+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Arabama Büyük Zarar Verdi

Arabama Büyük Zarar Verdi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Arabama Büyük Zarar Verdi

Herkese merhaba 1 haftadır başıma gelen iş ile uğraşıyorum ve şuan için çözümsüz kaldım. Başıma gelen olayı kısaca anlatayım. Aracımı bir şirket vasıtasıyla kiraya veriyorum. Belki internette karşılaşanınız olmuştur, şahsi aracınızı siteye koyarak gelen teklifler üzerine kiraya verip gelir elde edebiliyorsunuz. Bugüne kadar verdiğim kiralamalarda hiçbir sorun yaşamadım ta ki en son verdiğim kiralama hariç. Aracı yaklaşık bir ay önce K.Ö isimli bir şahsa kiraladım. Tabi ki şirket aracılığı ile. Aradan zaman geçip aracın teslim günü geldiğinde kendisine teslim saati olan 19:00’da aracı getirmesini mesajla bildirdim. Beni birkaç dakika sonra arayarak eşinin annesinin vefat ettiğini ve Tekirdağ’a yola çıktığını söyledi. Bende kızdım ve bana sormadan böyle bir şey yapamayacağını söyledim. Neyse durumu şirkete bildirdim ve aracı bir şekilde bana teslim edilmesini gerektiğini söyledim. Normalde site ile anlaşma gereği kiralama süreci içerisinde sorumluluk şirkete ait ve ayrıca şirket bu süre içinde araca kendi anlaşmalı kaskosuyla güvence altına alıyor. Şirketin K.Ö’ye baskısından sonra aracı geri getireceğini belirtti. Yalnız aracı gece 12:00-01:00 civarında getirebileceğini söyledi. Tamam dedim ve Kadıköy’den teslim konusunda anlaştık. Saatler geçti ve hala ses soluk çıkmadı. Şuradayım, buradayım diye beni oyalamaya devam etti. Bende sisteme girerek HGS geçişlerimi kontrol ettim. Birde ne göreyim K.Ö İstanbul dışına dahi çıkmamış yani hem bana hem şirkete yalan söylemiş. Kendisini aradım ve bu durumu söyleyerek yalan söylediğini ifade ettim. Kendisine yalan söylediğini itiraf etti. Aracı Eminönünde bir yere bırakıp anahtarı da tekerleğin üstüne bırakacağını söyledi. Hemen Kadıköy Rıhtım Polis Amirliğine gittik ve durumu polislere anlattık. Polisler kendisiyle konuştu, aracı merkeze getirmesini istediler. Tamam dedi ancak 15 dakika sonra Gültepe, Talatpaşa mevkiinden konum atıldı. Aracı buraya bıraktım, lastiğin üstünde de anahtarın var dedi ve telefonu kapattı. Hemen polislerden rica ettik ve bir devriye ile aracın orada olup olmadığının kontrolünü sağladık. Araç orada yoktu. Gece yarısı olduğu için şirketle de irtabat kuramadık. Sabah bir telefon geldi ve aracın bulunduğu ve yediemin deposuna çekildi söylendi. Hemen aracımı almaya gitti. Aracı gördüğümde şok oldum. Aracın plakası kırılmış, her yerinde çizikler hasarlar, ön cam çatlamış, stop kırılmış ve daha 1,5 ay önce alınmış 4 adet lastik çalınıp yerine çıkma lastikler takılmış. Yetkili serviste 18.500 TL’lik bir hasar olduğu söyledi.

Durum böyle şuan aracı kendi paramla yaptırıyorum. Şirket yapılan harcamaları karşı tarafa bildireceğini söyledi. Ancak ödemem durumunda benim mahkemeye vermem gerektiğini de belirtti. Benim sormak istediğim soru şu; K.Ö’ye güveni kötüye kullanmak, hırsızlık ve mala zarar verme suçları ile dava açabilir miyim? Bunlar haricinde daha başka suçlamalarda yapılabilir mi? Yapmış olduğum masraflar haricinde, arabamın değer kaybı, tamirde olduğu süre içinde ki kaybımı da tahsil edebilir miyim? Karşı tarafın herhangi bir ceza alma durumu nedir? Şimdiden teşekkür ediyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

Arabama Büyük Zarar Verdi konulu yargıtay kararı ara
    Arabama Büyük Zarar Verdi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Arabama Büyük Zarar Verdi

Çok geçmiş olsun kötü bir durum ...

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu kişi(lastikleri ikinci el satıp çıkma lastik takarak 100-200 koparmaya çalışan birinden bahsediyoruz) kesine yakın sigortalı işi olmayan, üzerine bir çöp mal mülk olmayan bir vatandaş.Mahkeme de bilir kişi tespiti yaptırıp ispatlaya bildiğiniz kadarını almaya hak kazansanız da icra dairesine gidip harç yatırıp sıraya girmekten başka bir şeye yaramaz düşüncesindeyim.Ceza davası konusuna gelirsek aranızda kiralık araba gibi ticari bir ilişki var, malınıza zarar gelmiş savcılık takipsizlik verebilir.Bu vatandaş gene aracı bıraktığım yerden çekilmiş o sırada zarar görmüş haberim yok diyebilir.Bir avukat tutun ve bilir kişiye(gerçi önceden aracın üzerinde ne marka hangi yılın lastiği vardı nasıl ispat edeceksiniz ayrı konu) tespit yaptırın.

Tek şansınız ilgili siteyi sorumlu tutarak bir şeyler çıkarmak yoksa bu kişi ceza da alsa 10 yılda yatsa zaten hiç bir şeyi olmayan birinden bir şey almanız hukuken değil maddenin doğası gereği imkansız.Ancak icra dairesine gider dosya açtırır sıraya girersiniz hepsi o.

İlgili siteyi biliyorum ve kurulduğu günden beri takip ediyorum.Bu iş belki İsviçre de yapılabilir, Norveç de olabilir ama burda bu şekilde patlar.Daha öncede çok sıkıntı yaşayan gördük.İşin içinde çoook fazla risk var.Ve bunu aracını kiraya veren üstleniyor.Eğer sizin dediğiniz gibi olsa(aracın parası, aracın tamirde geçirdiği sürenin parası, faizi vs. alınsaydı hemen) herhalde ilk olarak ben gider 30 bin TL den 4 araba alır günlük 75 TL den kiralar ayda 9 bin TL yi yattığım yerden cebime koyar tertemiz olurdum(bu arada 120 bin TL ye bankalar bu miktarın onda birini bile faiz olarak vermiyor ayda).Böyle bir mantık yok.Çok uzun bir hukuk mücadelesi sizi bekliyor, bu kişinin kiralama yaparken kullandığı adı sanı kimliği gerçek mi değil mi daha o belli değil.

