Merhabalar

Uzun süredir araştırıp kesin bilgi edinemediğim, benim için çok önemli bir durumum hakkında yardımınıza ihtiyacım var. Sizlerden alacağım net cevaplara göre meslek hayatımın gidişatını seçmem mümkün olacak.Olabildiğince net ve kesin cevaplara ihtiyacım var çünkü aldığım bilgiler hep belirsizdi bu yüzden kesin bilgilerin benim için çok önemli olduğunu şimdiden teşekkürlerim ile iletmek isterim.

Üniversite 4.sınıf öğrencisiyim.Okulda eğitim görevlisi veya araştırma görevliliği yapmak amacıyla önümüzdeki sene yüksek lisans yapmak istiyorum.
Ancak iki farklı mahkeme sonucunda adli sicil kaydımda bilgi bulunmakta ve bunların bu mesleği icra etmeye engeli olup olmadığını öğrenmek istiyorum.

-İlk olayımda ki mahkemede ''Kullanmak için uyuşturucu ve uyarıcı madde kabul etmek veya bulundurmak'' suçundan 1 yıl 1 ay 10 gün hapis cezasının ertelenmesi kararı verildi.

-İkinci olayımda ki mahkeme sonucunda ise ''Konut dokunulmazlığının ihlali, mala zarar verme'' suçuna yönelik, yüklenen suçla bağlantılı olarak akıl hastalığının bulunması nedeniyle ceza verilmesine yer olmadığına karar verildi.Gözlem amaçlı Ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde yatış istendi.

Özellikle ilk olayımda ki mahkeme kararının kamuda görevli olmaya engel oluşturup oluşturmadığını öğrenmek istiyorum.Öğrendiğim kadarı ile ikinci olayın sonucu pek sorun çıkarmıyor ancak ben yinede bilgilendirmek için yazmak istedim.
Adli sicil kaydı belgemde 3 maddelik ikinci mahkemem ile ilgili bilgiler bulunuyor. Akıl hastalığı ile ilgili olarak.
Altında ise 2 Maddelik Uyuşturucu suçu ile ilgili bilgiler bulunuyor.
İlk mahkememin denetim süresi dolduktan sonra Adli Sicil ve İstatistik Kurumu'na dilekçe gönderdim.Bunun üzerine Uyuşturucu suçu ile ilgili madde adli sicil kaydından adli sicil arşiv kaydına alındığı belirtildi.

E-devlet üzerinden iş başvurusu amacı ile adli sicil belge talebi isterken verilecek kurumu ''kamu'' seçtiğimde 5 madde de gözüküyor.''Resmi'' seçtiğimde 3 madde gözüküyor.(Hastane ile ilgili olan)

Adli Sicil ve İstatistik kurumundan gelen cevapta, akıl hastalığı ile ilgili olan olayla ilgili olarak mahkemenin vereceği, toplum açısından tehlikeliliğin ortadan kalktığına dair yazı gönderildiği takdirde kaldırılabilmesi mümkün olacağı belirtiliyor.Bir kez daha hastane kontrolü oldu.Şu an hala sicil kaydımda bulunmakta.Sanıyorum ki tekrar yazı gönderdiğimde kaldırılabilecek.

Ama asıl önemli olan Ertelemeli cezam hakkında adli sicil arşiv kaydından kalkabilmesi için yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşuluyla on beş yıl geçmesi, bu koşul aranmaksızın otuz yıl geçmesi halinde tamamen silinebileceği belirtildi.

Avukatlara sordum, başka bir üniversite de hukuk müşavirliğine sordum.Kesin bir şey söyleyememekle beraber bir engel oluşturabileceğini söylediler.
İlgili olan TCK 51 ve 657 sayılı kanunları kendimde okuduğumda pek emin olamamakla birlikte ümitsizliğe kapıldım.
Tekrar özetleyecek olursak 2015 yılında verilen kararda ''Kullanmak için uyuşturucu madde bulundurmak'' suçundan 1 yıl 1 ay 10 gün ertelemeli hapis cezası sonucunun kamuda görevli olmama engel oluşturup oluşturmadığını öğrenmek istiyorum.Eğer bir engeli var ise 2 yıllık yüksek lisans eğitimine hiç başlamayıp özel sektörde çalışmak üzere araştırmalar yapmak istiyorum.

Yardımlarınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.