+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 21 ileti bulundu.
    İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Tırnakçılığa uğrayan kasiyerden zararın tazmini

Merhaba hukukçu büyüklerim,
    Kurumsal bir şirkette kasa görevlisiyim. 1 hafta evvel tırnakçı diye tabir edilen birine para bozduğum esnada kişinin türkçesi bozuk olduğundan tam olarak ne istediğini anlayamadım, bir anlık dalgınlığımdan faydalanan adam elini kasaya atarak kasadaki paraları aldı. Sözümona kendisine verdiğim para eskiymiş, yıpranmamış para istiyormuş. Paraları elinden alıp kasaya geri koydum. Ama 10 saniyelik zaman diliminde 900 lirayı çaldığını adam gittikten sonra yaptığım kasa sayımında farkettim.

Şirket -hırsızlığa karşı sigortalı olmasına rağmen- bu parayı benden almak istiyor. Bana benim bu parayı 6 taksitle maaşımdan kestirmek istediğime dair muvaffakname imzalatmak istiyorlar, reddettim. Eğer imzalamazsam tek seferde keseceklermiş maaşımdan.

Asgari ücretle çalışıp maaşımın büyük bir bölümünü banka kredisi ödemesine ayırdığım için bu parayı (özellikle tek seferde) ödemek bana ağır gelecektir.

Bu durumum ile ilgili izlemem gereken hukuki süreç konusunda bilgilendirebilirseniz duacınız olurum. Eğer imza atmazsam, şirketin maaşımdan para kesme yetkisi var mıdır?
    Selamlar, saygılar.

Hukuki NET Güncel Haber

Tırnakçılığa uğrayan kasiyerden zararın tazmini konulu yargıtay kararı ara
    Tırnakçılığa uğrayan kasiyerden zararın tazmini konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Tırnakçılığa uğrayan kasiyerden zararın tazmini

Mali sorumluluk verilecek kişiye kasa tazminatı / mali sorumluluk tazminatı verilmesi gerekli değil mi? Asgari ücretli personele kasa teslim edilip kasadan mesul tutulabilir mi?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Siz hiç mi ödemek istemiyorsunuz?
    Şirketin , dikkatsizliğiniz nedeniyle ortaya çıkan bu zararı sizden karşılamanızı istemesinden daha doğal ne olabilir ki?
    Tutanak tutulduysa kasa açığı ile ilgili, o miktarı tek seferde maaşınızdan kesme hakkı vardır.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Şenol Eker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Mali sorumluluk verilecek kişiye kasa tazminatı / mali sorumluluk tazminatı verilmesi gerekli değil mi? Asgari ücretli personele kasa teslim edilip kasadan mesul tutulabilir mi?
    asgari ücretli bir güvenlik görevlisine koca bir banka şubesi emanet edilebiliyor Şenol bey.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    845
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    asgari ücretli bir güvenlik görevlisine koca bir banka şubesi emanet edilebiliyor Şenol bey.
    Evet ama bu kişiden bankanın soyulması durumunda milyonlarca liralık parayı maaşından kesme usulüyle geri almıyorlar. Üstelik her yoldan geçeni güvenlik görevlisi yapamazsınız ama her yoldan geçeni kasiyer yapabilirsiniz. Kasayla uğraşan kişilere kasa tazminatı ödenir. Eğer bu ödenmiyorsa çalışanın zaten sorumluluğu yoktur. Ödeniyorsa o zaman 6098 uyarınca sorumluluğu vardır. Ancak kasadaki eksiğin belgeyle tespiti gerekir. Örneğin "Kasayı şu kadar parayla şu tarihte teslim aldım. Ad Soyad İmza" ve "Kasayı şu kadar parayla şu tarihte teslim ettim. Ad Soyad İmza" şeklinde belgeler olmalı.

Ben de bir ara kurumsal bir süpermarket zincirinde çalıştım. Kasamdan 100 lira açık çıktığı söylendi. Evet, söylendi. Çünkü müdür kasalarımızı alıp gidip aşağıda, kamera olmayan odada kendisi sayıyordu. Daha sonra kendi tuttuğu rakamlara göre yukarıdaki gibi belgeler hazırlayıp kendisi imzalıyordu. Ben parayı ödemeyeceğimi söylediği zaman geçmişe dönük rapor tutmaya çalıştı. Kabul etmedim. Bunun üzeride tediye imzalatarak sanki avans almışım gibi göstermeye çalıştı. Onu da kabul etmedim. Maaşımı tam olarak aldım. Çünkü usule uygun davranmadığından dolayı maaşımı keserse icra bile edebileceğimi biliyordu. Bunun üzerine diğer çalışanlardan 20şer lira şeklinde kesileceği söylendi paranın. Ben de vazgeçip verdim 100 liralarını.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn.canci,
    Tutanak tutuldysa seklinde ozellikle belirttim. O tutanakta nasil oldu sorusuna ilk mesajdaki gibi aciklama yapildiysa, o miktari tek seferde de kesilebilir .

Kasa tazminati odemesi zorunlulugu nerede , hangi kanunda yaziyor?

İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı agire_sores rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba hukukçu büyüklerim,
    Kurumsal bir şirkette kasa görevlisiyim. 1 hafta evvel tırnakçı diye tabir edilen birine para bozduğum esnada kişinin türkçesi bozuk olduğundan tam olarak ne istediğini anlayamadım, bir anlık dalgınlığımdan faydalanan adam elini kasaya atarak kasadaki paraları aldı. Sözümona kendisine verdiğim para eskiymiş, yıpranmamış para istiyormuş. Paraları elinden alıp kasaya geri koydum. Ama 10 saniyelik zaman diliminde 900 lirayı çaldığını adam gittikten sonra yaptığım kasa sayımında farkettim.

Şirket -hırsızlığa karşı sigortalı olmasına rağmen- bu parayı benden almak istiyor. Bana benim bu parayı 6 taksitle maaşımdan kestirmek istediğime dair muvaffakname imzalatmak istiyorlar, reddettim. Eğer imzalamazsam tek seferde keseceklermiş maaşımdan.

Asgari ücretle çalışıp maaşımın büyük bir bölümünü banka kredisi ödemesine ayırdığım için bu parayı (özellikle tek seferde) ödemek bana ağır gelecektir.

Bu durumum ile ilgili izlemem gereken hukuki süreç konusunda bilgilendirebilirseniz duacınız olurum. Eğer imza atmazsam, şirketin maaşımdan para kesme yetkisi var mıdır?
    Selamlar, saygılar.
    Ekleme: Olay günü tutanak tutularak olayın nasıl gerçekleştiğini yazmam istendi ve yazdım.

Bu arada belirtmeyi unuttum hırsızlığı gerçekleştiren şahısların kamera görüntüsü mevcut ve karakola kamera görüntüleriyle suç duyurusunda bulunuldu.
    Benim dikkatsizlik ihmalim varsa şirketin de güvenlik zaafiyeti yok mudur? Sonuçta sürekli yoğun olarak çalışan mağazayı 1i kasiyer 1i reyon görevlisi olmak üzere 2 kişiye bırakmışlar. Ve suçluların kamera görüntüleri ortadayken benden niye kesilsin!? Suçluları yakalayıp tahsil etsinler, ben niye ödeyeyim?
    Konu agire_sores tarafından (20-05-2017 Saat 07:51:42 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Ekleme

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Size emanet edilmis olan kasadaki parayi, kendi dikkatsizliginiz nedeniyle calinmasina sebep olarak zarara ugrattiginiz icin ...

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    845
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn. Erdoğan Kırcalı,

Benim tutanaktan kastım günlük kasa teslim tutanağı. Kasanın kaç lirayla teslim edildiği ve kaç lirayla geri alındığının tutanağı. Sizin bahsettiğinizden farklı bir tutanak. Sizin dediğiniz de doğru, o ayrı mesele. Orada sn. agire_sores suçu kabul ederek bile bile lades demiş. Benim dediğim tutanak ayrı mesele.

Kasa tazminatı ödeme zorunluluğu ise TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ İLE ODALAR VE BORSALAR BÜTÇE VE MUHASEBE YÖNETMELİĞİ'nde yazıyor. Bu konuda Danıştay kararları da var.

Kasa ve mali risk tazminatı
    Madde 70 — Tahsilat ve ödemelerle ilgili evrakları hazırlayan, kayda alan, kontrol eden ve imzalayan muhasebe birimi personeline unvanına bakılmaksızın aylık brüt ücretlerinin yüzde onuna tekabül eden miktarı kadar brüt mali risk tazminatı; doğrudan doğruya nakit hareketlerinden sorumlu veznedar, tahsildar ve tahsilat ile görevlendirilen personele ise aylık brüt ücretlerinin yüzde yirmisine tekabül eden miktarı kadar brüt kasa tazminatı her ay peşin olarak ödenir.

Bir çalışana kasa tazminatı ödemiyorsanız, bu çalışanın para tahsil etmek ya da veznedar gibi, kasa sorumlusu gibi bir görevi olduğunu da iddia edemezsiniz ve kasada çıkacak açıklardan dolayı bu kişiyi sorumlu tutamazsınız. Yargıtay 9 Hukuk Dairesi 24.02.1978 1978/2709 E. - 1978/2768 K. kararı da bu yöndedir.

Sn. agire_sores,

Türk Borçlar Kanunu madde 400'e göre işçinin kusurundan dolayı işverenin uğradığı zarardan işçi sorumludur.

Normal olarak baktığımız zaman kusur tamamen size ait zaten. Burada inkar edebileceğiniz bir şey yok. Olay siz rafları diziyorken kasanın kırılıp çalınması ya da silahlı soygun şeklinde olsa, o zaman personel azlığından ya da güvenlik açığından bahsedebilirsiniz. Ancak şu durum tamamen sizin kandırılmanız yüzünden oluşmuş. Yani kendi hatanız yüzünden işvereninizin parasını kaptırmışsınız. Zaten tutanakta da hatanızı kabul ettiğinize göre büyük olasılık bu parayı ödemek zorunda kalacaksınız. Ancak maaş bordronuza bir bakın. Kasa tazminatı alıp almadığınız yazar büyük ihtimalle. Eğer kasa tazminatınız yoksa bu paradan sorumlu olmazsınız.

İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı CanCi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sn. Erdoğan Kırcalı,

Benim tutanaktan kastım günlük kasa teslim tutanağı. Kasanın kaç lirayla teslim edildiği ve kaç lirayla geri alındığının tutanağı. Sizin bahsettiğinizden farklı bir tutanak. Sizin dediğiniz de doğru, o ayrı mesele. Orada sn. agire_sores suçu kabul ederek bile bile lades demiş. Benim dediğim tutanak ayrı mesele.

Kasa tazminatı ödeme zorunluluğu ise TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ İLE ODALAR VE BORSALAR BÜTÇE VE MUHASEBE YÖNETMELİĞİ'nde yazıyor. Bu konuda Danıştay kararları da var.

Kasa ve mali risk tazminatı
    Madde 70 — Tahsilat ve ödemelerle ilgili evrakları hazırlayan, kayda alan, kontrol eden ve imzalayan muhasebe birimi personeline unvanına bakılmaksızın aylık brüt ücretlerinin yüzde onuna tekabül eden miktarı kadar brüt mali risk tazminatı; doğrudan doğruya nakit hareketlerinden sorumlu veznedar, tahsildar ve tahsilat ile görevlendirilen personele ise aylık brüt ücretlerinin yüzde yirmisine tekabül eden miktarı kadar brüt kasa tazminatı her ay peşin olarak ödenir.

Bir çalışana kasa tazminatı ödemiyorsanız, bu çalışanın para tahsil etmek ya da veznedar gibi, kasa sorumlusu gibi bir görevi olduğunu da iddia edemezsiniz ve kasada çıkacak açıklardan dolayı bu kişiyi sorumlu tutamazsınız. Yargıtay 9 Hukuk Dairesi 24.02.1978 1978/2709 E. - 1978/2768 K. kararı da bu yöndedir.

Sn. agire_sores,

Türk Borçlar Kanunu madde 400'e göre işçinin kusurundan dolayı işverenin uğradığı zarardan işçi sorumludur.

Normal olarak baktığımız zaman kusur tamamen size ait zaten. Burada inkar edebileceğiniz bir şey yok. Olay siz rafları diziyorken kasanın kırılıp çalınması ya da silahlı soygun şeklinde olsa, o zaman personel azlığından ya da güvenlik açığından bahsedebilirsiniz. Ancak şu durum tamamen sizin kandırılmanız yüzünden oluşmuş. Yani kendi hatanız yüzünden işvereninizin parasını kaptırmışsınız. Zaten tutanakta da hatanızı kabul ettiğinize göre büyük olasılık bu parayı ödemek zorunda kalacaksınız. Ancak maaş bordronuza bir bakın. Kasa tazminatı alıp almadığınız yazar büyük ihtimalle. Eğer kasa tazminatınız yoksa bu paradan sorumlu olmazsınız.
    İlginiz için teşekkürler sayın hocam, geçen ayın maaş bordrosuna baktım "kasa tazmin" diye bir ibare var ve karşılığı olarak 25,00 (yirmibeş lira) yazılmış. Prim, yasal eklentiler ve kesintiler eklenmemiş haliyle brüt maaş 1750, eklenmiş brüt 2700, net maaş da 1850 lira.

İlgili kanun maddesi benim açımdan umut verici, yalnız kafamı karıştıran şey bu madde market sektörünü kapsıyor mu? Ve 3.000 üzeri şubesi, 12.000 üzeri çalışanı (ki bunların hepsine de kasa kodu tanımlı) olan bir şirket kanuna aykırı böyle bir hatayı nasıl yapabilir?

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: