+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 12 ileti bulundu.

Konu: Başıma gelen garip bir olay

Başıma gelen garip bir olay Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Ankara
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Başıma gelen garip bir olay

Merhabalar hayırlı akşamlar, 2 gün önce yani 17.06.2017 tarihinde mahalle içerisinde bir parkın içinde bulunan atm'de işlemimi bitirip gidecekken başladı. Yanıma 20li yaşlarda bir kız geldi, öğrenci olduğunu kendisinin hesabının olmadığını eğer sakıncası yoksa babasının benim hesabıma para göndereceğini benimde çekip ona vermemi istedi. Başta bi işim var falan desemde kira paramız çıkmadı lüften falan diye ısrar edince kıramadım. Daha sonra iban ve hesap numaramı verdim. Babasını arayıp bilgileri söyledi. Karşı taraf bana "taksit" adı altında 3000 tl havale yaptı. Kız ile atmye giderken o yandaki bakkala uğrayıp geleceğini söyledi bende gidip parayı çekip ondan önce bakkalın önüne gitmiştim bile. Kıza 1500 tl çekim limiti olduğundan 1500 tlsini verdim. Çekim limiti yetmediği için ben size telefon numaramı bırakayım sizde verin yarın arayınca buluşalım kalanını alayım dedi. Kabul ettim ve eve döndüm bir sonraki gün yani dün 18.06.2017 tarihinde verdiği numarayı aradım rahat bi 5-10 kez denedim ve aradığınız numara kullanılmamaktadır dedi. Bende hemen bankanın müşteri hizmetlerini arayıp böyle böyle bir olay olduğunu ve kalan parayı kızın babasına iade etmek istediğimi söyledim. Banka müşteri temsilcisi bana gelen hesabı göremiyoruz şubeye gitmeniz gerekli biraz hatta beklermisiniz dedi ve sonra çağrı kesildi. Gün içerisinde tekrar bankayı arayamadım ve bugün yani 19.06.2017 tarihinde sabah kalktığımda internet bankacılığıma bakmak istedim nede olsa dün haber verdik belki banka geri iade etmiştir diye düşündüm. Baktığımda internet bankacılığıma erişemedim. Müşteri hizmetlerini aradım ve bilgilerime ulaşamadıklarını şubeye gitmem gerektiğini söyledi. Evden çıkıp ATMye gittim. Kartımı taktım bakiyem sıfırlanmıştı içindeki para gitmişti. Daha sonra içim rahatladı deyip iptale bastığımda ATM kartınıza el koyulmuştur en yakın şubeye gidin dedi. Bi koşu şubeye gittim onlarda bana hesabı açtırdığınız şubeye gitmem gerektiğini söyledi. Daha sonra saat 16.30 sularını geçtiği için tekrar müşteri hizmetlerini arayıp olayı anlattım. Bana onlarda bilgi veremiyoruz yarın o şubeye gidin dediler. Yarın tekrar hesabı açtırdığım şubeye gidip konuşucam burayı tekrar bilgilendiririm. Şuan çok şaşkın bir biçimde ne olduğunu halen tam çözemedim. Dolandırıldım desem benim param gitmedi. Bir insanda 1500 tlsini neden almaz bırakıp gider aklım karıştı. Fikirlerinizi sunarsanız sevinirim...

Hukuki NET Güncel Haber

Başıma gelen garip bir olay konulu yargıtay kararı ara
    Başıma gelen garip bir olay konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Başıma gelen garip bir olay

Maalesef bir dolandırıcılık olayına alet olmuşsunuz. Daha kötüsü sizi de şüpheli olarak davaya ortak edecekler.

Bir hesap bilgilerini edinen kişiler kendi hesaplarına havale edecek olsalar yakalanacaklarını bildikleri için kandırdıkları veya komisyon vaat ettikleri kişilerin hesaplarına aktarıyorlar. Bazen bana para gönderecekler ama benim hesabımda haciz var, veya eşimle boşanma davası sürüyor bu yüzden benim hesapta görünmemeli gibi bahaneler de kullanıyorlar.

Sizin hesaba gelen para kızın bir yakınından değil, hesap bilgileri ele geçirilen bir başka mağdurun hesabından gönderilmiş. Bu işin faillerinin yakalanması ihtimali düşük ve yakalansalar bile paranın onlardan tahsili pek mümkün olmayacağından 1500 TL sizin hesabınızdan geri alınacak ve banka ve bilişim sistemleri kullanarak dolandırıcılık suçundan yargılanacaksınız.
    Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

Nerede
    Ankara
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Anlamadım tam olarak, şimdi yarın şubeye gittiğimde ben dolandırıcı muamelesi mi göreceğim. Al işteee iyilik yap kötülük bul

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Maalesef bankamatikten para çekerken kameraya gözükmemek için ben bakkala gidiyorum sen çek gel bakkalın orda buluşalım dedi.Bu iş umarım size kalmaz.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1- Günlük para çekme limit 1500 TL iken,
    sizi hiç tanımayan biri,
    ne kadar acil ihtiyacı olsa da,
    ertesi gün buluşma ihtimaliniz garanti olmadığı halde,
    neden güvenerek 3000 TL göndersin?

