Arkadaşlar selamlar.

Ben karayolların da müşavir firmada çalışmaktayım.Artık bu durum taşeron dediğimiz uygulama mı oluyor olmuyor mu bilemiyorum.Ben bu ay maaşımı eksik olarak aldım.Gerekçe ise karayollarından hakedişin eksik yatmasından dolayı.Şirketimize sorduğumda ise kalan tutarın haftaya yatacak olan hakkediş ücretinden sonra hesaplarımıza kalan ücret yatırılacakmış.Sizlerden öğrenmek istediğim;

1- Asıl işveren-alt işveren ilişkisinde maaş ödenmesinde kim sorumludur?

2- Maaşım eksik ödendiğinden maaşımın tamamı yatırılıncaya kadar iş görmeme eyilimi gösterebilir miyim?

3- Şirketle yaptığımız sözleşmede maaşımın “maaş ödeme günü her ayın ilk iş günüdür.mücbir bir sebep olmadıkça her ayın ücreti ödeme gününden itibaren en geç 15gün içinde ödenir”

4- İş kanununda işveren maaşı en geç 20 gün içerisinde ödemek zorundadır diye belirtmiştir.Benim sözleşmem de ise ayın başı yada en geç 15 gün diye yazmıştır.Burada yasal hakkın iş kanunun belirtmiş olduğu zaman mı yoksa şirketle yapmış olduğum sözleşme mi beni bağlar acaba.

Maaşım şuanda eksik ödendiği için tamamı yatırılıncaya kadar iş görmeme eğilimi gösterebilir miyim? Yasal olarak hakkım nedir.Benim amacım maaşımın tamamı yatıncaya kadar iş görmemek buna göre değerlendirip dönüş yaparsanız çok memnun olurum.
Not: Maaşım 16.06.2017 tarihinde eksik olarak yatırılmıştır.Tamamı yatmamıştır.1/3 oranı şimdilik ödenmiş geri kalan tutarın tamamı ise haftaya yatırılacağı belirtilmiştir.

Çok acil yardım ve bilgilerinize ihtiyacım vardır.

Teşekkürler,iyi çalışmalar dilerim.