Herkese iyi günler dilerim.
2016 yılında köyden ilçeye giderken, köy çıkışında bekleyen bir hemşehrimi aracıma aldım(hatır taşımacılığı oluyor sanırım) . İlçenin ana caddesinde trafik kazasına karıştık. Karşı tarafta her hangi bir yaralanma mevcut değil. Emniyet kemerim takılı olduğu için bende ufak sıyrıklarla kazayı atlatarak ayakta tedavi görüp, bir kaç saat sonra taburcu oldum. Yanımda oturan kişi ise emniyet kemeri takmadığı için yüz bölgesinin çeşitli yerlerinden yaralanarak il devlet hastanesinde 2-3 hafta kadar yattı. Asli kusurlu olarak karşı aracın şoförü, tali kusurlu olarakta ben görünüyorum. Bu rapora göre perte çıkan aracımın mali değerini asli kusurlu tarafın sigortasından temin ettim.

Karşı tarafın şoförü ile ben aramızda anlaşarak uzlaşma tutanağı imzaladık. Bu tutanağın yanında yer alan başka bir evrakta ise yanımdaki şahsın karşı tarafla uzlaşmak istemediği yazıyordu. Geçtiğimiz günlerde e-devlet üzerinden hakkımda ilçe adliyesinde dava açıldığını görünce, adliyeye gidip 1 sayfalık iddianameyi aldım. Sevk maddesi olarak ; tck 5237 nin 89/1, 89/2, 89/2.a, 89/2.d, 53/6 (her bir şüpheli için ayrı ayrı olmak üzere) yazılmış.

Sanık 1 olarak karşı tarafın sürücüsü,
Sanık 2 olarak ben,
Mağdur olarak yanımdaki yolcu görünüyor.

Soracaklarım ise;
-Bu dosya için ilçe barosuna kayıtlı bir avukat bulndurmam gerekir mi? Savunmamı avukat olmaksızın kendim yapabilir miyim?
-Bu mahkeme sonucunda büyük bir ceza almam mümkün müdür?
-Para cezası verilirse, tali kusurlu olduğum için verilen cezanın (örnek oran olarak %75 aslı kusur, %25 tali kusur) %25 oranında bana da ceza verilir mi?
-Bazı dökümanlarda "idari para cezası" için temyiz kullanılamaz yazmakta. Bu doğru mudur? Verilen cezayı mecburen kabullenmek mi gerekiyor.

Vakit ayırıp okuyacak ve cevaplayacak kişilere şimdiden teşekkür ederim.