Merhaba, öncelikle hukukçu olmadığımı bildirir, beyanlarımda yanlış ya da eksik bildiklerim var ise peşinen özür dilerim.
Konu hakkında burada araştırma yaptım, eski tarihli çok konu olmakla birlikte güncel benzer bir konu bulamadığımdan yazmaktayım. Çözüm olarak iktisap, ecrimisil, 3091, tck154 önerilmekte, fakat detaylarda farklılıklar var sorunlar esasen farklı olduğundan çözümler de farklı olacaktır. Bu nedenle detaylı yazacağım.

Bu ay içerisinde ev satın aldım. Emlakçı şahitliğinde anlaşıldığı üzere oluşan güvene istinaden sözlü olarak, mart sonuna kadar eski ev sahibinin oturmasına müsade ettim, taşınma ve mülkiyet hakkının devri nisan ayına sarkacak olursa da eski ev sahibi 1 aylık kirayı peşinen ödeyeceğini beyan etti.
Son yaptığımız görüşmede ise nisana sarkacağının kesinleştiğini ama kira ödeyemeyeceğini söyledi. Kabul etmiyor. Bu durumda dava açacağımı ve haksız olduğunu bildiğinden olsa gerek tekrar arayarak, ay sonuna kadar çıkacağını söyledi. Kabul etmedim, tahliye taahhütnamesi imzalayın ya da derhal boşaltın dedim. Çözüm bulamadık. İyi niyetimi kötüye kullandığı, sözlü sözleşmemizin şartlarından imtina ettiği yetmezmiş gibi haksız olduğunu bildiğinden iş yerime ulaşarak başka başka insanlarla benden ay sonuna kadar müsade istiyor. Ama taahhütname imzalamıyor. Bana kalacağını ama parası olmadığı için kira ödeyemeyen adam eşyalarını depoya nakliye edeceğini daha sonra yeni evine taşıyacağını yani 2 kez nakliye vereceğini söylüyor. Alenen yalan. Görünen o ki, çıkmayacak oyalıyor ve benim planlarım sekteye uğrayacak. Eve de zarar vermesi mümkün, ancak ilan fotoğrafları, ekspertiz raporları, emlakçı sözlü beyanları var iyiki.
Mağdur olan ben olacağım.

Bu nedenle,
3091 gereği kaymakamlık başvurumu cuma günü yaptım.
Yarın geç olmadan ihtar çekmek de doğru olur kanaatindeyim.

Bu ihtarda, iktisap nedeniyle edim tarihinden geçerli kira ödenmesini talep edeceğim. tahliyesini de isteyebilir miyim?

Bu ihtarın metninde neler olmalıdır?
İstenecek kira bedeli ne şekilde belirlenecek?

Bunların dışında önereceğiniz bir adım var mıdır? Teşekkür ederim.