+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Babam Tarafından Dolandırıldım

Babam Tarafından Dolandırıldım Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    antalya
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Babam Tarafından Dolandırıldım

İyi günler olayı baştan yazıyorum yardımcı olursanız sevinirim,

2011 yılında astsubay olarak görev yapan babam ben askeri mülakatları kayıp edince işsiz kalmayım diye benim adıma sözleşmeler ile daireler kiralayıp öğrenci binası olarak öğrencilere verdi ve bende ilerde işin başına geçeceğimden dolayı onun yanında işi öğrenmek için 5 kuruş almadan çalıştım ( ıspartada). binaları ev sahiplerinden benim üzerime kiraladığından öğrenciler ile sözleşmeleri benim üzerime yaptık ve öğrencilerden kira toplarken makbuzlarda ev sahibi olarak benim ismim yazıyordu. 2015 yılında evlenme durumum oldu ve çalıştırayım diye memleketimizden 3 katlı bina aldılar(amasyada). Orayı çalıştırmaya başlayınca öğrendim ki babam benim üstüme sözleşmesi olan tüm işleri kendi üstüne almış emekli olunca (görevde iken ek iş yasaktır askeriyede.) meğer babam emekli olana kadar beni kullanmış, emekli oluncada tüm herşeyi üstüne aldı. Sonra da memleketimizdeki çalıştırdığım 3 katlı binayı vermedi ve kurulan işi mirasa çevirerek ben öldükten sonra eşit bölünecek diyerek oradan da kazık attı ( üstümden 3 kat bina sahibi de oldu). Bu şartlarda çalıştırıyorsan çalıştır diyerek zor duruma düşürdü. Asıl amacı mirasdan ziyade hiçbir malını mülkünü vermemek idi bundan dolayı ben ölene kadar 1 kuruş tapu vermem dedi. Evli olarak 3 katlı binayı çalıştırırken sigortam da vardı ve babam orda beni temizlik görevlisi olarak göstermiş ve o sigortayıda geçen ay kesmiş ve ben şuan eşimin ailesinin evinde zorda kalarak kpss çalışıyorum(başka bir şehirde). Babam yaptığı haksızlığı ve geleceği karanlık ( miras olarak bölünecek 3 kat bina) çalıştırmak için beni ikna etmeye çalıştı aksi taktirde birşey yapamam dedi ve yapmadı. Aramıyor sormuyor 5 kuruş göndermediği gibi sigorta kesti( eşimin ailesinin bütçesi ile aynı evde geçiniyoruz, sigortam kesildiğinden sedef losyonumu alamıyorum). Eşimin ailesini de istemeye gittiğimizde bu yaştan sonra çocuklarımız için çalışıyoruz oğlum ilerde işin başına geçecek diyerek ikna etti onlarıda kandırdı. Elimde işler benim üstüme iken öğrencilere kesilen makbuzların örnekleri var (benim imzamı taklit edip kestiği makbuzlardan). Ayrıca olaylardan anneminde bilgisi ve onayı var her yeri kendi ev parası olarak görüyor ve vermek istemiyor bundan dolayı işi bırakıp kpss çalışmaya başlayınca evlerinde beni ve eşimi atmak için annem polise beni ihbar edip eve polis getirdi polislere bunları götürün diyerek anlayacağınız babamla beraber kazık attılar. Daha sonraları ise annem kayın biraderime telefon açıp ben antalyaya gidince buraya geri gelmesin orda tutun dedi (rezillik diz boyu). Bu durumda en büyük geliri dava açarak nasıl alabilirim? Polislik için uğraşıyorum ilerde mi açmalıyım dava şimdi mi ne yapmalıyım teşekkürler. Ben ise 4 aydır antalyada eşimin ailesinin evindeyim kpss çalışıyorum bana ailemin yapmadığı desteği veriyorlar. huzurlu bir çalışma ortamı için buraya geldim ve kpss çalışıyorum ve beni seviyorlar ama babamdan ve annemden nefret ediyorlar olanlardan dolayı.

