Merhaba. 2 sene önce Lübnan vatandaşı eski eşimden boşanıp, Türk vatandaşı olan eşimle evlendim. Lübnan vatandaşı olan eski eşimle hem Lübnan'da hem Türkiye'de resmen evlenmiştik. Boşanırken kendisinin de katılımıyla Türkiye'de resmen boşanıp, kendi ülkesinde boşanma işlemlerini sürdürmesi için hiçbir talebimin olmadığına ve boşanmada muvaffak olduğuma dair istemiş olduğu belgeleri, aynı zamanda Türkiye'de kesinleşmiş boşanma belgemizin de tercümesini ve bir orijinal kopyasını göndermiştim. Üzerinden 2 sene geçti ve şuanda eski eşim bana ulaşıp ülkesindeki boşanmanın büyük bir kısmının bittiğini, geriye sadece kendi nüfus kayıtlarından beni sildirebilmesi için son bir imza atmam gerektiğini dolayısıyla konsolosluk aracılığıyla adresime bir takım belgeler göndermesi gerektiğinden, aksi takdirde kendisi için işlerin biraz daha uzayacağından söz etti. Detaylarına girip siz değerli hukukçuları meşgul etmemek adına kısaca, güvensizliğimiz sebebiyle eşimle birlikte buna yanaşamadık. Sorum şu ki, kendisiyle hala Lübnan kilise dini evlilik yasalarına göre resmen evli olmamız, kendisine benim Türkiye'deki evliliğimi hukuki olarak iptal ettirme gibi bir hak tanır mı? Türkiye'ye gelip bana bu konuda bir dava açabilir mi ? 2 senedir bu tip bir şey yapmamış olmasına güvenemiyorum çünkü kendisinin sağı solu pek olmuyor. 7 aylık hamileyim ve çok endişeliyim. Değerli cevaplarınız ve zamanınız için çok teşekkür ediyorum. İyi günler.