+ Konuyu Yanıtla
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Oct 2016
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  49
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Mobbing (Tanık olmadan) manevi tazminat

  Yaşadığım 1,5 yıl süren mobbing sonucunda iş akdim 18. maddeye göre fesh edilerek kıdem ve ihbarım ödenerek ayrıldım.

  Konumum gereği genelde üst düzey yöneticiler ile muhatap olduğum için, yaşadığım mobbing'e şahit olacak veya dolaylı yoldan şahit olsa bile çekincesinden dolayı şahit olacak kimse bulamıyorum. Çalıştığım büyük bir holding firması.

  Lakin, çok genel anlamda özetlersem:

  - Yaşanan süreçlerin ve bozulan psikolojimin mobbing olduğunu belirten Adli Tıp raporum (hem adli, hem de psikiyatri doktorlarının raporları doğrultusunda),
  - Yaşadığım olaylarda cevapsız kalan e-maillerim,
  - İşten çıkartılmadan 1 sene evvel bakırköy devlet hastanesinde başladığım tedavim ve major depresyon tanısı (halen tedavim konuşma seansları ile devam ediyor, yani malesef 1 ileri safhadayım)
  - Bu yöneticilerin çalışan memnuniyet anketlerinde yaklaşık 3.000 kişiden aldıkları çok düşük notlar
  - Ücret artışımın neredeyse tüm personele yani binlerce personele %9 uygulanırken bana %3 yapılması ve sorduğumda yanıt alamamış olmam. Aynı çetenin işi garantiye almak için bana heyet raporu ile "performansın düşük" yazılı, imzaları olan bir evrak vermiş olmaları. Benim de "neye istinaden performans ölçtünüz" diye yazdığımda bana yanıt vermemiş olmaları.
  - Diğer yöneticiler deri sandalyede otururken talep etmeme rağmen bana sandalye alınmaması,
  - Şirket doktorunun "rahatsız, dinlensin" diye rapor yazdığı bir gün bana mail atıp "devlet hastanesinden de rapor al" denilmiş olması.
  - 360 değerlendirme notlarımda 25 kişiden çok yüksek notlar almama rağmen, yöneticimin tam tezat notlar vermiş olması. Bununla birlikte herkes tarafından tanınan profesyonel bir firmanın şirketimizde yaptığı tespitlerde de yine notlarımın yüksek çıkmış olması (müdürün tezini çürütmesi).
  - Müdürümün şirketin yazılı kurallara aykırı hareket ettiğini tespit edip, bir üst yöneticisine bildirdiğimde benim anında bölümden sürülmem ve başka bölüme verilmem,
  - Beni arada çağırarak, sebepsiz yere uyarı niteliğinde hiçbir dayanağı olmayan "performansın kötü" yazıları (elimde imzaları olan kopyaları var)
  - Şikayet hattını (bana mobbing yapıldığına dair) e-mail ile bilgilendirmeme rağmen,mailim okunmuş olmasına rağmen hiçbir aksiyon almamış olması, bana kimsenin dönmemesi,
  - Bana mobbing yapan bu 5 kişilik üst yöneticilerin yakın zamanda 3 tanesinin, ben işten çıkarıldıktan sonra peş peşe işten çıkartılmış olması (uzun süredir çalışmalarına rağmen)

  Bu davayı, hakime neden şahit olmadığını izah ederek çok yüksek olmayan bir meblağda örn: 20.000 TL manevi tazminat alabilir miyim? (kapalı kapılar ardında gerçekleştiği için tanık yok diyeceğim). Karşı taraf tanık getirir ise, onlara da sorarım: "Bana mobbing yapılMAdığını nasıl kanıtlarsınız, sizin gözünüzün önünde ne yaşandı?" diye sorarım.

  İlginize teşekkür ederim.  Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)

  Hukuki NET Güncel Haber


  Mobbing (Tanık olmadan) manevi tazminat konulu yargıtay kararı ara
  Mobbing (Tanık olmadan) manevi tazminat konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Oct 2016
  Nerede
  İzmir
  İletiler
  1.862
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Mobbing (Tanık olmadan) manevi tazminat

  Alıntı Happy Style rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Bu davayı, hakime neden şahit olmadığını izah ederek çok yüksek olmayan bir meblağda örn: 20.000 TL manevi tazminat alabilir miyim? (kapalı kapılar ardında gerçekleştiği için tanık yok diyeceğim).
  Karşı taraf tanık getirir ise, onlara da sorarım: "Bana mobbing yapılMAdığını nasıl kanıtlarsınız, sizin gözünüzün önünde ne yaşandı?" diye sorarım.
  Öncelikle hukukta "ispat yükü" diye bir kavram vardır. Mesela ben birini hırsızlıkla suçluyorsam, onun hırsız olduğunu ispatlama yükü bana düşer. Mahkemede "Bu kişi benden bir şey çalmadığını ispatlasın." şeklinde bunu ispatlayamam.

  Bu yüzden karşı tarafın tanıklarının mobbing olmadığını ispatlaması diye bir şey söz konusu olamaz. Sadece sizin yukarıdaki maddelerde saydığınız konulardan tanık oldukları hakkında bildiklerini anlatabilirler.

