İyi çalışmalar. Biz vatandaşlara, böylesine rahat ve güvenilir bilgi alabileceğimiz bir ortam ve kaynak sağladığınız için sizlere, emekleriniz ve ilginiz için çok teşekkür ederim.
Sizlerden bilgi edinmek ve aydınlanmak istediğim, kafamı yoğun bir şekilde kurcalayan, bir husus var. Bu hakkındaki tereddüde düştüğüm ve öğrenmek istediğim bölümleri 5 madde halinde sizlere danışıyorum. Vereceğiniz bilgiler, alacağım kararın sağlıklı olmasında bana yardımcı olacaktır.
Bildiğim kadarıyla 399 sayılı KHK#8217;nın 6. maddesinin 2. fıkrası hükmüne göre; #8220;memur kişinin sözleşmeli personel pozisyonuna nakil olması mümkündür. Ancak kişinin rızası gerekmektedir.#8221; denilmektedir.
1-Bu maddede sözü geçen #8220;Memur#8221; herhangi bir Kamu Kurumunda çalışan 657 Sayılı DMK#8217;ya tabi çalışan memur mudur? Yoksa #8220;399 Sayılı KHK ile I Sayılı Cetvele tabi çalışan Memur#8221; mudur?
2- Bu maddede sözü geçen sözleşmeli personel #8220;399 sayılı KHK ile II sayılı Cetvele tabi çalışan Sözleşmeli Personel#8221; midir?
3- Ben halen 657 sayılı DMK#8217;ya tabi bir memur olarak İçişleri Bakanlığı#8217;na bağlı bir kurumda ( Valilik ) çalışmaktayım. 2004 KPSS ile OSYM tarafından buradaki kadroya yerleştirildim. Öğrenmek istediğim husus; Benim 399 Sayılı KHK ile çalışan II Sayılı Cetvele tabi Sözleşmeli Personel pozisyonuna geçmem mümkün müdür? Yani KİT#8217;lerden bir tanesinde Sözleşmeli Personel olarak ( II sayılı Cetvele tabi ) çalışmaya devam etmem mümkün müdür? Eğer mümkün ise yapmam gerekenler ve izlemem gereken yol nedir?
4- 657#8217;den 399#8217;a geçiş için istifa etmem gerektiğini biliyorum. Herhangi bir KİT#8217;e geçmem için sadece istifa etmem yeterli midir, yoksa başka şartlar da aranır mı? Başka şartlar da yerine getirmem gerekir mi?
5- 657#8217;ye tabi memur olarak çalışmak ile 399 Sayılı KHK#8217;ya tabi sözleşmeli personel olarak çalışmak arasındaki avantaj ve dezavantajlar ana hatlarıyla ( Sosyal güvence, işten çıkarma, maaş, izin ) nelerdir?
Bu konularda beni aydınlatırsanız vereceğim kararın sağlıklı olmasında bana çok büyük bir yardımda bulunmuş olacaksınız. Şimdiden çok teşekkürler#8230; İyi Çalışmalar.
E-Mail ADRESİM : denizkutluaksoy1@yahoo.com