Herkese merhaba,

30'lı yıllarda göç sırasında zorunlu olarak Bulgar vatandaşlığından feragat eden rahmetli babaannem üzerinden babam, kardeşim ve ben Bulgar vatandaşlığına başvuracağız. Avukatımız üçümüzün başvurusu durumunda danışmanlık ve masraflar için avukatlık ücretinde iskonto yapacağını belirtti.

Benim düşüncem önce babamın sürecinin tamamlanmasını beklemek, o başarılı bir şekilde Bulgar vatandaşı olduktan sonra kardeşimle benim işlemlerini başlatmamız. Çünkü günün sonunda farklı sebeplerle (örn. Bulgaristan'daki ilgili belediyede babaannemin kaydının çıkmaması) başvurunun başarısız olma riski var ve öyle bir durumda hepimizin verdiği paranın yanması söz konusu.

Sorularım;

• Babam vatandaş olduktan sonra bizim başvuru sürecimiz kolaylaşır/zorlaşır mı?
  • Babam vatandaş olduktan sonra bizim başvuru sürecimizdeki masraflar azalır/artar mı?
  • Bugünkü Hürriyet haberine göre Bulgaristan oradaki seçimlere karıştığımız gerkeçesiyle büyükelçisini Sofya'ya çağırmış. Sizce bu durum başvuru sürecinde zorlaştırıcı bir etmen olur mu?
  • Genel bağlamda bu tür vatandaşlık başvurularında sürecin başarısız olmasına sebep olan durumlar nedir?

Herkese teşekkürler