2- Kira paramız çıkmadı diyen öğrenci aylık kaç TL kira ödüyordur?
    Bu birkaç aylık kira ise bugüne kadar sabreden ev sahibi bu akşam yarısını ödese, diğer yarısı için bir gün daha bekleyemez mi?

Bu soruların cevabını vermeye hazırlanın.

Maalesef dolandırıcılar muhataplarını psikolojik olarak felç ediyor ve normal koşullarda düşündüğünüzde kanmayacağınız yalanlara inandırıyorlar.
    Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

Nerede
    Artvin
    İletiler
    1.233
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kıymetli Üyemiz,

Çok geçmiş olsun. Hakikaten çok üzüldüm. Şahsi açıdan bir deneyim oldu.

İyi niyetiniz doğrultusunda yaptığınız Bankacılık işlemi nedeniyle ne yaz ki hakkınızda Yargılama yapılacak, hatta ciddi cezalar almanız dahi söz konusudur. Bu itibarla derhal Ceza Hukukunda uzman bir Avukattan destek alınız. Zaman kaybetmeyiniz. Zira sizi, uzun ve yorucu bir Hukuk mücadelesi bekliyor.

- - - Updated - - -

Alıntı bahadirata rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Anlamadım tam olarak, şimdi yarın şubeye gittiğimde ben dolandırıcı muamelesi mi göreceğim. Al işteee iyilik yap kötülük bul

Canınız yanacak.
    Gerçekten üzücü bir durum. Özellikle iyi bir savunma yapılmasa daha çok üzülürsünüz.

Nerede
    samsun
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Şuan bir bankada çalışıyorum ve çağrı merkezini oldukça iyi bilirim. Böyle bir yönlendirme mutlaka sizi şüpheli gördükleri için yapılmıştır.
    İkincisi;
    Öğrenci olduğum yıllarda vergiye tabii internet üzerinden kendi işlerimi yapıyordum. Benzer bir şekilde para benim hesabıma geldi. Online teslim ürünü sattım ve bir daha kimseye ulaşamadım.

Aynı gün senin gibi birini daha kartını alarak aynı hesap üzerinden aracı etmişler.

İkimizde yargılandık. Tam 3 yıl...

Bana gelen parayı olduğu gibi iade ettim, mağdur olduğumu belirttim. 8000 TL idi ürün değeri. Bunun dışında avukat tuttum 4800 TL tuttu. Git gel başka şehirdeki mahkemeye masraf harcadım. (sırf suçsuz olduğumu ispat etmek için yırtındım)

Diğer sanık biraz sallamadı sadece talimatlı ifadeler için duruşmalara katıldı. Parayı da durumu olmadığı için vermedi. Ben zararı sineye çektim.

Sonuç ne mi oldu? Allah a şükür beraat aldım. Diğer sanık Türkiye'nin ilk 3 üniversitesinden birinde okuyor ve 3 yıl mahkumiyet aldı indirimde 2,5 yıla düşürüldü. İstinafa gitti ve avukat tuttu. İstinaf cezayı onadı.

Çok büyük bir tezgahtasın. Yerinde olsam hemen o kızla buluştuğum yerdeki kamera kayıtlarına ulaşmaya çalışır, onun gittiği bakkalın varsa kamera kayıtlarını alırım.

Fena tezgaha gelmişsin. Sakına boşlama.
    Geçmiş olsun.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

öncelikle yorumlarınız için teşekkürler @DarksPrince @ayberk_08 @Stj.Av.Yusuf Selçuk Ateşkan

Dün zaman kaybetmeden önce hesap açtırdığım şubeye gittim konuyu özetledim. Beni Halk Bankası genel müdürlüğünden konuyla ilgilenen yetkili kişiye bağladılar. Hakkımda suç duyurusu verdiklerini ama benim iyi niyetimi gözönünde bulunduracaklarını ve bankanın benim yanımda olduğunu söylediler. Paranın iadesini gerçekleştirdim 1550 tl'yi Daha sonra bana savcılığa gitmemi konu ile alakalı ifade vermemi ifade tutanağımıda geri banka şubesine teslim etmemi söylediler. Daha sonra gittim dosya ankaraya ulaşmadığı için ifade veremedim. Bankaya bildirdim yapacak bir şey yok şuanlık bekleyeceksiniz dediler.

