Merhabalar
Şirketimize ait 4 tane ADSL hattının kapanması için 17 Ağustos 2016 da müşteri hizmetlerini arayıp, ertesi gün ıslak imzamı müdürlüğe başvurumu yaptım. Akşamına hatlar kapandı; ve bize yarım fatura geleceği söylendi. Memurun dikkatsizliği nedeniyle bir hattımızın kapanması gerçekleşmemiş. 1 ay kapalı hatta kullanmadığımız hatta 200 TL civarı fatura gelmiş. Biz bu 200 TL yi kapanan 4 hattın son faturaları sanıp ödeme noktasına ödedik. Aradan 5 ay geçti ve bir arkadaş sohbetinde 70 TL lik borç nedeniyle İnternet Hizmet Sağlayıcı şirket borcunu hukuk departmanına yollamış ve borcu 450 TL olmuş. Bizde de bir şüphe uyandı ve ertesi gün müdürlüklerine gittik. Maalesef aynı durum bizim ADLS bağlantıları için olmuş. Bir buçuk aylık fatura borçları için toplam 1397 TL borcumuz görünüyordu.

Kısmi ödeme yapıp masraflara itiraz etmeyi düşündük ama maalesef hepsi talep edildi ve ödedik.

Daha sonra tebligat gelmeden bunu yapabilirler mi diye bir araştırma yapalım dediğimizde; 3000 TL'nin altında ki borçlar için ilamsız icra takip başlatılamayacağına, bu meblağ altındaki tutarlar için İl Tüketici Hakem Heyetlerine başvurulması gerektiğine dair Yargıtay'ın bir içtihat kararını bulduk. (2015 / 5232 E. , 2015/8680 K. )

Ödenmemiş faturalardaki borç elbette bizim borcumuz ama; tek bir ihtar göndermeden 2 ay sonrası bence hukuksuz bir şekilde çabaya girip, vekalet ve dosya masrafı gibi tutarların bize yüklenmesi bizi biraz keriz yerine koymak gibi geliyor. 5 senedir kullandığımız hatların parasını gününde ödeyip, kapattırdığımız zaman bizim olan borcu ödememek gibi bir düşüncemiz zaten olamaz.

Artı olarak şirket ikametgahımız Düzce olup; İcra Takip dosyalarının 3 tanesi Bolu, bir tanesi ise Sakarya'daymış ve bu da usülen uygun değilmiş diye okudum.

En azından bir uyarı mesaj / telefonu almadan bu başvurulan yolla tarafımıza yüklenen ekstra masrafların iadesini talep etmeyi düşünüyorum. Mevzu para olmaktan çıktı. Selamlaştığımız birine aynısı olmuş, tanımadığımız kaç kişiye daha yaptılar bilmiyoruz.

Sorumuz; bizim Tüketici Mahkemesine mi? Yoksa İcra Mahkemesine mi dava açmamız gerekli? Mahkeme masrafları ortalama ne kadar tutar? Avukat tutmayı düşünmüyoruz ki bunu alacak bir avukat olacağını da sanmıyorum. Meblağ çok düşük.

Şimdiden teşekkür ederim.