Merhabalar,

Öncelikle yaşadığım süreçte yabancı olduğum bir konuda düşündüğümden çok daha fazla bilgi edinecek bir ortam sağladığınız için teşekkür ederim.

Özetle konu şu ki:
Bir bankadan konut kredisi çekmek üzere başvurduk. Tapunun ipotekli olduğu, ipotek feki vs. olacağı ön başvuru aşamasında belli idi. Bunlar konuşuldu, çıkacak tüm masraflar kalem kalem bankacı tarafından yazıldı bana verildi. Kabul ettik ve ön başvuru sağlandı. Malum konut kredisine konu hesap açılışı, kredi kullandırım, sigortalar vs. onlarca imza tapu devri akabinde kredi kullandırım aşamasına bırakıldı. Ki zaten olağan süreç de bu.
Kullandırım günü ipotek feki için ev sahibine yapılacak eftnin şubeden yapılması gerektiği bunun 250 tl masraf çıkaracağı söylendi. Bunun en başta konuşulan masraf kalemlerinde olmadığını ayrıca muadil bankalar masraf muafiyeti ile yada internetten yapılmasına (ki yardımcı dahi oluyorlar.) müsade ettiği bu işlem için niçin şubeden yaparak bu masrafı ödeyeyim internet şubenizden 3-5 TL masraf ile ben göndereyim dedimse de kabul etmediler. Bir izahatde de bulunmadılar. O gün o eft talimatını imzalamak mecburiyetinde bırakıldım. Çünkü tapu devri olmuş, satıcı mağdur olacak benim kredime konu bilimum masraflar tarafıma yıkılacak, belki altından kalkamayacağım çok daha fazla masraf karşıma çıkacaktı. Bunu genel müdürlüğe yazdım. İnternetten neden yapılamadığına dair bir bilgilendirme olmadığı gibi, talimatta imzanız var, karşılıklı mutabakat var dediler. Buna istinaden konuyu heyete taşıdım. Heyetin savunma talebine yanıt bile vermedikleri gibi heyet lehime karar aldı.
İnter
Tensip zaptı hazırlanmış. Ulaşmadı daha, iddiaları bilmiyorum. Ancak mahkeme tensipte, durdurma kararını reddettmiş.

1-Bu tutarda bir anlaşmazlık için, bir avukata vekalet verirsem, alacağım masraf iadesinden fazlası cebimden çıkacak. Mahkemeye vereceğim savunmayı kendim yapmayı düşünüyorum.
2- Mahkemeden elime ulaşan bir kağıt olmadığı gibi, hala iade yapmadıkları için icraya vermeyi düşünüyorum. Tebliğ sonrası süre doldu. Sanırım küçük bi masrafla bunu başlatabilirim. Mahkeme sürecinde aleyhime bir karar çıkarsa bu iadeyi faiziyle isteyecekler benden. Bu yüzden heyet kararını bekletsem mi acaba? Yoksa icraya versem mi?
Ne yapmamı önerirsiniz?