+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: Kapatılan Elektrik Aboneliğine Gelen İcra Takibi

Kapatılan Elektrik Aboneliğine Gelen İcra Takibi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    61
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kapatılan Elektrik Aboneliğine Gelen İcra Takibi

Merhabalar,

Başıma çok ilginç bir olay geldi. Kendimi çıldırmamak için zor tutuyorum. E-Devletten baktığımda hakkımda 4.000 Lira civarinda icra takibi olduğunu gördüm. İcra takibini başlatan avukatın numarasını bulup, aradım. 12.03.2014 tarihinde açılıp, 20.12.2014 tarihinde aboneliğimi kapattırdığım elektrik hizmeti için 22.12.16 tarihinde usulsuz kullanım için tutanak tutulmuş. Yani aboneliğimi kapattırıp, o evi tahliye etmemin üzerinden 2 yıl geçtikten sonra ve o evde başkaları oturmasına rağmen hakkımda icra takibi başlatılmış. Hatta elimde şirketin güvence bedeli iadesi havale dekontu da var. Eski ev sahibini arayıp, o tarihte kimin oturduğunu sordum, bilgisini verdi. Evden zorla çıkarmış, daha alacağı varmış. O kiracıların numarasına ulaşıp, benden sonra abonelik açtırıp açtırmadığını sordum. Cevap vermediler, iki eş ikisi de o evde kaldıklarını inkar ediyorlar komik bir şekilde. Yani adam, hanımım kalıyordu orda diyor, kadın da tam tersi beyim kaliyordu diye alay eder şekilde cevap veriyor. Cevaplardan anlaşılacağı üzere eve geçtiklerinde abonelik açtırmamışlar. Bunu da tespit eden personel, onların adına değil ama benim adıma tutanak tutmuş, hala anlam veremiyorum. Gerekli itirazlari icra dairesi ve dağıtım şirketine elimdeki delillerle yaptım. O tarihte başka evde oturduğum, güvence bedeli iadesi, o tarihte evde oturan kişilerin kira kontrat sözleşmesi gibi deliller ile. Sanırım bir de hiç alakam olmadığı takdirde kaçak elektrik kullanımından hakkımda dava açılacak. Bir kaç sorum olacak.

1) Benim alakam olmadığı halde, benim adıma tutanak tutan personele ne gibi yaptırımda bulunabilirim ?

2) Bana bu iftarıyı atan ve hakkımda kamu davası açılmasına neden olacak şirkete yüklü bir tazminat davası açıp, kazanabilir miyim ?

3) Kaçak elektriği kullanan ailenin de ceza almasını istiyorum. Bütün bu yapacağım şikayetler için ayrı ayrı mı suç duyurusunda bulunmam gerekmektedir ?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Hukuki NET Güncel Haber

Kapatılan Elektrik Aboneliğine Gelen İcra Takibi konulu yargıtay kararı ara
    Kapatılan Elektrik Aboneliğine Gelen İcra Takibi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    845
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kapatılan Elektrik Aboneliğine Gelen İcra Takibi

Alıntı HernanCrespo rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhabalar,

Başıma çok ilginç bir olay geldi. Kendimi çıldırmamak için zor tutuyorum. E-Devletten baktığımda hakkımda 4.000 Lira civarinda icra takibi olduğunu gördüm. İcra takibini başlatan avukatın numarasını bulup, aradım. 12.03.2014 tarihinde açılıp, 20.12.2014 tarihinde aboneliğimi kapattırdığım elektrik hizmeti için 22.12.16 tarihinde usulsuz kullanım için tutanak tutulmuş. Yani aboneliğimi kapattırıp, o evi tahliye etmemin üzerinden 2 yıl geçtikten sonra ve o evde başkaları oturmasına rağmen hakkımda icra takibi başlatılmış. Hatta elimde şirketin güvence bedeli iadesi havale dekontu da var. Eski ev sahibini arayıp, o tarihte kimin oturduğunu sordum, bilgisini verdi. Evden zorla çıkarmış, daha alacağı varmış. O kiracıların numarasına ulaşıp, benden sonra abonelik açtırıp açtırmadığını sordum. Cevap vermediler, iki eş ikisi de o evde kaldıklarını inkar ediyorlar komik bir şekilde. Yani adam, hanımım kalıyordu orda diyor, kadın da tam tersi beyim kaliyordu diye alay eder şekilde cevap veriyor. Cevaplardan anlaşılacağı üzere eve geçtiklerinde abonelik açtırmamışlar. Bunu da tespit eden personel, onların adına değil ama benim adıma tutanak tutmuş, hala anlam veremiyorum. Gerekli itirazlari icra dairesi ve dağıtım şirketine elimdeki delillerle yaptım. O tarihte başka evde oturduğum, güvence bedeli iadesi, o tarihte evde oturan kişilerin kira kontrat sözleşmesi gibi deliller ile. Sanırım bir de hiç alakam olmadığı takdirde kaçak elektrik kullanımından hakkımda dava açılacak. Bir kaç sorum olacak.

1) Benim alakam olmadığı halde, benim adıma tutanak tutan personele ne gibi yaptırımda bulunabilirim ?