Dediğim gibi iyi bir avukat bulup(zararınız kadar harcamayı da göze alarak) siteyi sorumlu tutmak, siteye ihtar çekmek olayı yargıya, basına taşımakla tehdit etmek ve sitenin sorumluluk almasını sağlamak görünüyor.Kolay gelsin.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Engin Bey öncelikle düşüncelerinizi ve kanaatlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Ben yazımda uzun olmaması adına çok detaya girmedim. Yalnız şunları söylemek istiyorum. K.Ö isimli şahıs 22 Nisan günü bir küçük kazaya karışmış. Bu kazanın diğer tarafına, hasarınızı karşılayacağım demiş. Bu arada beni o gün aradı ve bilgilendirdi, araçta hiç bir hasarın oluşmadığını söyledi. Aradan 3 hafta geçti ve kapımıza 2 kişi dayandı. Plakadan ruhsat bilgilerime ve evimin adresine kadar ulan bu kişiler kazaya taraf kişiler. Ben kendilerine aracın kirada olduğunu ve bu kazayı yapanın K.Ö olduğunu söylediysem de beni ilgilendirmez ben araç sahibini bilirim dediler. Tabi K.Ö kaza durumunda tutanak tutmuş olsaydı, kasko işi halledecekti ama tutmamış. Neyse ben siteyi aradım ve durumu bildirdim. Site K.Ö'nün kiralama öncesi kartına koyduğu 250 TL'yi gönderdi ancak toplam borç 470 TL. K.Ö hiç bir şekilde ödeme yapmayacağını, çünkü karşı tarafın 470 TL'yi neye göre söylediğini bilemem faturayı göstersin dedi. Bende kendisine, o halde sizinde tutanak tutmanız gerekirdi dediğimde ise cevap vermekten çekiniyor ve konuyu yine saptırıyordu. Neyse bu kazanın bana şöyle bir artısı oldu. Karşı taraf benim aracımın resmini de çekmiş. Hatta aracın içine binerken K.Ö'nün de bindiği açıkta görünüyor. Aynı şekilde araçta hiç bir hasar olmadığı ve tekerleklerimde resimde ortada. Site kiralama öncesi bir sözleşmeye onay istiyor. Sözleşmeye göre araç teslim alındığı gibi araç sahibine elden teslim edilmeli diye. Ancak ne verdiğim gibi n ne de şahsıma araç teslim edilmedi. Maddi duruma gelince, bu şahıs 4 tekerlek için araç kiralaması çok mantıklı gelmiyor. Çünkü bir aylık bir kiralama yaptı ve siteye toplamda 3.000 TL'lik bir ödeme yaptı. Bunun yanında kişinin bir kafeterya sahibi olduğu yazıyor. Kişinin kimlik bilgileri sitede mevcut.

Elimde ki fotoğraflar ile aracın şahısta olduğu süre içince hiç bir hasarının olmadığı ve lastiklerinin resimlerde görüldüğü ancak benim teslim aldığımda farklı tekerlekler takıldığını ispatlamam bana maddi anlamda kaybımın tazminini sağlar mı?
    Kişinin eğer maddi bir geliri ve mal varlığı varsa bunlar aracılığı ile kaybımı tazmin edebilir miyim?

Ben hep maddi zararımdan bahsettim. Maddi zararımdan çok manevi olarak da yıprandım. Bana bir araba para dahi verseler bu sadece maddi vicdanımı rahatlatır, ancak böyle hırsızlıkla, insanların malına zarar vererek yaşamaya çalışan asalakların bir ceza almaması, ellerini kollarını sallayarak aynı şekilde başkalarına benzer zararları verme ihtimalleri manevi vicdanımı yaralıyor. Hukuk karşısında işlenen bu cezaların ispatı durumunda da bir ceza alma ihtimalleri yok mudur?

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben savcılığın ilgilenmeyeceği zarar varsa kasko ödesin karşı taraftan tanzim etsin yada sahibi ödesin karşıya alacak davası açsın diyeceğinin çok yüksek ihtimal olduğunu düşünüyorum.Geliri malı mülkü olan biri ise tüm alacaklarınızı ispatlarsanız icra yoluyla alabilirsiniz.Ancak 1 yıllık tekeri söküp 3 yıllık tekeri takarak aradan 50-100 kovalayan birinin ben bir şeyi olduğunu pek sanmıyorum.Kafe sahibiyse ya kendi beyanıdır ya da batırmıştır vs.