Hukuki NET Güncel Haber

Babam Tarafından Dolandırıldım konulu yargıtay kararı ara
    Babam Tarafından Dolandırıldım konulu hukuk haber
    Konu anilion tarafından (05-03-2017 Saat 21:18:44 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.437
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Babam Tarafından Dolandırıldım

Burada dolandırma diye nitelenebilecek bir suç yok.
    Babanız sizin paranıza el koymadı, kendi parasıyla aldığı evleri kiralamanız için size verdi.
    Evi kiralayanın ve kiraları toplayanın ev sahibi olması gerekmez.

Ayrıca astsubay olarak çalışırken de ev sahibi olmasına ve bunlardan kira geliri elde etmesine engel hiçbir durum yoktu.
    Size bir süreliğine gelir getirici bir iş imkanı sunmuş, şimdi de bundan vazgeçmiş.
    Evin tapusunu size vermeden kiraları toplamanıza izin vermesi dahi büyük lütuf, çünkü bunlarda sizin kadar kardeşlerinizin de eşit hakkı var.
    Tapuları vermeyişinin nedeni de sizin bunları satacağınızdan, altın yumurtlayan tavuğu keseceğinizden endişe etmesi olmasın?

Ayrıca bu evleri sizin üzerinize yapması zaten diğer kardeşlerinizin miras haklarına tecavüz olacaktı.
    Böyle yapsaydı veya yaparsa, kardeşleriniz babanız öldükten sonra size dava açarak evlerdeki paylarını geri almakla kalmaz, son beş yıl için de ecrimisil denen emsal kira talep edebilirlerdi.

Dolayısıyla sizin hukuki veya vicdani olarak hak ettiğiniz hiçbir şey yok.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

"Bu zamanda babana bile güvenmeyeceksin, babama güvendim ben oldum" diye boşuna dememişler demekki

Nerede
    antalya
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın yusuf hocam,

Miras olarak değil evlenmeden önce ben evleniyorum diye bana iş kurmak için 3 katlı bina iş amacıyla alındı ve babam vefat edince iş bana kalacak diye hareket edildi. fakat evlendikten sonra işimin eliminden alınacağınıve 3 kardeşe bölüneceğini öğrendim, evlenmeden önce banaböyle söylenmedi kandırıldım böyle olacağını bilsem kabul etmeyeceğimi bildiklerinden iş işten geçtikten sonra söylediler ve mecbur bırakıldım. Zaten miras olarak kalacak diğer yerler vardı. Lakin babam ne kendisinden önce nede sonra bu şekilde ayarlamadı diğer yerler kardeşlerime kalsın dediğim halde (800 m2 arsa kalıyor onun değeridaha yüksek diğer dağıtılacak kardeşlerim için) yazının başında belirttiğim olayıda ayrıca gözünüzdenkaçırdınız galiba. babam çalışırken kiralanan binalarbenim adıma sözleşmesi hem ev sahibi hem kiracılar için yapılan sözleşmeler ve bu sözleşmeler bilgim onayım olmadan fesih ediliyor ve belirli süre imzamı taklit ederek makbuz kesiyor ve gelir sağlıyor. imzamı taklit ederek kestiği makbuzlar elimde mevcuttur. burda kira gelirinden kasıt normal kira değil adıma öğrenci apartı işletmesi işletmiştir adıda öğrenci apartı olarak tabela şeklinde binalarda asılıdır. yani adıma binaları kiralayıp öğrenci apartları işleterek emekli olunca işleri kendi üstüne almıştır yapılan fesih ve devir işlerinden benim hiçbir bilgim yoktur. Benim burda tapudan kasıtım güvenceli iş olması içindi. Babam ise gelecekte tapusu dağıtılacak işe çevirdi. Para kazandığımyeri neden satayım, satarsam ne iş yaparımki. Tapu istememizdeki amaçta zaten ilerde işimizi miras olarak dağıtılınca elimizden gitmemesi içindi yıllarca emek verince. Tabi internet ortamında durumu çok anlatamıyorum olay uzun ve yazarak konuşuyoruz saygılar.
    Konu anilion tarafından (05-03-2017 Saat 23:41:06 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Nasıl bir olay geçti babanızla aranızda da , başlangıçtaki o düşüncesinden vazgeçip her ne alacaksan miras kaldığında payına düşeni alırsın moduna döndü babanız? Annenizi polis çağırtacak ve sizi polis zoruyla evinden uzaklaştırmayı düşünecek kadar hırslandıracak ne yaşadınız?
    Her ne yaşadıysanız , onun üzerine babanızın başlangıçtan itibaren kendi üzerine almış olduğu o 3 katlı binayı size verme düşüncesinden (ki bu olay başlı başına diğer kardeşlerinizden mal kaçırmak / gerçek haksızlık olurdu) vazgeçmiş olmasında dolandırıcılık vb bir durum yok.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı anilion rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ... Bu durumda en büyük geliri dava açarak nasıl alabilirim?
    Bu durumda en büyük geliri alabilme şansınız yok ama dava alabileceğiniz en küçük miras payını alabilmeniz için babanızın bir vasiyet düzenleyerek size saklı payınız kadarını bırakıp kalanın tamamını diğer kardeşleriniz ve annenize paylaştırma şansı var.

