+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Aug 2006
  Nerede
  malatya, darende, Turkey.
  İletiler
  34
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Ölmüş bir baba adına borç çıkarsa kim öder?

  ya budurum arkadaşımın başında babası vefat etmiş ancak emekli sandığı babasına borç çıkarmış ancak hayatta olmadığı için 6 tane mirasçıları ödeyecek denmiş ancak tüm kardeşleri sabit maaşı olmadığından ve ödeme gücü bulunmadığından( 2 sinin sadece evi var onlarda beylerinin üzerine) ödemeye yanaşmamışlar. arkadaş şimdi soruyor ben memurum tüm borç benden mi tahsil edilir diye... birde böyle durumlarda kız evlatlar soyismi değişikliğinden dolayı tespiti yapılıyor mu onlar muaf mı ödemek zorundamı?teşekkür ediyorum...  Hukuki NET Güncel Haber


  Ölmüş bir baba adına borç çıkarsa kim öder? konulu yargıtay kararı ara
  Ölmüş bir baba adına borç çıkarsa kim öder? konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jul 2004
  Nerede
  İstanbul, Türkiye.
  İletiler
  4.242
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  ölüm ile miras mirasçılara geçer, miras ise alacakların ve borçların toplamıdır yani ölüm ile haklar gibi borçlar da mirasçılara geçer miras red edilmediği sürece borçlardan mirasçılar müştereken ve müteselsilen sorumludur.
  Yöneticilere KM İle Soru Sormayınız- Yeni Konu Açmadan Önce Forumlarda Arama Yapınız

  http://www.hukuki.net


  Hukuk Güzel Bir Sanattır...

  İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir..

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Aug 2006
  Nerede
  malatya, darende, Turkey.
  İletiler
  34
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  kişi bakar mirastaki borç oranı alacagından çoksa reddi miras edebilir mi reddi miras nasıl yapılır? kamuda çalışan arkadaşımın böyle bir hakkı varmı? ne yapması gerekiyor... miras paylaşımından sonrada olurmu? yoksa önce mi olmalı.... artarta soru sordum arkadaşımınistegiyle sordum... kusura bakmayın iyi çalışmalar...

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Aug 2006
  Nerede
  Antalya, Merkez, Turkey.
  İletiler
  1.019
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Tereke (kalan mirasın tamamı) borca batıksa (borç, alacaktan fazlaysa) ve bu durum, sonradan öğrenilmişse; miras paylaşıma tâbi tutulmuşsa bile, alınanlar terekete iade edilmek kaydıyla ve durum Mahkeme'ye derhal bildirilerek, reddi miras yapılabilir. Bu hakkın kullanımının, kamu görevlisi olmayla bir ilgili yok, herkes kullanabilir. Mirası reddetmeyen herkesin, tüm borçlardan paylı sorumluluğu olur ve isterse adını da değiştirsin, nüfus kaydına bakıldığından; kim olduğu tespit edilir. Yani, kız evlatlar da sorumlu.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Aug 2006
  Nerede
  Antalya, Merkez, Turkey.
  İletiler
  1.019
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Tekrar merhaba;

  Yukarıda vermiş olduğum bilgide, önemli bir yanlışlık yer almakta. Bu da; mirasçıların, tereke borçları nedeniyle paylı sorumluluğu bulunduğu bilgisidir ve bu bilgi doğru değildir. Doğru bilgi; mirası reddetmeyen mirasçıların, hepsinin, müteselsilen, tüm borçtan sorumlu olduğudur.

  Konuyu biraz açarsak; mirasbırakandan alacağı olan bir kişi; bu alacağının tamamını, dilerse, mirası reddetmeyen mirasçılardan herhangi birisinden talep edebilir; miras paylarıyla bağlı ve oranlı bir şekilde istemek zorunda değildir. Üstelik mirasçı; kendi kişisel malvarlığıyla da sorumludur.

  Böyle bir durumdan endişe eden mirasçı; dilerse taksimattan önce Mahkeme'ye başvurarak çeşitli tedbirler talep edebilir (tereke mamelakının korunması; müteveffanın borçlarının ödenmesi veya teminata bağlanması gibi)

  Konu hakkında bana uyarılarını sunan, dikkatli, hassas ve nazik meslekdaşlarıma, teşekkürü bir borç bilirim.

  ÖNEMLİ NOT: Ne kadar bilirseniz bilin, kara kaplı kitaba bakmadan, aceleyle bilgi verirseniz; işte böyle benim gibi hata yaparsınız. En son verdiğim ders de, Miras Hukuk'ydu normal olarak

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Aug 2006
  Nerede
  malatya, darende, Turkey.
  İletiler
  34
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  o zaman borçlu doğal olarak kamu görevinde çalışandan tahsil yolunu seçecektir. o zaman haksızlık olmuyor mu? [?] ayrıca miras kabul edildiğinde borç bilinmiyorsa sonradan çıkmışsa ne olacak böyle bir hukuki işlem arkadaşmın aklına gelmemiş. konuyu biraz açsanız.... anlamadığım mirası 6 kişi paylaşsın borcu borçlunun istediği bir kişi ödesin (yanlış anlamadıysam) kişi buna itiraz edemez mi?

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Aug 2006
  Nerede
  Antalya, Merkez, Turkey.
  İletiler
  1.019
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Yasa şöyle düzenlenmiş: Mirasçılar, miraspayları oranında, terekeden mal (hak) alacaklar. Ancak; tereke borçlarından sorumlulukları, miraspayları oranında değil; tamamından herbiri ayrı ayır sorumlu. Bu, Yasa'nın sözü. Denebilecek birşey yok.

  Yukarıda da değindiğim gibi;

  1. Eğer ortaya sonradan (paylaşımdan sonra) çıkan borç, mirasçıya düşen haktan fazla ise; bu durumun sonradan ortaya çıkması sebebine dayalı olarak, "ben mirası reddediyorum" diyerek, gereğini yapmalı ya da

  2. Bu borcun tamamı ondan tahsil edilirse; diğer mirasçılara, payları oranında rücu etmeli.

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  May 2017
  Nerede
  Konya
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Ölmüş bir baba adına borç çıkarsa kim öder?

  Babam vefat etti. Ölmezden yıllar önce senet sözleşmeli (muhtar şahitli ve kaşeli) bir tarla almış. Tarla devletin dağıttığı olduğundan üzerine belli bir süre de satış yasağı var (10 yıl).
  Babam tarlayı aldıktan bir yıl sonra satan şahıs vefat etmiş. Adam vefat ettiğinde satış yasağının kalkmasına henüz 8 yıl var. Satıcı vefat ettiğinden satış yasağı bitiminde de babam tapuyu üzerine alamamış.
  2 yıl önce de Babam vefat etti. (Biz tarla alındığı günden bugüne halen tarlayı ekip biçiyoruz.) Tapu dairesinin yakın zamanda halka gönerdiği mektuplar neticesinde tarlayı satan şahsın mirasçılarının ellerine bildiri geçince tarla bizim çıkın tarladan diyorlar.

  Soru 1: Biz tapuyu nasıl alabiliriz. ?
  Soru 2: Mirasçıların tarlayı satmalarını engellemek için babamızın ödediği nakde istinaden satış yasağı koydurabilirmiyiz ?
  Soru 3: Biz tapuyu alamayacak isek babamızın ödediği paraya istinaden satan merhum şahsa veya mirasçılarına alacak davası açabilirmiyiz . Nakit paranın ödendiği günden bugüne değer kaybının telafisi ve kıymet karşılıklarını talep edebilirmiyiz ?

  Yardımcı olacak değerli üyelere şimdiden teşekkür ediyorum.
  Konu The_Unutulmuş tarafından (04-05-2017 Saat 22:22:03 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Detay bildirimi

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Türk Telekom adına ÇOK ESKİ borç takibi hakkında
  Yazan: aigeus Forum: Mevzuata İlişkin Soru ve Talepler
  Yanıt: 2
  Son İleti: 20-02-2016, 21:55:41
 2. Ölmüş kişi adına aboneliklerin devam ettirilmesi?
  Yazan: Lütfullah Altay Forum: Kişiler Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 14-01-2015, 21:34:02
 3. Yanıt: 1
  Son İleti: 22-09-2014, 09:34:02
 4. Baba ve oğul arasında borç
  Yazan: ecoll Forum: Borçlar Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 29-08-2014, 16:03:08
 5. Baba ile oğul arasındaki borç
  Yazan: quake07 Forum: Borçlar Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 04-06-2007, 11:06:45

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ölen kişinin borcunu kim öder

ölen babanın borcunu kim öder

ölenin borcunu kim öder

http:www.hukuki.netshowthread.php13547-olmus-bir-baba-adina-borc-cikarsa-kim-oder

babanın borcunu evlat öder mi

mirasçıların borçtan sorumluluğutereke borcu nedirbabanın borcu evlada kalırmıölen insanın borcunu kim öderölen kişinin borçlarını kim öderölen kişinin banka borcunu kim öderbaba oldukten sonra borcu odenirmiölen babanın borçları kime kalırbaba oldukten sonra borcölen kişinin borcu kime kalırölen babanin borcuölen kişinin devlete olan borcuBabasi olen kisinin Avukatbocu onu ilgilendirirmivefat eden. kisilerin devlete olan borcuanne veya babanın cocukları banka borcunu ödemek zorundamıhukukta tereke borcu ne demekvefat eden bsbanin vergi borcunu kim öderölen kişinin vergi borcunu kim öderölen kişinin elektrik borcuvefat eden kişinin devlete olan borçlarını kim öder
Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2016 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  ISP Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  İcraBurada | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2016 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2016 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.