2) Bana bu iftarıyı atan ve hakkımda kamu davası açılmasına neden olacak şirkete yüklü bir tazminat davası açıp, kazanabilir miyim ?

3) Kaçak elektriği kullanan ailenin de ceza almasını istiyorum. Bütün bu yapacağım şikayetler için ayrı ayrı mı suç duyurusunda bulunmam gerekmektedir ?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
    1- Yaptırımda bulunmak gibi bir yetkisi kimsenin yok. Ancak savcıya şikayet edersiniz gerek görürse gereğini o yapar.

2- "İftira" kavramını çok esnek kullanmışsınız. Burada bir iftira olduğu kanaatinde değilim. İftira için kötü niyet gerekir. Bu kötü niyeti kanıtlayamazsanız iftirayı da kanıtlayamazsınız. Şahıs hatalı işlem yapmış olabilir. Bu eksik para üstü aldığınız için bir kasiyeri dolandırıcılıkla suçlamak gibi olur.

Tazminat davası açabilirsiniz. Ancak yüklü olmaz. Bizde tazminat sistemi öyle işlemiyor.

3- Suç olan zaten tek bir işlem var o da kaçak elektrik kullanımı. Savcıya şikayet edebilirsiniz.

İletiler
    61
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı CanCi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    1- Yaptırımda bulunmak gibi bir yetkisi kimsenin yok. Ancak savcıya şikayet edersiniz gerek görürse gereğini o yapar.

2- "İftira" kavramını çok esnek kullanmışsınız. Burada bir iftira olduğu kanaatinde değilim. İftira için kötü niyet gerekir. Bu kötü niyeti kanıtlayamazsanız iftirayı da kanıtlayamazsınız. Şahıs hatalı işlem yapmış olabilir. Bu eksik para üstü aldığınız için bir kasiyeri dolandırıcılıkla suçlamak gibi olur.

Tazminat davası açabilirsiniz. Ancak yüklü olmaz. Bizde tazminat sistemi öyle işlemiyor.

3- Suç olan zaten tek bir işlem var o da kaçak elektrik kullanımı. Savcıya şikayet edebilirsiniz.
    Tabiki kimsenin cezasını verecek ben değilim.

Bunun ben israrla iftira olduğunu ve içinde bir çıkar ilişkisi olduğunu düşünmekteyim. 2 sene önce aboneliğin kapatılıp, bütün borçlarını ödeyen abonenin değil de, elektriği kaçak kullandığı tespit edilen ve kullanmakta israr eden kişi hakkında tutanak tutulmuyorsa, ben bunda art niyet de ararım, iftira da ararım, çıkar ilişkisi de ararım.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    845
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Şöyle ki, ceza davalarını sadece savcı açar. Savcıyı bu düşündüklerinize ikna etmeniz lazım. Kanıtınız var mı? Bu yazdıklarınızla savcı pek ilgilenmez. "Ben bakayım" der en iyisi, sonra kovuşturmaya gerek olmadığına karar verir olay kapanır. Kaçak elektrik kullanımını ihbar edebilirsiniz. Etmeniz de gerekir hatta. Firmanın size açtığı alacak davası içinse, karşı taraf iddiasını kanıtlamak zorunda. Elinizdeki belgeler zannedersem yeterli. En kötü ev sahibinin tanıklığı bile sizi kurtarır zaten. Bence endişelenip ya da sinirlenip canınızı hiç sıkmayın.

Nerede
    Gelsenkirchen, Deutschland
    İletiler
    209
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Anlattıklarınız çelişkili ve net değil. Bir yerde kaçak diger bir yerde ise usulsüz kullanımdan bahsetmişsiniz ancak bunların ne olduğu da net değil.

Size sizinle ilgisi olmayan dönemlerde elektriği kimin kullandığı vb bilgiler verilmemiş anladığım kadarı ile. Bu gayet normal.

Size çıkarttıkları bu 4000 TL lik borç ne ile ilgili? Anladığım kadarı ise sizin abonelik süreniz boyunca herhangi bir usulsüz ya da kaçak kullanıma dair tutanak düzenlenmemiş. Aboneliğinizi de sonlandırıp ayrılmışsınız.

Peki bu 4000 TL borç neyin nesidir? Nereden kaynaklanmaktadır?

- - - Updated - - -

Alıntı CanCi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kaçak elektrik kullanımını bir abone hangi sıfatla savcıya şikayet ebebilir?

Olsa olsa ilgili kuruma ihbarda bulunabilir. Şikayetçi olacak olan bu kurum olmalıdır.

İletiler
    61
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Der Kanisterköpfige Mann rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Anlattıklarınız çelişkili ve net değil. Bir yerde kaçak diger bir yerde ise usulsüz kullanımdan bahsetmişsiniz ancak bunların ne olduğu da net değil.

Size sizinle ilgisi olmayan dönemlerde elektriği kimin kullandığı vb bilgiler verilmemiş anladığım kadarı ile. Bu gayet normal.

Size çıkarttıkları bu 4000 TL lik borç ne ile ilgili? Anladığım kadarı ise sizin abonelik süreniz boyunca herhangi bir usulsüz ya da kaçak kullanıma dair tutanak düzenlenmemiş. Aboneliğinizi de sonlandırıp ayrılmışsınız.

Peki bu 4000 TL borç neyin nesidir? Nereden kaynaklanmaktadır?

- - - Updated - - -

Olsa olsa ilgili kuruma ihbarda bulunabilir. Şikayetçi olacak olan bu kurum olmalıdır.

Bu konuyu enerjisa'da çalışan birisiyle görüştüm, usülsüz elektrik kullanımı diye geçiyormuş. Yani abonelik açtırmamış eve geçen kişiler. Sanırım mühürü açıp, abonelik olmadan kullanmışlar. Enerjisa'daki arkadaşın dediğine göre elektrik dağıtıcısı buna belli bir kw'a kadar bir sey demiyormuş. O kw'yi geçildikden sonra tutanak tutuluyormuş. Buraya kadar herşey normal. Benim evi tahliye ettiğim tarih 25.12.2014, tutanağın tutulduğu tarih ise 22.12.2016. Saçmalık burada başlıyor işte. Ben personelin bir art niyeti olmasa da, çıkarı olduğundan tutanağı onların adına değil de, benim adıma tuttuğunu düşünüyorum.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Benim hala anlayamadığım nokta;

Siz aboneliğinizi sonlandırıp ayrılmışsınız. Sizden sonra gelecek olan kişilerin abone olup olmadığını, kaçak, usulsüz elektrik kullanıp kullanmadığını araştırıp takip edecek haliniz yokken neden bu işi sizin üzerinize yıkıyorlar?

Şimdi şu soruların cevabını bulabilirsek konuyu aydınlatabilir belki;

1- Siz "kardeşim ben aboneliğimi iki yıl önce sonlandırıp orayı terkettim, benden sonra meydana gelen olaylardan beni nasıl sorumlu tutuyorsunuz?" şeklinde sorduğunuzda size ne cevap veriyorlar?

2- Aboneliğinizi sonlandırmanız binayı terketmeniz anlamına gelmiyor, aboneliğinizi sonlandırıp oturmaya devam ettiniz, bu süre içinde de mühürü fekkedip elektriği kaçak kullandınız mı diyorlar?

3- Siz evi 25.12.2014 tarihinde tahliye ettiğinizi ispatlayabiliyor musunuz? Kira kontratının feshedildiğine dair ev sahibi tarafından da imzalanmış tarihli bir belge elinizde var mı?

4- Sizden sonra evi tutan bahsi geçen sorunlu kiracının kontrat başlangıç tarihi nedir?

5- Hakkınızda kamu davası açılmasına neden olacak şirketten bahsetmişsiniz. Sizin aleyhinize bir kamu davası mı acıldı? Açıldı ise ne ile suçlanıyonsunuz? İddianamedeki sevk maddeleri nelerdir?

Tüm bunlara bir cevap verirseniz olayı yorumlarız.

İletiler
    61
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1) Avukat ile görüşün diyorlar, avukatı ariyorum dağıtım şirketi ile görüşmeniz gerekecek diyorlar. Dağıtım şirketini aradığımda ise konu ile ilgili araştırma yapılıp size dönüş yapacağız deniliyor ama daha beni arayan olmadı. Aynı şehirde yaşıyor olsaydım eğer, gidecektim. Şu an ben İstanbul'dayım, şirket Adana'da.

2)Hiç bir bilgi vermiyorlar. Araştıracağız diyip, konuyu geçiştiriyorlar.

3)Kira kontratının feshi yok ama elimde başka bir haneye geçtiğime dair bir kira kontratı mevcut. Onun da tarihi 05.01.2015, yeni

evi bulana kadar geçen sürede annemin evinde Mersin'de kaldım, işim Adana ilinde idi o süre içerisinde Mersin Adana git gel

yaptım. Şu da var, evi eski ev arkadaşıma devrederek bıraktım. Ben evi terkettikten sonra mühürü o da kırmış olabilir. Ama 2 gün

gün önce sordum, evi ben gittikten hemen sonra terk ettiğini söyledi.

4)Sorunlu kiracının kira başlangıç tarihi 25.01.2015

5)Kamu davası açılacağını dağıtım şirketinin avukatı söyledi. Ayrıntısını bilmiyorum. Hakkımda tutulan tutanağı avukattan talep ettim, o da şirkete mail yazıp talep etmiş. Tutanak ellerine geçtiğinde bana ulaştıracaklar, ben de o personel hakkında suç duyurusunda bulunacağım.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    845
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Der Kanisterköpfige Mann rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster

Eskiden doğrudan "hırsızlık" suçu içinde geçiyordu. Şimdi çıkartılmış. Ona istinaden demiştim.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Bu şartlar altında dedikleri gibi size ayrıntılı bir açıklama yapılmasını beklemeniz en iyisi.

İcra takibi başlatırlarsa ya da savcılığa başvururlarsa elinizdeki belgelerle itiraz etmeniz ve kendinizi savunmanız gerekecek.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

enerjisa icra takibi

Forum