+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.
    Nerede
    HATAY
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Post Dolandırılma Vakası ve takiben mahkeme (yorumlarınız?)

Öncelikle iyi akşamlar Hukuki.net ailesi . Ben 1998 doğum tarihli bir kardeşinizim. Sitenize henüz üye oldum . Başıma gelen dolandırılma konusu ve devamında mağdur durumumun üzerine davalık olmam üzerine yaşadığım bir olayı anlatmak isterim fikirlerinizi düşüncelerinizi yorumlarınızı bekliyorum. 2016 yılında yani ben 17 yaşımda iken yaşımın getirdiği heyecan girişimcilik yani birşeyler başarma arzusu üzerine sosyal medya üzerinde reklam işine girmek istedim takipçi beğenme vs tarzı şeyleri internet üzerinde tanıştığım samimi olduğum arkadaşlarımdaki siteleri kullanarak para karşılığında böyle bir hizmet vermeye başladım. Fakat sonrasında instagram üzerinden Satış yapmak için kullandığım instagram adresine rastgele harfler ile oluşturulmuş bir kullanıcı adına sahip bir hesaptan mesaj geldi. yüklü miktarda takipçi istiyordu önce şaşırdım fakat sonrasında bana indirim teklif etti indirim yaparsam satın alacağını vs belirtti neyse ben kendisine nasıl güvenebileceğimi sordum bana uzaktan bilgisayarıma erişim izini veren bir program indirdi. kullanıcı adımı ve şifremi sordu verdim ve bağlandı bilgisayarıma devamında güven açısından ben kendi hesaplarıma giriş yaparak ona hesapların gerçek olduğunu gösterdim . kendisi ödeme seçeneklerini sordu ben havale eft olduğunu belirttim. kendisi ise yalnızca kredi kartı ile ödeme yapabileceğini belirtti benimde sanal posum yoktu pos cihazım yoktu yeni üye olduğum bir site vardı ismini belirtmekte kararsız kaldım olumsuz karalama gibi mevzular olmaması açısından yalnızca özelden belirteceğim bu site avukat savcı hakim gibi anlayacağınız genel olarak hukukçulara hitap eden bir siteydi anlaşmalı yerlerden özel indirimler sağlıyordu bende yeni üye olmuştum ve bakiyeyi kredi kartı ile yüklenebiliyordu bende bu siteden ödeme almaya karar verdim kendisi bilgisayarıma bağlı iken hesabıma giriş yaptım kendisi de ödemeyi geçti bakiyemde söz konusu ücreti görünce bende hesabı ilettim fakat kendisi 1 2 3 derken bi baktım sürekli satın almak için mesajlar atıyor tabi tahmin edebileceğiniz gibi sonrasında instagram kullanıcı adını değiştirerek veya kapatarak ki bence kapattı çünkü mesaj atamıyordum kendisine iletişimi kesti iletişimi neden kestiğinide anlatayım ben bu bakiyeyi hesabıma aktarmak isteyince söz konusu firma bunu reddetti ben sebebini sordum kredi kartlarından yapılan yüklemeleri havale eft vs yaptırmıyoruz dediler kendisine bunu iletince bana şu cevabı verdi ben üstüme düşeni yaptım gerisi beni ırgalamaz bunun üzerine bende anlaşmalı şirketleri incelerken ihtiyacımı giderebilecek ürünler olduğunu farkettim elektronik ürünler vardı bende o site üzerinden bakiyemi kullanır en azından ihtiyacım olan şeyleri karşılarım diye düşündüm (Bilgisayar tablet vs) başta sorun olmadı 2 adet yanlış hatırlamıyorsam siparişim elime sorunsuz ulaştı bu sırada bu adam iletişimi kesmeden önce hala hesap satın almak için mesajlar atıyordu benimse elimde onun isteklerini karşılayacak kadar hesap yoktu ondan dolayı bekletip duruyordum sonrasında siparişlerim iptal olduğunu farkettim aradım söz konusu firmayı bana bankalardan gelen red cevaplarından dolayı hesabın durdurulduğummu incelendiği mi ne söylendi bu arada olay 2016 yazın başlangıcı gibi falan yaşanıyor ben bunu karşı tarafa iletir iletmez iletişimi kesti . ne olduğunu sorarsanız hesaplarım gitti geri alamadım işin sonrasında yaşananlar beni çok büyük bir hayal kırıklığı ve zor duruma soktu . söz konusu firma benden şikayetçi oldu bu durum yüzünden jandarmada ifade verdim köyde oturduğum için jandarma bakıyor buraya yanımda avukat vs yokken subaylar girdi sorguma