  İkinci konu da sizin haklı bulunmanız halinde takdir edilecek manevi tazminatın miktarı:

  Kişilik haklarının ihlali hallerinde manevi tazminata hükmedilir. Yani manevi tazminat malvarlığı dışında ki hukuksal değerlere yapılan saldırılar ile meydana getirilen eksilmenin giderilmesidir. Amaç çekilen acıları yeterince dindirmek, kırılan yaşam arzusunu tazelemek, yaşama yeniden bağlanmak ile ruhsal dengeyi sağlamaktır. Diğer bir deyişle hukuken himaye edilen kişisel varlıklara yönelmiş bir tecavüz sonucu meydana gelen bir eksilmenin giderilmesidir.

  Bu eksilmenin tespiti ve sınırlarının çizilmesi,yani parasal değerinin bulunması çok zordur. Dolayısıyla manevi zararın aynen tazminini imkansızdır. Bu imkansızlık karşısında genellikle para ile tazmin yoluna gidilmektedir. Paranın birçok ihtiyaçlara cevap vermede oynadığı rol dikkate alınarak bozulan fiziki ve ruhi dengenin kısmen ve imkan nispetinde iadesini temin anlamında iyi bir araç olduğu kabul edilmiştir. Bununla beraber manevi zararın para ile tazmin ve telafisi,hiç bir zaman haksız kazanca ve sebepsiz zenginleşmeye kaynak teşkil etmemelidir. Onun içindir ki, hakim gerekli gördüğü takdirde manevi zararın telafisi için paradan başka bir tazmin şekline karar verebileceği gibi, ona ilâveten paraya da hükmedebilir.

  Dolayısıyla manevi tazminat, sizin kişilik haklarınıza yapılan saldırının neden olduğu acı ve elemi dindirecek kadar çok, ancak sebepsiz zenginleşmeye neden olmayacak kadar az olarak takdir edilecektir. Bu tarafların durumuna, olayın ağırlığına göre değişir.

  Tedavi masrafları gibi maddi kayıplarınız için maddi tazminat talep etmeyi düşünebilirsiniz.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Oct 2016
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  49
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Mobbing (Tanık olmadan) manevi tazminat

  Yusuf Selçuk Bey Merhaba, verdiğiniz kıymetli bilgiler için teşekkür ederim. Peki bir sorum daha var. Evet ben kıdem ve ihbarımı alarak ayrılmış oldum. Şu an işsizlik ödemesi (aylık 1400 TL aldığım için) eğer hakim tarafından mobbing uygulandığına kanaat getirilir ise; Ekim ayından >> Mayıs ayına kadar yaklaşık aylık 3.000 TL kaybımı 8 x 3000 = 24.000 TL tazminat talep etme hakkım hukuken mümkün müdür? Bu önemli bir konu. Bu konuda da görüşleriniz olur muhakkak. 4200 TL alır iken şu an 1400 TL alıyorum. Bu ay başı işe giriyorum inşallah. O yüzden 8 aylık kayıptan bahsettim. Amacım zenginleşmek değil, bu para ile zaten zengin de olamam, fakir de olamam. Amacım kaybımı telafi etmek ve diğer benim gibi beyaz yakalı mobbing'e uğramış çalışanlara emsal oluşturmak. Tekrar teşekkür ederim.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  May 2008
  İletiler
  3.903
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Mobbing (Tanık olmadan) manevi tazminat

  Kendi iddialarınız dışında ortada bir şey yok.Zaten kıdem ve ihbarınız verilmiş.Kendi kendinize yazdıklarınız ve kendinizce yaptığınız hesap sadece gene kendinizi ilgilendirir boyutta.Hukukta geçen zenginleşme kelimesi, milyarder olma anlamında da değildir.Haksız yere sizden biri para almaya kalkarsa veya alırsa buna sebepsiz zenginleşme adı verilir hukukta.Bununla beraber, sürekli aynı soruyu tekrar ediyorsunuz ve bu forum kirliliğine neden oluyor.Buna dikkat etmenizi istiyor, esenlik diliyorum..

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Yanıt: 0
  Son İleti: 09-04-2017, 06:51:49
 2. Basın Özgürlüğünün Sınırları ve Manevi Tazminat Davaları [Kitap Fiyat bilgisi]
  Yazan: Hukuk Kitapçısı Forum: Hukuk Kitapları Tanıtımı
  Yanıt: 0
  Son İleti: 01-04-2017, 13:40:02
 3. yargıtaydan onanan alacak davasına tanık sundular
  Yazan: yusufhanedan Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 24-03-2017, 01:49:09
 4. Mobbing Davalarında Psikolog Bilirkişi Talep Edilebilir mi?
  Yazan: Happy Style Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 23-03-2017, 06:18:56
 5. Hakaret ve Tehdit için manevi tazminat
  Yazan: neriman12 Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 20
  Son İleti: 22-03-2017, 23:08:03

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İlgili Hukuk terimleri

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2016 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi | 
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2016 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
Hukuki.Net sunucusu yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN teknolojisi kullanmaktadır.
Reklam Alanları: Sitenin 2016 yılı reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.