+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 19´e kadar toplam 19 ileti bulundu.

Konu: Kiracı Sorunu

Kiracı Sorunu Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kiracı Sorunu

İyi ya işte anahtarı teslim etmeden gitttilerse kontrat da feshedilmemiş oluyor işleyen kiralardan sorumlulukları devam ediyor.

Hukuki NET Güncel Haber

Kiracı Sorunu konulu yargıtay kararı ara
    Kiracı Sorunu konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Engin Oğuz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İyi ya işte anahtarı teslim etmeden gitttilerse kontrat da feshedilmemiş oluyor işleyen kiralardan sorumlulukları devam ediyor.
    Engin bey kıymetli yorumlarınız için tşk ederim.. :D Sanırım anlaşmazlık yaşamamızın sebebi gecenin bu saatlerinde yazıyor olmamız.. Yine beni yanlış anlamışsınız.. En başından beri sözünü ettiğim "anahtarı doğalgaz sayacının üzerine atıp gittiler".. Yani anahtar bizde.. Yani alıp gitmediler..

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Burada anlaşmazlığın asıl nedeni Av.Engin beyin olaya hukuk mantığı, Selin hanımın ise hukukçu olayan biri olarak bakmasından kaynaklanmaktadır.

Hukuken konrtratın ne şekilde feshedileceğini, evin hangi hal ve şarlarda sahibine teslim edilmiş sayılacağını Av.Engin bey gayet iyi bilmekte iken, Selin hanım, doğalgaz sayacının üzerine anahtarın "atılarak" evin boşaltılmış olmasını yeterli imiş zannetmektedir.

Kiracının evi fiilen tamamen tahliye etmiş olması, anahtarın fiziken Selin hanımın elinde olması durumunu Selin hanım kontrat sonlandırılmış, kiracı kaçmış olarak yorumlarken, Av.Engin bey kontratın sona ermediğini, kiracının sorumluluğunun halen devam ettiğini gayet iyi bilmekte ve Selin hanıma yapılması gereken ve doğru olan yasal yolu göstermektedir.

Bu nedenle benim de ayrıca Selin hanıma, sizin kontratınız sona ermemiş, Av.Engin beyin dediği gibi kalan döneme ait kiralar için icra takibi başlatın, alacak davası açın gibi söylemlerde bulunmam herhalde fuzuli olacaktır.

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Selin Hanım,

Anlattıklarınızdan hayatınızda ilk defa kiracınız olduğu sonucuna varıyorum.

Bu şekilde ev kiraya da verilmez kontrat da feshedilmez. Bir aylık peşin kira ve isteğe bağlı olarak depozito alınmadan kiracıya anahtar teslim edilmez.

Ben evi tahliye ettim, anahtarı da doğalgaz sayacının üzerine attım ile bu işler olmaz.

Şu haliyle sizin elinizdeki o anaharla eve girmeniz dahi ileride aleyhinize sonuç doğurabilir. Sizin kontratınız halen devam etmektedir. Buna bağlı olarak da yasal haklarınızı kullanabilirsiniz.

Benim hem ev sahiplerine hem de kiracılara tavsiyem şudur;

Bir kontrat feshedileceği zaman bir tutanak hazırlayın ve hangi şartlarla feshettiğinizi ayrıntısı ile yazın, karşılıklı imzalayın ve ıslak imzalı birer örneğini saklayın. Bu tutanakta bahsi geçmiyorsa ayrıca bir anahtar teslim tesellüm tutanağı hazırlayın.

Bunları çok kişi yapmaz, gerek görmez. Ancak olay yargı aşamasına gelirse çok yararlı olacaktır.

İlamsız icra takibi şu an sizin için en kolay yol görünmektedir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Hakkarili Arzuhalci rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Selin Hanım,

Anlattıklarınızdan hayatınızda ilk defa kiracınız olduğu sonucuna varıyorum.

Bu şekilde ev kiraya da verilmez kontrat da feshedilmez. Bir aylık peşin kira ve isteğe bağlı olarak depozito alınmadan kiracıya anahtar teslim edilmez.

Ben evi tahliye ettim, anahtarı da doğalgaz sayacının üzerine attım ile bu işler olmaz.

Şu haliyle sizin elinizdeki o anaharla eve girmeniz dahi ileride aleyhinize sonuç doğurabilir. Sizin kontratınız halen devam etmektedir. Buna bağlı olarak da yasal haklarınızı kullanabilirsiniz.

Benim hem ev sahiplerine hem de kiracılara tavsiyem şudur;

Bir kontrat feshedileceği zaman bir tutanak hazırlayın ve hangi şartlarla feshettiğinizi ayrıntısı ile yazın, karşılıklı imzalayın ve ıslak imzalı birer örneğini saklayın. Bu tutanakta bahsi geçmiyorsa ayrıca bir anahtar teslim tesellüm tutanağı hazırlayın.

Bunları çok kişi yapmaz, gerek görmez. Ancak olay yargı aşamasına gelirse çok yararlı olacaktır.

İlamsız icra takibi şu an sizin için en kolay yol görünmektedir.
    Öncelikle yorumunuz ve bilgilendirmeniz için çok tşk ederim.. Tam olarak anlatmaya çalıştığım şey buydu.. Evet tahmin ettiğiniz üzere ilk kez bu kira olayını yaşadık.. Bu sebeple biraz acemiliğimiz bulunmakta.. Diğer sebeple de evi tutan kişinin iş yerimizden tanıdığımız yada tanıdığımızı zannettiğimiz bir kişi olması.. Üstüne bir de profesyonelce acındırma yapması malesef.. Normal koşullarda evet parası peşin ödenmeden kontrat imzalamayız.. Aslına bakarsanız imzayı atana kadar para ödemeyeceğini de söylemedi şahıs.. Tutar konuşuldu anlaşıldı ve hiç bir itirazda bulunmadı.. Kontrat imzalandıktan sonra iş para ödemeye geldiğinde yok dedi.. Yarın vericem öbür gün vericem diyerek geçiştirdi..

Anahtarla eve girmemiz olayına gelince.. Çok şükür ki eve girerken ev eşyası getirmemişti.. Sadece bir bavuluyla geldi ve eşyaları bir kaç gün sonra satın alarak yerleşeceğini söylemişti.. Bu sebeple de çıkıp giderken yalnızca getirdiği çantasını alıp gitmiş.. Ve çok şükür ki komşularımız da eve eşya getirmediğine şahitler..

Bu durumda kontratımız halen geçerli olduğuna göre icra takibi başlatabiliriz..

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir kaç gün önce boş evimize hırsız girerek soyulduk arkadaşlar.. Eve iki kere girilmiş.. Ve kombimiz sökülüp götürülmüş.. Aradan iki gün sonra yeniden gelmiş hırsız ve bu defa su sayacını söküp götürmek istemiş.. Komşumuz durumu farkedince hemen müdahale etmiş kimsiniz nesiniz gibisinden.. Adam komşumuza İski'den geldiğini söylemiş, eşimin adını söyleyip sayacın sökülmesi talebinde bulundular demiş.. Oysa aboneliklerimiz kapalı ve böyle bir talep de bulunmadık.. Yakın zamanda da hırsızlık olayı olduğu için komşumuz sorular sormaya başlamış, neden böyle bişey istediler vs gibi.. Adamın elinde bir sayaç okuyucu varmış ve soruları geçiştirip evin önüne çıkmış ve sonrada ortadan kaybolmuş..

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

İyi evi alıp gitmemişler geçmiş olsun karakola gittiniz mi?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Engin Oğuz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İyi evi alıp gitmemişler geçmiş olsun karakola gittiniz mi?
    Çok sağolun Engin bey.. Evet karakola gidip bildirdik.. Olay yeri inceleme geldi fakat eldiven kullanmışlar, parmak izi alamadılar.. Fakat sonraki olayda anladık ki bunu yapan bizi tanıyan birisi.. Eşimin ismini biliyorlar.. Kabul ederlerse komşumuzun ifadesi alınacak, eşgal vermeleri için.. İnş hırsız bulunabilir..

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Selam ben ocak 2017de tuttuğum eve mart 2017 de ancak taşınabildim. Ev 30 yaşın üstünde Tarabyada bahçe içinde üç katlı bina. Üst İki kata, bir kapıdan giriliyor benim tuttuğum daireye önce bahçeye sonra daireme giriliyor. En üstte ev sahibi onun altında kiracı ve bahçe katında ben ve kızım. Ben devlet memuruyum ve bilindiği gibi maaşım çok düşük. Bu ev çok ama çok kötü durumdaydı buna rağmen tuttum çünkü kirası düşük (800tl), tadilat ve bakım yapıp oturabilirdim. Doğal gaz üst iki daireye alınmış ve benim dairemin dış kapısına getirilmiş. Ev sahibi 800tl böyle veya doğal gazı içeri kendisi alacağına ısrarla 1500tl Dedi, bende 800tl olarak kabul ettim zaten ben 1840tl evden çıkıyordum. Bahçesi bildiğiniz 100lerce kediye tuvalet ve burada oturanlara çöplük görevi yapmış. Ben önce dış kapıyı tenekeden çelik kapıya çevirdim, Çok büyük balkon var fakat cam yuvalarında cam ve mermer yerine plastik birşey ve bahçe teli vardı bunları mermer ve pimapen camlara çevirdim. İçeride bir tane sigorta vardı ve şu an 5adet sigorta var ve bütün kablolar Yenilenerek dışarıya bağlandı çünkü evin tüm elektrik kabloları oksitlenmiş ve sürekli sigorta artırıyor. Evin banyosu ise iğrenç öteydi banyo dolapları sıfırlandı. Isıtma için elektrikli vigo petekler aldım. Evin duvarları beyaz üstüne kırmızı kalpler yapıldığından beş kat boya ile beyaz olabildi. Tam yerleştim ev yerlerin iki tarafından ciddi nem aldığını fark ettik ve dışarıdan yarı bel mantolama daireyi çevreledik yürüdüğümüz bahçedeki yol dengesiz ve çatlaklar olduğu için yeniden çimento yapıldı yer. Bahçeyi 5 kerede kedi ve çöpten arındırdım Ve toprak, çiçek, çim ekip biçerek oturacak hal aldı, bahçenin ön ve arkasına lambalar taktım iki tarafa Çeşme taktırdım. Bu işlemlerde ev sahibimizin hiç sesi çıkmadı çünkü baştan bana ister böyle pis otur ister yaptır fakat kiradan düşmem Dedi. Ev eve benzeyince tabi değeri arttı ve ev sahibinde karın ağrıları başladı, bahçede barbekü zamanı geldi demeye başladı, evdeki elektrikli petekleri bir türlü anlam veremediğini söylemeye başladı. Bu Cumartesi benim kızımla atışmışlar çünkü eve taşındığımdan bu yana üst kiracı sürekli üstten birşeyler aşağı silkeliyor Veya Anlam veremediğimiz gece 2-3birşeyler sürekli çekiliyor dairede ve konuşmaları adeta bizim dairemizin içinde gibi. Bir kaç defa ikaz ettim fakat umursamadiki hala devam ediyor. Ben balkon Camlarını açamaz oldum sayesinde. Havalar ısındı ve benim ön camı kızım açmış odasında kitap okurken yukarıdan ön kapılarını yıkamak için suyu dökmüşler benim kızım da ikaz etmiş fakat bu yetmiyor ev sahibi de tekrar su döküp bizim daireye doğru süpürmeye başlamış. Benim kızda ayıp, siz nasıl insanlarsınız demiş, bunu söylediği için ev sahibin kızı oraya gelirsem senin ağzını yırtarım diye tehdit etmiş, benim kızda siz çingensiniz diyerek camı kapatmış. Bu olaylar olurken ben derse gitmiştim, ev sahibi beni arayıp bundan sonra bahçenin ancak kapımı kullanacak şekilde kullanabileceğimi söyledi. Yanımda çocuk var ben sizinle sonra görüşeyim dedimsede bana tehdit ve yasaklarını sıraladı. Eve geldim kızıma ne olduğunu sordum ve ev sahibine nedir bu dedim. Bana telefonda dediği gibi bahçeyle ilişiğimi kesecekmişim, bakın havalar ısındı ve Pazar günleri cam doğal olarak açılır dedim, yıkama işini hafta içi birgün belirleyelim o gün yapılsın dedim ayrıca üstümdeki kiracının silkelenme vs hiç hoş olmadığını anlattıysamda kadın bana senden hoşlanmadım seni sevmiyorum dedi. Bende hoşlanman için arkadaş olmamız gerekiyor, biz para alış verişi yapan insanlarız yalnızca dedim, ayrıca bahçeyi dair ne kullanabilirsin ne hayır dedim. Öyle birşey mümkün değil çünkü benim dairem bahçenin içinde ve o üst iki daireden tamamen bahçe kapımdan tutun daire kapıma kadar ayrı. Kısacası kadının derdi bahçeyi kullanmak ve beni bezdirip daha pahalıya Yen'i kıracı bulmak. Yalnız ben bu eve 14 bin lira harcadım ve ustalara her bir ödeme banka kanalıyla yapıldı ve evin eski Yen'i halleriyle resimledim ev sahibi bunu bilmiyor. Bende kavga Gürültü peşinde değilim. Sizden haklarım nedir bunu öğrenmek istiyorum. Saygılar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar: