+ Konuyu Yanıtla
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.
  1. #1
    Kayıt Tarihi
    Apr 2017
    Nerede
    tekirdağ
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

    Tanımlı İşyerimde görev değişikliği sebebi ile tazminat alabilir miyim

    Merhabalar
    Şubat 2011 den beri mevsimlik olarak çalıştığım iş yerinde 1 Ocak 2017 itibari ile kapsam dışı kadroya geçtim.
    İkramiye, yakacak, mesai gibi haklarım kadro ile beraber sonlandı.
    İş gereği akşamları ve haftasonu evden de işi sürekli takip etmem gerekiyor. Haliyle mesaide alamadığımdan önceki yıllarda sezonluk çalışmama rağmen yıllık kazancım daha yüksekti.
    1 Ocak 2017 itibari ile kadroya geçişim tarafıma bildirilmiş ve bu şartlar altında çalışıyor olmama rağmen 2011de ilk işe girişimde imzaladığım sözleşme dışında yeni bir sözleşme imzalatmadılar.
    Yeni görevimden memnun olmadığımdan Sözlü olarak çıkışımı istedim. Vermeyeceklerini söylediler haliyle (sezonluk çalışan bir arkadaşa çıkışını istediğinde tüm haklarını verdiklerinide duydum).
    Haklı sebeple sözleşmemin feshini isteyip kıdem tazminatı talebinde bulunabilir miyim?
    Teşekkürler



    Hukuki NET Güncel Haber


    İşyerimde görev değişikliği sebebi ile tazminat alabilir miyim konulu yargıtay kararı ara
    İşyerimde görev değişikliği sebebi ile tazminat alabilir miyim konulu hukuk haber

  2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Kayıt Tarihi
    Bugün
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?
     
  3. #2
    Kayıt Tarihi
    Jun 2013
    Nerede
    İzmir
    İletiler
    179
    Blog yazıları
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

    Tanımlı Cevap: İşyerimde görev değişikliği sebebi ile tazminat alabilir miyim

    Merhaba,

    İş Kanunu'nun konuyla ilgili düzenlemesi şu şekildedir:

    "İşveren, iş sözleşmesiyle veya iş sözleşmesinin eki niteliğindeki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar ya da işyeri uygulamasıyla oluşan çalışma koşullarında esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. Bu şekle uygun olarak yapılmayan ve işçi tarafından altı iş günü içinde yazılı olarak kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz. İşçi değişiklik önerisini bu süre içinde kabul etmezse, işveren değişikliğin geçerli bir nedene dayandığını ve fesih için başka bir geçerli nedenin bulunduğunu yazılı olarak açıklamak ve bildirim süresine uymak suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir. İşçi bu durumda 17 ila 21. madde hükümlerine göre dava açabilir."

    Sorunuzun diğer kısımlarına cevap verebilmek için, öncelikle, çalışma koşullarınızda meydana gelen değişikliğin size yazılı olarak bildirilip bildirilmediğine bakmak gerekecektir. Bu kısma vereceğiniz cevap, sorunuzun cevabını da tamamen etkiler.

    Bu husustan ayrı olarak, sorunuzda, "Haliyle mesaide alamadığımdan..." şeklinde belirttiğiniz durum da haklı nedenle fesih sebebidir ve bu sebebe dayanarak açacağınız kıdem tazminatı davanız da lehinize sonuçlanacaktır. Tabi ki burada, sözleşme ile fazla mesailerinize dair ücretlerin aylık ücrete dahil edilip edilmediği, bordro imzalanıyorsa fazla mesai tahakkuku bulunup bulunmadığı araştırılmalıdır.

    Saygılarımla.

  4. #3
    Kayıt Tarihi
    Apr 2017
    Nerede
    tekirdağ
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

    Tanımlı Cevap: İşyerimde görev değişikliği sebebi ile tazminat alabilir miyim

    Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

    1 ocak 2017 itibari ile yeni görevime geçiş hakkındaki tüm detaylar sözlü olarak bildirildi. Yeni bir iş sözleşmesi veya iş değişikliğini içeren yazılı bir durum olmadı.

    Sendikal haklarım (fazla mesai ücreti, üç ayda bir tam maaş ikramiye, yakacak yardımı, bayram harçlığı) son buldu. Sendikadan çıkışım ile ilgili bir imzamda yok.