Daha sonra 11880 aracılığı ile kişinin telefon numarasını aldım. Konuyu anlatmaya çalıştım ama beni dinlemedi malesef. Kalan param ne olacak falan dedi ve yüzüme kapattı telefonu bugün ise konunun ciddiyetini anladığımdan dolayı kişiye tekrar ulaşmaya çalıştım telefonlarımı açmadı. Daha sonra mesaj attım abi böyle böyle oldu diye. Benimde mağdur olduğumu söyledim. Ve ben ne yazıkki harp okuluna hazırlanıyorum.. Gençlik hayalim söz konusu bunuda belirttim. Ve bugün gidip çalıştığım yerden aldığım maaşın 1000 tlsini adamın hesabına yatırdım ve dekontu cebime koydum. Hukuki süreç başlamadan yarın bankaya gidip tekrar yaptıklarımı anlatacağım. Banka aracı olup karşı tarafla görüşürse umarım suç duyurusunu geri çekerler. Ben 19 yaşındayım ve bu suç gerçekten ağır bir suç. Ben bu suçla bırak ceza almayı yargılanmayı bile kabul edemem. Gerekirse köpek gibi çalışır 3000 lira öderim ama genede suç duyurusunu geri çekmesi için elimden gelenin fazlasını yapacağım..

- - - Updated - - -

Belki işten bizi kurtaracak şey o gün orda 3 kişi olmamız. Arkadaşımla beraberdim o tanıklık yapacağını söyledi şahit olacak yani. Beni kurtarırsa bi o kurtarır. Çünkü ankara keçiören aktepe semtinde doğru düzgün kamera olduğunu sanmıyorum. Atm bile parkın içindeydi ve sokak klasik bir sokak yani. Bakkala genede soracağım...

Nerede
    Artvin
    İletiler
    1.233
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı bahadirata rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    öncelikle yorumlarınız için teşekkürler @DarksPrince @ayberk_08 @Stj.Av.Yusuf Selçuk Ateşkan

Dün zaman kaybetmeden önce hesap açtırdığım şubeye gittim konuyu özetledim. Beni Halk Bankası genel müdürlüğünden konuyla ilgilenen yetkili kişiye bağladılar. Hakkımda suç duyurusu verdiklerini ama benim iyi niyetimi gözönünde bulunduracaklarını ve bankanın benim yanımda olduğunu söylediler. Paranın iadesini gerçekleştirdim 1550 tl'yi Daha sonra bana savcılığa gitmemi konu ile alakalı ifade vermemi ifade tutanağımıda geri banka şubesine teslim etmemi söylediler. Daha sonra gittim dosya ankaraya ulaşmadığı için ifade veremedim. Bankaya bildirdim yapacak bir şey yok şuanlık bekleyeceksiniz dediler.

Daha sonra 11880 aracılığı ile kişinin telefon numarasını aldım. Konuyu anlatmaya çalıştım ama beni dinlemedi malesef. Kalan param ne olacak falan dedi ve yüzüme kapattı telefonu bugün ise konunun ciddiyetini anladığımdan dolayı kişiye tekrar ulaşmaya çalıştım telefonlarımı açmadı. Daha sonra mesaj attım abi böyle böyle oldu diye. Benimde mağdur olduğumu söyledim. Ve ben ne yazıkki harp okuluna hazırlanıyorum.. Gençlik hayalim söz konusu bunuda belirttim. Ve bugün gidip çalıştığım yerden aldığım maaşın 1000 tlsini adamın hesabına yatırdım ve dekontu cebime koydum. Hukuki süreç başlamadan yarın bankaya gidip tekrar yaptıklarımı anlatacağım. Banka aracı olup karşı tarafla görüşürse umarım suç duyurusunu geri çekerler. Ben 19 yaşındayım ve bu suç gerçekten ağır bir suç. Ben bu suçla bırak ceza almayı yargılanmayı bile kabul edemem. Gerekirse köpek gibi çalışır 3000 lira öderim ama genede suç duyurusunu geri çekmesi için elimden gelenin fazlasını yapacağım..

- - - Updated - - -

Belki işten bizi kurtaracak şey o gün orda 3 kişi olmamız. Arkadaşımla beraberdim o tanıklık yapacağını söyledi şahit olacak yani. Beni kurtarırsa bi o kurtarır. Çünkü ankara keçiören aktepe semtinde doğru düzgün kamera olduğunu sanmıyorum. Atm bile parkın içindeydi ve sokak klasik bir sokak yani. Bakkala genede soracağım...
    İlk İfadeyi verirken, CMK kapsamında, Barodan Ücretsiz Avukat istediğinizi belirtiniz ki Devlet, size ücretsiz Avukat versin.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Verdiğimde talep edeceğim teşekkür ederim, kişi suç duyurusunu çekse şikayetini geri alsa genede yargılanır mıyım?

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

garip bir olay

Forum