Merhabalar, Konu hakkında aklıma takılan bir nokta var.Bu olay da Nitelikli dolandırıcılık mı yoksa,basit dolandırıcılıkmı var.Emsal bir karar da verebilirseniz sevinirim.

SANIK-LAR : Hikmet SAYGILI-SÜLEYMAN SAYGILI-YASİN SAYGILI-SABRİ
ACER
SUÇ : NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK
SUÇ TARİHİ : 06/03/2015
Şeker pancarı alım-satım işi yapmak istiyordum.Arkadaşım ve babası bana aynı köyde yaşayan Sedat
ÜLKER adında biri ile tanıştırdı.Sedat ÜLKER aynı zaman da arkadaşımın dayısı olyor.Sedat ÜLKER’le
500 ton şeker pancarı için 1 ton fiyatı olan 100 TL’den anlaştık.Toplam da 500 ton için 50.000 TL
üzerine anlaştık ve 10 tonluk pancar parası olan 5.000TL’yi kendisine kaparo olarak vererek bu alımsatım
işini kendi aramıza da yaptığımız basit bir sözleşme ile kağıda geçirdik.İlerleyen zamanlar da
arkadaşım beni arayarak “Sedat’tan pancar alma,babam sana daha uygun fiyata başka bir yerden
pancar buldu” dedi.Benda daha sonra arkadaşımın babası ile yaptığım telefon görüşmesine istinaden
“başka bir köyden birinin 1 ton için 80tl-85tl arasında ücret istediğini ayrıntıları oraya geldiğimiz
zaman daha detaylı konuşabileceğimizi”söyledi.Bende bu durum üzerine 05/03/2015 tarihinde
kardeşim olan Ahmet Alper GÜNER’le birlikte uçakla İzmir’den Kayseriye geçerek bankadaki
paramızın bir kısmını çekip yanımıza aldık ve kiraladığımız araç ile Kayseriden den Kırşehir-Karaboğaz
Köyüne geçtik.Köye vardığımız ertesi günü öğlen saatlerinde pancarı bize satacak kişi olan KırşehirEcikağıl
Köyü muhtarı Sabri adındaki kişi arkadaşımın Karaboğaz Köyündeki evine geldiler.Kendisinin
arkadaşım ve babası,Sabri denilen kişi için “Her sene ekerek bu şekilde başkalarına satar,bu sene ben
senin için rica ettim sana satacak” diye adam hakkın da tarafımıza ön bilgi verdi.Ben de Sabri denilen
kişiye sorduğum zaman “evet kendim ekiyorum şeklinde”cevap verdi.Bende hem SAYGILI ailesi
tanıdığım için hemde pancarı bana satacak kişinin görevine güvenerek ürünü Sabri ACER den almaya
karar verdik.toplam fiyat üzerine pazalık yaparak 450 ton şeker pancarı için kendisi ile toplam 38.250
TL olarak anlaştık.Parayı vermeme karşılık senet istediğim için anlaşma sağlandıktan sonra köyden
yaklaşık olarak 25 km.uzaklıkta bulunan Kırşehir/Merkeze giderek kırtasiyeden temin edilen senet
koçanından ilgili nüsha doldurularak Sabri ACER’in imzalamasından sonra parayı Sabri ACER’e teslim
ettim.Teslim ettikten sonra,Sabri ACER,Hikmet SAYGILI ve Hikmet SAYGILI’nın küçük oğlu Yasin
SAYGILI Sabri ACER’e ait araçla bölgeden ayrıldı.Ben,kardeşim ve Süleyman SAYGILI’da o bölgeden
ayrılarak Merkez/Gök Medrese bölgesine doğru yürüyerek geçtik. Köy’e geri döndüğümüz zaman da
Hikmet SAYGILI ile aramızda sözleşme düzenledik ve imza altına aldık.2015 Yılı Nisan Ayı sonlarında
Sabri ACER’in benim için ekecek olduğu 450 ton seker pancarını Hikmet SAYGILI adına düzenlenmiş
şeker pancarı kotasına yatıracağını Kırşehir Şeker Fabrikasının ödemeyi yaptığı zaman bu 450ton
pancarın hak edişi olan parayı bana vereceğini belirttik. 2016 Şubat Ayı sonunda Kırşehir Şeker
Fabrikası pancar ödemelerini yapmasına rağmen tarafıma ulaşan herhangi bir para olmadı.Hikmet