    Biraz daha açmam gerekirse mevsimlik personel iken yaptığım iş genel olarak : veri girişi/takibiydi. Yeni görevimde planlama elemanı olarak kapsam dışı kadroya geçtim. İş yoğunluğundan cuma akşamları 21:00 civarında işten çıkabiliyorum. Haftasonu ise evden de takip etmemiz gerekiyor. Farklı bir konu olacak ama ; geçen cumartesi birinci amirim bir rapor dosyasını isteyip aynı saatlerde cevap dönmediğim için kaba tabirle fırçaladı diyebilirim. (cumartesi-pazar tatil günü)

    Bu yazıyı hazırlarken de 4a hizmet dökümümü kontrol ettiğimde meslek kodumda aynı şekilde işlenmeye devam ediyor : (9622.02 Beden İşçisi (Genel) Mesleği)

    İş sözleşmesine dair tek imzaladığım sözleşme şubat 2011 yılında işe girerken imzaladığım sözleşme olduğundan bu gibi iş geçişlerini kapsayıp kapsamadığını bilemiyorum. Ama benim gibi sendikalı çalışanken, kapsam dışına alınan çalışanlarda yeniden bir iş sözleşmesi imzalatıldığını öğrendim.

    Yardımlarınız için teşekkürler
    Konu carbondioksit tarafından (01-05-2017 Saat 11:33:56 ) de değiştirilmiştir.

  5. #4
    Kayıt Tarihi
    Jun 2013
    Nerede
    İzmir
    İletiler
    179
    Blog yazıları
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

    Tanımlı Cevap: İşyerimde görev değişikliği sebebi ile tazminat alabilir miyim

    Merhaba,

    Daha önceki mesajımda da ifade etmeye çalıştığım gibi,

    İşveren, çalışma koşullarında esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. Bu şekle uygun olarak yapılmayan ve işçi tarafından altı işgünü içinde yazılı olarak kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz.

    İşverenin vereceği talimatlarla, Anayasa ve kanunların emredici hükümleri ile toplu ve bireysel iş sözleşmeleri hükümlerine aykırı olmamak üzere, işin yürütümü ve işçilerin işyerindeki davranışlarını düzenleyebilme hakkına yönetim hakkı denir. İş koşullarındaki değişiklikler geçerli nedene dayandığı takdirde, ayrıca iş şartlarında esaslı değişiklik yoksa veya işçi aleyhine bir durum oluşmuyor ise, işverenin yönetim hakkının sınırlandırılması gerekmez.

    Fakat sizin durumunuzda, iş koşullarınızdaki değişikliğin geçerli nedene dayanıp dayanmadığı bir yana işverenin, Medeni Kanun’un 2. maddesi uyarınca, yönetim yetkisi kapsamındaki bu hakkını kullanırken, keyfi davranıp davranmadığı, işyeri değişikliği ile ilgili işletmesel kararı alırken dürüst olup olmadığı değerlendirilecektir.

    Yazılı olarak kabul etmediğiniz sürece sizi bağlamadığı için önceki görevinizde önceki şartlar ile çalışmak istediğinize dair işverene göndereceğiniz ihtara verilecek cevaba göre hareket etmenizi tavsiye edebilirim.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

  1. İşssizlik Maaşı Alabilir miyim?
    Yazan: trablus1 Forum: Borçlar Hukuku
    Yanıt: 13
    Son İleti: 14-05-2017, 20:34:09
  2. Usul Yönünden İptal Sebebi Olabilir mi?
    Yazan: metehan50 Forum: İdare Hukuku
    Yanıt: 4
    Son İleti: 19-04-2017, 14:35:40
  3. [Velayet hakkı] Görüş günleri değişikliği velayet değişikliği
    Yazan: Mltmbyr27 Forum: Aile Hukuku
    Yanıt: 4
    Son İleti: 04-04-2017, 15:10:55
  4. Yanıt: 1
    Son İleti: 25-03-2017, 10:12:08
  5. Görev yeri değişikliği hakkında
    Yazan: A.Murat Forum: Bireysel İş Hukuku
    Yanıt: 3
    Son İleti: 21-03-2017, 21:42:52

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

  • Yeni konu açma yetkiniz yok
  • Konuya cevap verme yetkiniz yok
  • Dosya ekleme yetkisi yok
  • İleti düzenleme yetkisi yok
  •  



Hukuk Blog |  2016 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  ISP Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  İcraBurada | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2016 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2016 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.