abartısız 4.5 5 saat ifade verdim laf anlatmaya çalıştım sonrasında kanıt olarak satış amaçlı kullandığım açtığım internet site adresini hangi firmadan aldığımı banka geçmiş dökümanımı kaldı ki açıklama kısmında instagram takipçi tarzı açıklamalar da yer alan dökümanlarımı arkalı önlü 7 8 sayfa civarı banka dökümanımı götürdüm sabahtan kendilerine bütün delillerimi sununcu sonunda suçsuz olduğumu anlatabildim benim hesaplarıma ne olacak geri alamaz mıyım vs diye sorunca orası bizim alanımız değil dediler siber suçlarla mücadele şubesine gittim onlarda kendileri ile instagramın bilgi paylaşımı yapmadığını dolayısıyla bu konuda herhangi birşey yapamayacaklarını belirttiler. olan benim hesaplarıma oldu onlar söz konusu kart sahipleri paralarını iade almışlardır diye düşünüyorum adam da aldığı hesaplarla dilediği şekilde satarak veyahutta kullanarak amacına ulaştı bense bana açılan mahkeme ile ve hesaplarımın gitmesi ile kala kaldım bana gelen mahkeme kağıdında çocuk mahkemesinde yargılanacağım ve yukarıda yazılı suça sürüklenen çocuk ****** 1998 vs doğumlu olup suç tarihi olan 2016 tarihi itibarı ile 15-19 yaş grubu içerisinde bulunduğu müşteki vekili vermiş doluğu şikayet edilekçesinde şirketleri tarafından şüpheli mehmete sanal kart tahsis edildiği mehmetinde bu sanal kartlara yapılan araştırmada çeşitli kişilerin kredi kartlarından para yüklediği , bu para yüklenen şahıslardan birisininde mağdur **** *** olduğu, **** nin kredi kartı hesap numarasının bağlı olduğu garanti bankası **** şubesi olduğu, mağdur **** a ait kredi kartından 1.000 ve 2.000 tl olmak üzere iki kez şüphelinin sanal kartından yüklme yapıldığı tespit edilmiştir. müşteki olaydan dolayı suça sürüklenen çocuktan şikayetçi olduğunu beyan etmiştir. suça sürüklenen çocuk alınan savunmasında olayları ve yapılan işlemleri doğrulamış ancak yaptığı işlemlerin yasal olduğunu idda etmiştir. suça sürüklenen çocuğun mağdurun banka kartını bilgi ve rızası dışında kullanarak haksız menfaat temin ettiği böylelikle üzerine atılı suçu işlediği yolunda deliller bulunduğu anlaşılmıştır. alınan beyanlar ve evrak içeriğine göre suça sürüklene çocuğun atılı suçu işlediği yukarıda yazılı deliller ve tüm evrak kapsamından anlaşıldığından suça sürüklenen çocuğun mahkemenizce yargılanmasının yapılarak eylemine uyan yukarıda yazılı sevk maddeleri gereğince cezalandırılmasına karar verilmesi kamu adına iddia ve talep olunur . şeklinde yazı yazıyor ben böyle bir suçu işlemedim işlediğimi de idda etmedim öyle birşey söz konusu olmadı hatta ve hatta jandarmada ifade verirken ben suçumu kabul etmiyorum diye söylerken ifademi alan kişi kabul ediyorumşeklinde kandırmaya çalıştı yazarak ifademi imzalarken farkettim bunu zaten tamamını okutmadı bana çok zor şartlar altında ifade verdim söylediğim şeyleri değiştirerek ifadem alındı vs psikolojim hala bozuk bu yaşadıklarımdan dolayı üstelik annem kanser hastası moralinin iyi olması yüksek tutulması gerekirken bu durum onu daha kötü bir duruma soktu neler yapmam gerekli durum nedir görüşleriniz yorumlarınız nelerdir? nasıl bir süreç beni bekliyor daha nasıl kanıtlayacağım suçsuz olduğumu ? beni bulunduğum yerde de sorgulamalarını söyledim bende ailemde sicilimiz tertemiz dilediklerinize sorun dedim çevremizde kimse bizim hakkımızda asla kötü birşey söylemez asla harama el uzatmadık şimdiye kadar uzatmayız. yaşım daha 18 birşeyler başarmaya çalışırken bu kanı bozuklar yüzünden bu yaşımda nelerle uğraşıyorum sürünüyorum aile içinde yaşattığı sorunlar da cabası maddi durumumuz iyi değil avukat tutamıyorum sizlerden yardım rica ediyorum lütfen beni yönlendirin ne yapmam gerekli sonuç ne olur nedir ne değildir bilgim yok eğer okuduysanız yaznın tamamını ilginiz için teşekkür ederim anlayışınız için de teşekkürler yorumlarınızı bekliyorum

Hukuki NET Güncel Haber

Dolandırılma Vakası ve takiben mahkeme (yorumlarınız?) konulu yargıtay kararı ara
    Dolandırılma Vakası ve takiben mahkeme (yorumlarınız?) konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    60
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Dolandırılma Vakası ve takiben mahkeme (yorumlarınız?)

Anlamadığım nokta, siz para karşılığı abğcdğ.com sitesi aracılığıyla bazı kimselere takipçi-beğeni hizmeti veriyorsunuz. Bu hizmeti alan kişi de başkasının adına olan kredi kartlarını kullanarak abğcdğ.com sitesi aracılığıyla size ödeme mi yapıyor?

Durum böyleyse, söz konusu siteden IP talebinde bulunabilir, ödemenin ya da para transferinin ne aracılığıyla hangi IP adresinden yapıldığının tespitini isteyebilirsiniz. Diğer konular için iyi bir avukat tutun.

Hizmet alan kişi, herhangi bir alışveriş sitesindeki gibi ödeme mi yaptı? Yoksa örneğin paypaldeki gibi aynı siteden başka bir hesap açıp size para transferi mi yaptı?

Size yapılan ödemeler yasal kredi kartlarından gerçekleşmişse,
    yukarıdaki iki durumda şüpheli gözükmezken, firma neye istinaden sizden şikayetçi?
    Konu magdurcd tarafından (30-05-2017 Saat 21:55:16 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    HATAY
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

magdurcd hocam benim satış amaçlı oluşturduğum forumlarda bulunan hazır taslağı düzenlediğim site söz konusu geçmedi aramızda bana direkt instagramdan ulaştı ödemeyi ise söz konusu hizmet veren bahsettiğim özel indirimler uygulayan siteye bakiye yükleyerek benim bilgisayarıma indirttiği programdaki id numarası ve şifresini alıp benim bilgisayarıma bağlanarak yaptığı bir işlem söz konusu program şirketi ile iletişime geçmelerini talep ettim fakat dönüş olmadı maalesef

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sizin bilgisayarınıza uzaktan erişim programıyla bağlanıp, sizin internet bağlantınız ve bilgisayarınızla başkasına ait kredi kartlarını kullanarak size ait olan hesaba ödeme yaptı, sonrasında siz de o hesabınızdaki tutarla bilgisayar tablet vs satın aldınız.
    Bütün bu işleri yapan kişi de buhar olup uçtu .
    Elde kalan da , tüm takiplerle bulunabilecek tek kişi, yani siz.
    Bir avukatla görüşüp ifadenizi de onunla birlikte oluştuırmanız, hayatınızın geri kalan kısmını mümkün olduğunca az karartmanıza yardımcı olabilecek en akıllıca yoldur.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    362
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Olay gereksiz uzun detay içeriyor. İşin özü, Erdoğan Kırcalı nın dediği gibi, uzakta erişim yolu ile (ki büyük ihtimal teamviewer) sizin bilgisayarınız kanalı ile
    başkasının rızası olmadan kredi kartı kullanımı suçu. Burada uzaktan erişim teknik olarak bir şeyi değiştirmez, ha siz direk tarayıcı açıp bu işi yapmış olun ha biri uzaktan yapsın. Uzaktan erişim programları sizin ekran görüntünüzü belirli aralıklarla karşı tarafa gönderir ve karşı tarafın klavye ve fare hareketlerini sizin bilgisayarınızda yürütür, bunu da ispatlamanız oldukça zordur. Size iyi bir bilişim avukatı şart, suçlama ciddidir.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir defa yazı gereksiz uzun, okumayı kolaylaştırıcı hiç bir imla kuralı(nokta, virgül, satır başı vs.) içermiyor.Bu şekilde derdinizi anlatmaya çalıştığınız sürece sizi dinleyen ve anlamaya çalışan kişi sayısı oldukça azalacaktır.Zaten durumunuz inandırıcılık yönünden çok sağlam değil.Ortada olmayan bir kişinin sizin bilgisayarınızdan sizin rızanızla girip yaptığı gibi bir şeyler anlatıyorsunuz.Şu haliyle ceza size yapıştırılacaktır.Ancak bir bilişim avukatı ile düzgün bir ifade hazırlanırsa bir şansınız olur.Esenlikle..

Nerede
    Artvin
    İletiler
    1.233
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Durumuza cidden üzüldüm. İfadenizin usulüne uygun alınmaması ayrı bir talihsizlik ve suçtur. Bu ifadeyi Mahkeme huzurunda ret edebilirsiniz.

Uzun lafın kısası böyle ciddi suçlamalar karşınında derhal Avukat tutmanız elzemdir.
    Ayrıca size gönderilen iddianamenin resmini (Ad ve soyadı gibi özel bilgilerinizi kapatmak şartıyla ) bu yere koymanızı rica ediyorum.

Nerede
    İstanbgul
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Teamwiever tarzı uzaktan bağlantı kurulmasını sağlayan uygulamalar log tutuyormu acaba? Bağlanan kişinin ip adresini bulabilirsin belki eğer log tutuyorlarsa.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ufukkaraca rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Teamwiever tarzı uzaktan bağlantı kurulmasını sağlayan uygulamalar log tutuyormu acaba? Bağlanan kişinin ip adresini bulabilirsin belki eğer log tutuyorlarsa.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Lisanslı kullanıldığında kayıt tutuluyor

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: