Selamlar,

2559 sayili PVSK Ek Madde 4 – (Ek: 16/6/1985 - 3233/7 md.)
"Polis, görevli bulunduğu mülki sınırlar içinde, hizmet branşı, yeri ve zamanına bakılmaksızın, bir suçla karşılaştığında suça el koymak, önlemek, sanık ve suç delillerini tesbit, muhafaza ve yetkili zabıtaya teslim etmekle görevli ve yetkilidir." demektedir.

Burada acik olarak ifade edilmemekle birlikte "suc"tan kasitin ceza kanununda tanimlanmis suclar oldugunu dusunuyorum. Bununla ilintili olarak, polise herhangi bir adli sucla ilgili ihbar ve sikayet geldigi zaman bununla ilgili gerekli arastirma ve sorusturmayi yapma mecburiyeti vardir.

Peki idari ihlallerle ilgili ihbar ve sikayetlerde durum nedir? Yukaridaki kanun maddesi idari ihlalleri de kapsar mi veya bununla ilgili baska bir mevzuat var mi?

Bir ornekle aciklayacak olursam: Bir sahsin aricilik yaptigini beyan ederek silah tasima ruhsati aldigini, ancak bu sahsin aricilikla alakasinin olmadigini, surekli sehir merkezinde olmasina rahmen silah tasidigini biliyorum ve bu durumu polise ihbar ediyorum. Polis bana cevap olarak sahsin dosyasini incelediklerini, ancak sahsa tamamen usulune uygun olarak ruhsat verildigini soyluyor. Burada polisin verdigi cevap yeterli midir? Yoksa sahsin halen aricilik yapip yapmadigini arastirip, ruhsat verilis sebebinin ortadan kalkip kalkmadigini arastirmakla sorumlu mudur?

(Kolaylik olmasi acisindan ilgili kanun maddesini asagida veriyorum)
6136 Sayili Kanun Madde 6 – (Değişik: 22/11/1990 - 3684/1 md.)
(Değişik birinci fıkra: 3/10/2016-KHK-676/12 md.) Bu Kanun kapsamına giren silahlar için verilen
taşıma ve bulundurma ruhsatları yenileme harcı alınmak şartı ile beş yıl için geçerlidir. Ruhsatların veriliş
sebeplerinin ortadan kalkması halinde ruhsat sahibi durumu ruhsatı veren makama altı ay içinde bildirmekle
yükümlüdür. Aksine hareket edenler ile süresi dolduğu halde altı ay içerisinde ruhsatını yeniletmeyenlerin
ruhsatları iptal edilir.
Ancak, gerekli şartları haiz olan kişilere üçbin Türk Lirası idari para cezası ödemeleri
kaydıyla tekrar ruhsat verilebilir. Bu fıkra hükmüne göre idari para cezası vermeye mülki amir yetkilidir.

Yorumlariniz icin simdiden tesekkurler...