Babam bir üniversite hastanesinde kanser tedavisi görmüştü terminal dönemde öksürüğü ve nefes darlığını rahatlatmak amacıyla tekrar hastaneye gitti yatırıldı antibiyotk tedavisi yapılıyırdu bugün çıkcak yarın çıkcak derken göğüs tüpü takıldı ve sıvı akışı bir türlü kesilmedi bu süre içinde kötüleşmeye solunumu düşmeye başladı hastanedeki 15. Akşamında babam ilk defa doğrulamadı o gün de solciğerinden az olmasına rağmen su alınmıştı ben ilk kez bu kadar kötü oldu neden acaba dediğim de hemşire uyku ilacı verdik ondandır dedi doktora söylemesini istedim bayan doktor beni çağırdı ne varrr sorun ne diye bağırarak, durumu anlattım yoğun bakıma kaldırcak bir durum olsa ben zaten kaldırırım dedi ben de ben nie yoğun bakıma kaldırın diyeyim ki ben ilk kez böyle oldu bişey mi dokundu die soruyorum deyince bağıraraak amca bundan sonra daha iyi olmaz dedi ben de babamın duyacağını bağırmamasını söyledim baktım anlamıo odaya gittim. Babm ertesi gün yemeğini yedi konuştu . Bi sonraki sabah dışardan odaya geldiğimde doktor babamın durumunun ağırlaştığını yoğun bakıma inmesi gerektiğini söyledi ve hastayı soyun dedi. Apar topar indirdiler biz de şaşkın halde bişey soramadık . İnmesi gerek risk bitince geri odaya gelecek diye düşündük. Entübe edilmiş yani Solunum makinasına bağlanmış . Doktor bu işlemden sonra yanına gittiğimizde yoğun bakıma giren hasta için bişey söleyemem 2 saatte de ölür 20 saatte de dedi. Çıkamıycak mı dediğimizde belki dedi. Zaten entübe edilen kanser hastaları yoğun bakımda ölüyormuş oraya inmeden bize bilgi vermedi zaten orada da öleceğini söylemedi biZim indirmeme hakkımız varmış kanserdeki gibi iyileşme olanağı yoksa . İki halde de ölüncekse sevdiklerinin yanında ölebilme şansını vermedi babama tam bilgilenditmeden indi yatıştan sonra olabilcekleri söyledi. Bana da tüm işlemler bittikten sonra yoğun bakıma kabul diye imza attırdılar. Babam malesef ayakkabılarla girlen o yoğun bakımda 13 gün kaldı ve öldü . Doktorun tam bilgilendirme yapmadan babamın iyi ölüm hakkını çalarak o yoğun bakımda yalnız ölmesine neden olmasından dolayı yapabileceğimiz birşey var mıdır? Biz şu an vicdan azabı çekiyoruz iyileşecek gitmesi gerekiyor demek ki diyerek bişey sormadan götürmelerine izin verdiğimiz için