+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: Ortak velayet konusu hk

Ortak velayet konusu hk Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    43
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Ortak velayet konusu hk

Sayın üyeler ;

Bu günlerde Ortak Velayet konusunu duyuyorum hep .. Haberlerde çıkıyor.

Ben eşimden boşandım. Zaten 3 senedir çocuğumu benden bir şekilde kaçırıyor. İcra ile gitmeye maddi gücümde yok .

Bu karar nedir. Nasıl başvuru yapılır ? Ortak velayet konusunu biraz detaylandırabilir misiniz ?

Yani ne yapmam lazım. Adliyeye gidip bir başvurumu yapmalıyım ?

İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Ortak velayet konusu hk konulu yargıtay kararı ara
    Ortak velayet konusu hk konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.434
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Ortak velayet konusu hk

Ortak velayet hukukumuzda yoktur. Ancak taraf olduğumuz uluslararası antlaşmalar nedeniyle hukukumuza girmiştir.
    Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan, ortak velayete dair ilkeleri şu şekilde açıklamıştır:

Ortak velayet
    1- Zorunluluk değildir
    2- Gönüllülük esasına dayalıdır
    3- Çocuğun üstün yararına aykırı olduğu iddia edilip ispatlanırsa velayet eşlerden birine verilir
    4- Türkiye'de bütün evli çiftler velayeti ortak kullanmaktadır
    5- Velayetin İDM tarafından ortak verilmesi kanun yoluna başvurulduğu takdirde BAM ve Yargıtay denetimine tabidir
    6- Ortak velayet verildikten sonra sorun çıkarsa sorun çıkaran eşten velayet kaldırılıp diğer eşe bırakılır ve açılan davada delil eklerseniz DERHAL tedbiren derhal sorun çıkarmayan eşe velayet verilir.
    Sonuç
    Ortak velayet "zorunluluk" değildir ve "koşulları varsa" verilir.

İki eşin anlaşamadığı durumda ortak velayet verilemez.
    Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

Nerede
    istanbul
    İletiler
    43
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Teşekkürler Bilgilendirme için.

Yani anlaşılan yine bizim haklar savunulmamış. Eşler anlaşamıyorsa biz bundan yararlanamıyoruz. Ee icraya verecek paramızda yoksa alsın kadınlar dizginleri ellerine.. ben değilde benim durumumda başka birisi cinayete kadar gider bu yol.

Hayırlısı. Sağolun

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.434
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Çocuk teslimi hakkındaki ilâmın veya ara kararının gereğini yerine getirmeyen veya yerine getirilmesini engelleyen kişinin, lehine hüküm verilmiş kimsenin şikâyeti üzerine, altı aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapsin tatbikine başlandıktan sonra ilâmın veya ara kararının gereği yerine getirilirse, kişi tahliye edilir.

Tek yol, İcra Ceza Mahkemesi'nde İİK 341 uyarınca dava açmanız olacaktır.
    Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

Nerede
    hatay
    İletiler
    375
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ortak velayet bu memlekette çok zor uygulanabilir.uygulansa bile şartlara bakıldığında yinede çocuk silah olarak kullanma durumu var. benim davamda şu an ara karar çıktı. çocuklarımın velayetini aldım. ancak kararda ince bir nokta var ve karşı taraf bunu çok iyi kullanıyor. "çocukların her cumartesi sabah 10dan akşam 18 e kadar anne yanına bırakılmasına " diye bir ifade mevcut. şu an karşı taraf çocukları götürmesemde icra yoluna başvurup velayeti kötüye kullanmadan şikayet etsek diye bekliyor. her çocukların tesliminde tahrik etmeye uğraşıp duruyorlar. o zaman sizin ilk yapacağınız bizzat çocukları karar gereği teslim almaya gitmek vermediklerinde olay çıkardıklarında bir polis çağırıp tutanak tutturup ( tabi gelirlerse) icra yoluyla bir seferlik başvuru yapıp çocukları almak . daha sonrasında da fuzuli masrafa neden olduklarından dolayı şikayetçi olup velayetin el değişmesi için dava açmak.

Nerede
    Denizli
    İletiler
    113
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Boşanan çiftlerden velayeti alan tarafın yani genelde annenin çocuğunu sürekli kaçırması nasıl bir vijdandır bilmiyorum.Boşandığı kişiyi cezalandırmak için çocuğu kullanmak kadınlarda var aslında.Bu sebeple velayet babaya verilse baba zaten çocuğu anneye bırakır belli günlerde gelir alır eminim.Üç saat sende kaldı beş dakka bende eksik kaldı ayrımı da yapmaz genel izlenimim.İnsan Hakları Komisyonunda 300 TL icraya para verilerek çocuk görülmesi sistemi hak ihlali olarak bulundu.Umarım etkisi olur bundan sonraki süreçte çocuğunu göremeyen anne ya da genellikle babalara.Kararın haberini ekliyorum.

DENİZLİ Merkezefendi Kaymakamlığı İnsan Hakları Kurulu, eşinden boşanan Yıldıray Sert'i başvurusu üzerine farklı bir karar verdi. Kurul, bir babanın velayeti annesinde olan çocuğunu ayda 4 gün icra kanalıyla görmesini, ekonomik ve psikolojik şiddet kapsamında değerlendirerek, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine (AİHS) aykırı buldu. Kurul ayrıca, kararın hukuka uygunluğu yönünden değerlendirilmesi için Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı'na, ayrılan eşlerin çocuklarıyla görüşmelerini düzenleyen yasal zorlaştırıcı prosedürlerin yumuşatılması için iki bakanlığa gönderilmesine hükmetti.
    Denizli'de yerel dergi sahibi 38 yaşındaki Yıldıray Sert, 12 yıllık hemşire eşi H.S.'den 6 ay önce boşandı. İzmir Seferihisar Asliye Hukuk Mahkemesi ara kararında Yıldıray Sert'in evliliklerinden dünyaya gelen şu an 11 yaşında olan kızları M.B.S.'yi her ayın ikinci ve dördüncü hafta sonları, dini bayramların ikinci günü, okulların ara tatillerinin ise birinci günü görmesine karar verdi. Boşandığı eşi H.S.'nin mahkeme kararına uymadığını ve çocuğunu kendisine gösterilmediğini iddia eden Sert, Merkezefendi Kaymakamlığı İlçe İnsan Hakları Kurulu'na başvurdu.
    KIZINI GÖREMEYİNCE İNSAN HAKLARI KURULU'NA BAŞVURDU
    Sert, yaptığı başvuruda, kızının velayetinin annesine verilmesinden sonra çocuğunun durumu, eğitimi ve gelişiminden haberdar olmadığını, iletişim kurmasının annesi tarafından engellendiğini, 2015 yılından beri kızını zorla ve sadece icra kanalıyla görebildiğini belirterek, bu durumun öncelikle kızı ve kendisi açısından, bir insan hakları ihlali olduğunu ileri sürdü. Sert, icra yoluyla kişisel ilişki kurmanın çocuğunun ruh sağlığını olumsuz etkilediğini, parası olmayan ebeveynlerin çocuğunu göremediğini, bunun kendisi için de psikolojik ve ekonomik şiddet olduğunu iddia etti, yaşadığı durumun insan hakları ihlali olup olmadığının rapora bağlanmasını talep etti.
    KURULDAN İLGİNÇ KARAR
    Kaymakam Şükrü Görücü başkanlığında 11 Mart'ta toplanan 14 kişilik Merkezefendi İlçe İnsan Hakları Kurulu, Sert'in başvurusuna ilginç bir karar verdi. Kurul, kararında yapılan uygulamanın psikolojik ve ekonomik şiddet kapsamında değerlendirilmesini, velayeti elinde bulunduranın karşı taraftan intikam almak amacıyla çocukları kullanmasının, çocuk istismarı olduğunu, AİHS'nin 8'inci (özel hayatın korunması) ve 14'üncü (ayrımcılık hasağı) maddelerinin ihlalinden doğan insan hakları ihlali olduğuna hükmetti. Kurul ayrıca, icrayla çocuğun teslim alınması için yapılan harcamaların icraya neden olan kişinin ödemesine karar verirken, icra yoluyla çocuk teslimin adliyelerde oluşturulacak çocuk teslim merkezlerinde yapılmasına ve bu merkezlerde pedagog, psikolog, sosyal hizmet uzmanları eşliğinde çocuk teslimin yapılmasına, tarafların bu işlem için harç ve memur yolluğundan muaf tutulmasına karar verirken, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Şiddetin Önlenmesine İlişkin Kanunun yönetmeliğini hazırlayacak olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na yazılarak, icra ile çocuk tesliminin yönetmelikte ekonomik ve psikolojik şiddet kapsamına alınması önerisinde bulundu.
    KARAR BAKANLIKLARA GÖNDERİLECEK
    Merkezefendi İnsan Hakları Kurulu, alınan kararın yapılan uygulamaların kanunlara ve hukuka uygunluğu yönünden değerlendirilmesi için Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesini isterken, mevcut yasal düzenlemelerin zorlaştırıcı prosedürlerin ortadan kaldırılarak daha pratik ve maliyetsiz hale getirilmesi önerisi için Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı'na, Adalet Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na gönderilmesine karar verdi.
    BOŞANMA DAVASI YARGITAY'DA
    Kurula başvuran Yıldıray Sert, eşinden yerel mahkemenin kararıyla 6 ay önce boşandığını, karara itiraz ettiğini, davanın Yargıtay'da olduğunu belirterek, "Mahkeme tedbiren kızımın annesinde kalmasına karar verdi. Benim ayda dört gün görme hakkım var. Ben, bunun bir insan hakkı ihlali olduğunu düşünerek İnsan Hakları Kurulu'na başvurdum. Kurul başvurumu haklı buldu. Yaşadığım en büyük sıkıntılardan birisi de kızımı icra yoluyla görme olayı. Her icrada 650 lira masraf yapıyorum. İnşallah yetkili kişiler de bu kararı uygular, tüm babaların ve çocuklarımızın sorunları bitmiş olur. Bir baba olarak çocuğum ayda 4 gün görmek istemiyorum. Annesinin yanında 26 gün kalıp, babasının yanında 4 gün kalması eşitlik değildir. Ben de çocuğumu çok seviyorum. Yarımda daha sık kalmasını istiyorum. Buna bir çözüm bulunmasını istiyorum" dedi.
    ANNE-BABALAR ANLAYIŞLI OLMALIDIR
    Denizli Baro Başkanı Müjdat İlhan ise Merkezefendi Kaymakamlığı İnsan Hakları Kurulu'nun değerlendirmesinin tavsiye niteliğinde olduğunu söyledi. İlhan, "Yasalarımızdan kaynaklı olarak icra yoluyla çocuğu görmek için ödenen bir masraf var. Ayrıca, bu durumda çocuğun yaşadığı psikolojik, travmatik kayıplar var. Bunların engellenmesi adına çeşitli yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Şahsi münasebetlerin icra kanalıyla uygulanması esnasında talepte bulunan kişinin uğradığı hak kayıplarını ortadan kaldırılması için yasal düzenleme yapılmalıdır. İcra yoluyla çocuğu görmek isteyen anne ya da babanın masraf yapmaması gerekiyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı bu konuda yasal düzenleme yapmalıdır. Anne ve babalar, çocuğun sosyal ve psikolojik olarak iyi yetişmesi için anlayışlı davranmalıdır. Taraflar, kendi yaşadıkları sorunları çocuklara yansıtmamalıdır. İcra kanalıyla çocuk teslimi yapmak herkes için büyük sorun oluyor. Aileler arasındaki olumsuzluklar doğrudan çocuklara yansımamalıdır. Çocuğu görmeyen giden anne ya da babanın yanında çocuğun normal zamanda temas etmediği polis, sosyal hizmet uzmanı görmesi, bu kişilerin varlığı çocuğun psikolojinde olumsuz etkiler yaratıyor" diye konuştu.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    43
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

MErhaba ;

Cevaplar için ayrıca teşekkür ederim her birinize.

Yalnız bazı avukatlar beni iyi dinleyin.

İcra ile 3 defa gittim. Kapıyı açmadılar tutanak tutuldu.
    İcra Ceza mahkmesine verdim. Dava açtık 1500 TL gitti. Sonuç noldu biliyormusunuz ? Anne tarafı noterden ihtar yolluyor gelsin çocuğunu görsün diye ilk mahkeme tarihinde beraat ediyor.
    Nasıl bir oyun ? nasıl bir adalet ? Bekleyelim bakalım nereye kadar gidecek.

İyi günler

Nerede
    hatay
    İletiler
    375
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Peki daha sonra gittiniz mi almaya? Ayrıca karara itiraz ettiniz mi ?

Nerede
    Denizli
    İletiler
    113
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

3. kez olmuş sorun olmamış karşı taraf açısındanz ancak 4. den sonra sorun olmaya başlar siz 4. kezde gidin bence.Ortada çocuğunuz söz konusu peşini bırakmayın.Hatta 4. kezde aynı şey olursa gönderdiği ihtarlarla,mahkeme kararlarıyla savcılığa suç duyurusunda bulunun,ayrıca tazminat davası açın, alay etmektir bu ve hakaret kapsamı içinde sizi rencide etmeye yönelik bir davranışa girer.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba ben 1 yıl önce bir evlilik yaptım ve eşim 3 ay sonra evi terketti ve hamileydi ve bana gel imzanı at istemiyorum senin pisliğini yoksa kendimi öldürcem dedi bende bir baba olarak kızımı aldırması için imza vermedim 2 ay boyunca çocuğunu öldürdüm gebertirim öldü piçin felan yazdı ve ben en sonunda öğrendim ki aldirmak icin batum a gidip orada vicdana gelmişler vaz geçmişler ve biz tekrar barıştık ve eşim yine yanımda 3 ay durup kızım doğduktan 13 gün sonra annesigille tekrar kaçtı ve bana çok ağır hakaretler dinime aileme şahsıma ağıza alınmayacak şekilde küfürler etti ve en sonunda size fare zehri alıp koycam ucuzda nası olsa ölmenizi ızliyicem diye mesajlar attı bütün hepsi kayıt altında ve ben velayeti alcam dediğimde sana vereceğime deyip lafı kesti bende kızım şuan 4 aylık hayatından tedirginim intihar teşebbüsünde de bulunmuş msj da belirtiyor ilk gittiğinde ben kızımın velayetini bu delillerle ala bilirmiyim lütfen yardımcı olun çok ciddi bi konu her dkka aleyhime işliyor ya bişey yapar sa diye korkuyorum

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ortak velayet

Forum