silinmesi mumkun mudur? Eger silinemiyor ise de degistirilmesi icin ne gibi bir yol izlemem gerekir? (Bunu sormamdaki amac isim geregi arasira gbt yaptirmam gerekiyor ve bu benim icin sorun teskil ediyor)

Cevaplariniz icin simdiden tesekkurler...