Nerede
    antalya
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın erdoğan bey,

öncelikle cevabınız içinteşekkür ederim.Maalesef para insanı değiştiriyor ailemde para hırsı ve annemin babamı yönlendirmesi ile bu hale geldiler. dediğiniz gibi de dedik ortak bölelim vasiyet şeklinde babam onu da kabul etmediği gibi benden sonra ne halt ederseniz edin deyip kenara çekildi. Defalarca arsa ve diğer kalan yerleri ailemdeki üyelere 3 katlı yeri ise işimbölünmesin diye bana olacak şekilde eşit bölelim dedik ama babam hiçbirşeyvermem dağıtmam benden sonra ne yaparsanız yapın diyor. Bende babamın sunduğu geleceği karanlık ve riskli işi bu yüzden bıraktım kpss çalışmaya başladım. İnsan emek verip ileride elinden gideceği işi çalıştırır mı? Babam dediğiniz gibi hiçbir şekilde çözüm bulmadığı gibi aynı evde yaşamaya bizimecbur bıraktı. Annemde kaynana olarak 2. aile olarak bizi evde istemedi ve evde rahatım bozuluyor diye istemedi, babamında imkanı varken ben memur olana kadar (kpss ile) idarelik ev tutmadı. Annemde bizi istemediği için evden çıkarmak için öz oğlu olarakbeni polisle çağırıp evden attırmaya çalıştı (o zaman ikametim o eve kayıtlı idi ve ben polis olmaya çalışırken beni polise ihbar etti.). Ben babama mesleiğime başlayınca tuttuğun evin masrafını da geri öderim dememe rağmen atanana kadar ev tutmadı. Anlayacağınız borç olarak bile ev tutmadı.Diğer kardeşlerimin kendi işleri varken ben bu işi yaparsam başka işim olmayacak ve ilerde işsiz kalacağım ve evliyim. Kardeşlerimin geliri yüksek ama ilerdeellerine şans gelirse benim ne olacağımı düşünmeden hak talep edebilecekler.
    Konu anilion tarafından (06-03-2017 Saat 11:17:23 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Şu anlattıklarınıza bakınca,
    tamamen şahsi düşüncem ama , babanızın ne sizin oturacağınız bir evin kirasını ödemek, ne kendi evinde oturmanıza izin vermek, ne size iş kurup bırakmak gibi zorunlulukları yok.
    Doğru olan kararı da zaten vermişsiniz, kendi yağınızla kavrulabilmek için Kpss ye hazırlanıp iş sahibi olmaya çalışıyorsunuz. Yapmanız gereken de, babanıza karşı en fazla yapabileceğiniz de bundan ibaret.
    Adam sağ iken neden tüm mal varlığını paylaştırsın ki, belli ki yarın ne oluruz bugünden paylaştırırsam düşüncesine girmiş ve ne oluruz sorusuna bulduğu cevap ta onu bu karara itmiş.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: