guruman

+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.
    Nerede
    Ankara
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı 2. El Ayıplı Aracı Mahkemeye Vermek

Herkese merhaba. Bundan yaklaşık 2 ay önce 2. el araç almak için sahibinden.com'da araç aramaya başladım. 12.05.2017 tarihinde ilanda gördüğüm Volkswagen Polo 2000 Otomatik 1.4 Comfortline model araca bakmaya gittim. İlk olarak satıcı araçta hiçbir sıkıntı olmadığını, 2 aydır aracın kendisinde olduğunu ve borçtan dolayı satacağını söyledi. Biz de buna inanarak Computest merkezine götürdük. Kendisi İskitler bölgesindeki herhangi bir Computest merkezine götürebileceğimizi, bunun dışındaki yerlere gidemeyeceğini işi olduğunu söyledi. Beraber İskitlerdeki Hyundai Mega Plaza Computest merkezine gittik. Computest verilerine göre aracın motoru %93 iyi çıktı. Fakat motordan gelen bir ses vardı. Bunu ordaki yetkili ustaya sorduğumda sadece aracın gaz ayarının yapılacağını önemli bir şey olmadığını söyledi. Daha sonra satıcı ile notere gittik ve el sıkıştık. Araca 24.500TL ödeyerek o gün üstüme aldım.

Aracın gaz ayarını yaptırmak için ustaya götürdüğümde maalesef acı gerçekle karşılaştım. Aracın motorunun bitik olduğunu ve motor fiyatının 4bin lira civarında olduğunu öğrendim. Satıcıya durumu bildirmek için aradığımda ulaşamadım. Telefonu çalmıyor, büyük ihtimal hattını kapatmış olabilir. Bu durumda benim ne gibi bir yol izlemem gerek? Bu işin içinde Computest ustasının da parmağı olduğunu düşünüyorum. Çünkü motoru biten bir arabayı kimse o testten geçirmezdi.

Ne gibi bir yol izlemem gerekiyor, yardımcı olur musunuz?

Hukuki NET Güncel Haber

2. El Ayıplı Aracı Mahkemeye Vermek konulu yargıtay kararı ara
    2. El Ayıplı Aracı Mahkemeye Vermek konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    3.819
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: 2. El Ayıplı Aracı Mahkemeye Vermek

Siz aracı test merkezine götürmüş ve oranın dedikleri doğrultusunda aracı almışsınız.Sorumluluk burada test merkezinde diyeceğim ama onların verdikleri raporunda 24 saat geçerli olduğunu da unutmamak gerek.Siz iddia sahibi olarak iddianızı ispatla yükümlüsünüz.Karşı taraf ben aracı verdiğimde bir sorun yoktu, test merkezide bunu onayladı 2 ay içinde karşı tarafın kullanımına bağlı(uzun süre yüksek devir, hararet halinde uzun süre kullanım, benzin yerine başkaca maddelerin araçta kullanımı vs.) bir sorun olmadığı ne malum derse ne diyeceğinizi iyi düşünmeniz gerekir.

Gene şu an size aracın motoru bitik şu kadar masraf çıkar diyen ustanın da tamamen doğru söylediği veya soruna doğru teşhis koyduğu da kesin değil.Bir usta 2 ay önce başka bir öneride diğeri şu an başka bir öneri de bulunmuş durumda.

Bu gibi durumların ciddi ispat yükümlülükleri olduğunu unutmayın.Yoksa kötü niyetli kişiler araçları satın alıp bir süre bindikten sonra basitçe motor veya mekanik bir sorun ortaya çıkartır aracı geri verir aracı kullandıkları süreyi kar sayarlardı.Az da olsa bu davalarda kısmı sonuçlar çıkarabilenleri de görmedik değil.Bir avukatla takibi yerinde olur.Kolay gelsin.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Engin Ünalmış rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Siz aracı test merkezine götürmüş ve oranın dedikleri doğrultusunda aracı almışsınız.Sorumluluk burada test merkezinde diyeceğim ama onların verdikleri raporunda 24 saat geçerli olduğunu da unutmamak gerek.Siz iddia sahibi olarak iddianızı ispatla yükümlüsünüz.Karşı taraf ben aracı verdiğimde bir sorun yoktu, test merkezide bunu onayladı 2 ay içinde karşı tarafın kullanımına bağlı(uzun süre yüksek devir, hararet halinde uzun süre kullanım, benzin yerine başkaca maddelerin araçta kullanımı vs.) bir sorun olmadığı ne malum derse ne diyeceğinizi iyi düşünmeniz gerekir.

Gene şu an size aracın motoru bitik şu kadar masraf çıkar diyen ustanın da tamamen doğru söylediği veya soruna doğru teşhis koyduğu da kesin değil.Bir usta 2 ay önce başka bir öneride diğeri şu an başka bir öneri de bulunmuş durumda.

Bu gibi durumların ciddi ispat yükümlülükleri olduğunu unutmayın.Yoksa kötü niyetli kişiler araçları satın alıp bir süre bindikten sonra basitçe motor veya mekanik bir sorun ortaya çıkartır aracı geri verir aracı kullandıkları süreyi kar sayarlardı.Az da olsa bu davalarda kısmı sonuçlar çıkarabilenleri de görmedik değil.Bir avukatla takibi yerinde olur.Kolay gelsin.
    Aracı aldığımdan itibaren motor sesinde sıkıntı vardı. Computest'ci yanlış tespitte bulundu ya da art niyeti vardı diyebilirim. Yani bu sıkıntı sonradan ortaya çıkmış değil aldığım ilk günden itibaren vardı ve max 1 hafta kullandım aracı. Aracım şu an serviste 2-3 gündür inceleniyor. Bundan önce 2 ustaya daha götürdüm. Gaz ayarı da yapıldı, kelebekte temizlendi. Sıkıntı devam etti. Araba beyni, kelebek değiştirilmesi, adaptasyon yapılması vb. tüm yollar denendi. En son çare motoru açmak dendi ve açtığımızda acı sonuçla karşılaştık. Yani tüm ihtimaller eriterek incelendi araç. Hatta şase gibi yerlerinde de değişimler mevcut yani aracı sonradan toplamışlar gibi bi' durum var. Şu an inceleyen usta arızalı motorların computest'te yüksek değer vereceğini söyledi. Yani araç komple sıkıntılı, computest en azından değişen yerleri tespit edebilirdi değişen olarak sadece kaput ve tampon dedi. İspat olarak ustadan yazılı bir şey mi almalıyız peki? Ben direkt tüketici mahkemesine başvursam çözüm bulamaz mıyım?

İletiler
    3.819
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bunlar sizin beyanlarınız.Mahkeme tek tarafın anlatımıyla yürümez.Aldığınızda aracın motorunda ses vardı demeniz sizin lehinize değil aleyhinize.Noter sözleşmesinde aracı hali hazırdaki haliyle görüp alıyorum yazar(kazalı araç, hasarlı araç satışı da biliyorsunuz ki yapılıyor).Karşı taraf zaten sıkıntıyı biliyordu, motordan ses geldiğini, bir sorun olabileceğini baktırmasını söyledik o haliyle aldı.Zaten bunu bildiği için piyasa fiyatından da düşüğe verdik esas biz zararlı çıktık vs. vs. diyecektir.

Her iki tarafında kendini mağdur gördüğü bilirkişisi itirazı vs. ile masraflı ve uzun sürebilecek davalar.Mahkemeye her halükarda gidin derim.Önce bilir kişi tespitte bulunsun elinizdeki tüm belgelerle başvurunuzu yapın.Kolay gelsin.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,
    29.06.2017 tarihinde İstanbul'da bir galeriden 27000 liraya 2005 model 2.el araç satın aldım. Satıcı aracın birkaç parça boyası ve değişeni olduğunu ve istersek aracı galericiler sitesi içindeki bir expertiz firmasına götürebileceğimizi söyledi. Söz konusu araca expertiz yaptırdık ve expertiz raporu galericinin bize söylediği gibi çıktı. Satıcı bize aracın 1500 lira hasar kaydı bulunduğunu söyledi. Bizde ilk aracımız olduğundan ve bu konularda tecrübesiz olduğumuzdan aracı satın aldık. Aldığımız araca bakım yaptırmak için servise gittiğimizde expertiz raporunda belirtilen ve galericinin söylediklerinin dışında çeşitli ve yüksek maliyetli masraflar çıktı. Gerek bilmediğimizden gerekse expertiz yapan firmaya ve satıcıya güvendiğimizden plaka,motor ve şasi numaraları üzerinden sorgulama yapmadan aracı satın almıştık. Daha sonra sorgulama yaptığımızda araçta 17600 liralık hasar kaydı olduğunu ve expertiz yapan firmanın beyanının dışında araçta değişen parçalar olduğunu öğrendik. Bu konuda tüketici mahkemesine başvurmak istiyoruz. Konu ile alakalı alınan emsal kararlar var mıdır? Süreç nasıl işler? Sonuç alabilirmiyiz? Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

+ Konuyu Yanıtla