İkinci bir ihtimalde size daha önce yaşadığı kaza dolayısı ile husumet besledi(250 TL si kesilmiş vs.) ve bilerek araca ızrar verdi.Bu durum ilk anlatımdan daha olumlu olur çünkü lastik davasının 50-100 için değil gıcıklığına yapıldığı yani şahsin maddi durumu noktasında beklenenin üzerinde olabileceği intibasını doğurur.Şimdi anlatımızdan o ihtimalde aklıma geldi.Buna benzer davalar 2-3 yıl sürebiliyor.Avukatla takibi masraflı ama yerinde olur.Kolay gelsin.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Maalesef kasko yalnızca 1.000 Tl üzerinde ki hasarları karşılıyor ki, ortada bir tutanak olmadığı için mevcut durum içerisinde kaskonun herhangi bir ödeme yapma durumunun olmadığını bildirdi site. Üzerinde düşündüğüm bir konuda sitenin sorumlulukları. Ben ve benim gibi binlerce insan araçlarını bu site üzerinden kiraya veriyor. Çünkü site kiralama süreci içerisinde bir taraf. Kiracı ve site bu süreçte taraf olduğunu açıkça belirtmiş ise, böyle bir kazanın, hasarın tarafı ben olmamalıyım diye düşünüyorum. Bugün bir rent a car firmasından kiraladığınız araca bırakın böylesine zarar vermeyi, benzini eksik getirseniz sizden hizmet bedeli ile fahiş ücretler kesiyorlar. Ancak ortada binlerce liralık bir zarar ve site sadece zararı karşı tarafa bildirmekle kalıyor. Kiralanan her araç için kiralama bedelinden %15 komisyon almayı biliyorsa bir takım durumlara karşı önlem almak ve bu tür durumlara karşıda sorumluluk üstlenmeleri gerekmez mi? En basitinden, aracı kiralama talebinde bulunan bir insanın maddi durumuna, siciline hatta kredi notuna bakılması gerekir diye düşünüyorum. Ben çok uluslu bir araç kiralama şirketinden 1 gün için kiralama yaparken kredi notuma kadar değerlendirildikten sonra kabul edilip aracı kiralayabildim. Kısacası anlatmak istediğim; bir ticari ilişkiden aracılık yoluyla para kazanıyorsanız, belirli bir yükümlülüğünüzün de olması gerekmez mi? Yoksa milletin aracından oturduğunuzdan yerden para kazanmak ve hiç bir sorumluluğu yüklenmemek doğru mudur?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    845
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu aracı siteye üye olurken yaptığınız sözleşmenin bir avukat tarafından okunması gerekir. Sözleşmenin yapısına göre belki sizinle K.Ö. arasında hukuki bir bağın var olmadığı kanaatine varılabilir. Bu durumda size karşı sorumlu olan şirket olur.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sophisticated rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bir ticari ilişkiden aracılık yoluyla para kazanıyorsanız, belirli bir yükümlülüğünüzün de olması gerekmez mi? Yoksa milletin aracından oturduğunuzdan yerden para kazanmak ve hiç bir sorumluluğu yüklenmemek doğru mudur?
    Bu konu tartışmaya açık.Ancak şu konunun da tartışmaya açık olduğunu kesinlikle söylemek gerekir.

Bir kişi ticari ilişkiyle aracını emanet ettiği(bu sırada vergi vs. de ödemiyorsunuz dikkat edin olayın bir de o yönü var) ve bundan oturduğu yerden hiç bir iş gücü olmaksızın para kazandığı bir durum için hiç bir risk yüklenmemiş olması doğru mudur.

Hayatın rasyonelliği ve hukukun işleyişi düşünüldüğünde hiç bir risk almadan böyle bir şey yapılması imkansız.Siz riskin aracıda, karşı taraf sizde, aracı da ikinizde olduğunu iddia ediyor.Ancak haşatı çıkmış araba sizin kapınızın önünde duruyor.Mahkemeye taşıyın haklılığınızı ispat eder(bu temyizi, ertelemesi, kesinleşmesi derken 2-3 sene sürecektir) sorumluluğu bir tarafa yükler ve o taraftan icraya konu olabilecek bir şeyler bulabilirseniz sonuç alabilirsiniz.Onun dışında zararınızı girdiğiniz ticari riskin bir sonucu olarak görmek zorunda kalacaksınız.Davanızda bol şans.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Arabama zarar vermek

aracimi elimden tehditle almak istiyolar

Forum