SAYGILI,Süleyman SAYGILI ile yaptığım telefon görüşmelerinden bir şeylerin ters gittiğini
anladım.Örnek vermem gerekirse Süleyman SAYGILI’ya 18 Şubat 2016 saat 16:01 de annesinin
telefonu üzerinden yaptığım telefon görüşmesin de” fabrikanın parayı hangi bankaya yatırdığını”
sorduğum zaman bana “Şekerbank “ diye cevap vermişti. 19 Şubat 2016 saat
16:07’deKırşehir/Merkez Şekerbank Şubesini arayarak operasyon temsilcisi arkadaşla görüştüğüm
zaman parayı “Şekerbank’ın ,şeker fabrikası ödemelerini yapmadığını,yanlış bilmiyorsam Vakıfbank’ın
ödemeyi gerçekleştirdiğini”tarafıma iletti. Kendilerini sürekli” paramı verin” şeklin de
telefonla aramamın üzerine bana Süleyman SAYGILI ve Hikmet SAYGILI 23 Şubat 2016 tarihinde
Kırşehirden otobüse binerek 24 Şubat sabahı İzmir-Otogar’a geldiler.Kendilerini kardeşimle birlikte
otogardan karşıladıktan sonra her türlü hukuki davam da beni temsil eden Av.Şahin ELHAN’ın ofisine
giderek görüşme yaptık.Görüşme esnasın da tarafımıza “Pancar parasını aslında yattığını fakat
fabrikaya 6’lı veya 7’li gruplar halinde pancar teslim edildiğini gruptaki Sedat ÜLKER’in Kırşehir
Devlet Şeker Fabrikasına;pancar söküm zamanı teslim etmek için beyan ettiği pancarı eksik tonaj da
teslim ettiği için fabrikanın parayı ödemediğini bu yüzden Kırşehir Devlet Şeker Fabrikası’nın parayı
yatırmadığını” tarafımıza bildirdiler.Parasını 2015 Mart Ay’ında peşin olarak ödedğim pancarın Sedat
ÜLKER ve Sefa ÜLKER in kotaları üzerinden fabrikaya yatırdıklarını bildirdiler.”2016 Nisan Ay’ında
ekilecek olan yeni pancar filizlenir filizlenmez tarlada satıp” yaklaşık 50.000 TL ödemeyi tarafıma
yapacaklardı. Kendilerini İzmir’den uğurladıktan sonra Kırşehir Devlet Şeker Fabrikası,pancar
muhasebe bölümünü 24 Şubat 2016 saat 13:05 de arayarak olayı anlattım telefondaki yetkili kişi
“Hikmet SAYGILI’nın fabrikaya 2500 Kg pancar teslim ettiğini,çektiği avanslardan dolayı da fabrikaya
7013 TL borçlu kaldığını;Sedat ÜLKER’in 2500 Kg pancar teslim ettiğini fabrikaya da aldığı avanslardan
dolayı 5845 TL borçlu kaldığını ,Sefa ÜLKER’inde 0 kg pancar teslim ettiğini öğrendim” 2016 pancar
ekim zamanı içinde pancar ekimi yapmadıklarını öğrenmiş bulunmaktayım. Bana pancarı teslim
edecek kişi olan Sabri ACER’le yaptığım telefon görüşmesin de Hikmet SAYGILI ve eşi ,Sabri ACER’in
evine giderek benim için “Süleymanın bir arkadaşı var İzmir’den pancar almak istiyor ve parayı
verdiği zaman karşılığın da senet istiyor.Pancarı sen ekiyormuş gibi göstersen parayı Bayram sana
teslim etsin sende Bayram gittikten sonra parayı bize verirsin.Bayram’a senet versen,senette yazan
meblağ ne kadar olursa olsun bizim uzman çavuş olan Yasin’de sana o senetin tutarı kanat senet
verse.Biz pancar parasını Bayram’a teslim edince sende bizim senedimizi geri verirsin” şeklin de bir
konuşma olmuş.Sabri ACER’de Türk Silahlı Kuvetteleri bünyesinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı emri
altında görevli uzman çavuş olan Yasin SAYGILI senet vereceği için ve uzun süredir tanıdığı Hikmet
SAYGILI’ya yardımcı olmak için kabul etmiş.Bizim para alışverişini gerçekleştirdiğimiz günün ertesi
günü Yasin SAYGILI’nın senedi vermeyerek Kırşehir’den ayrıldığın söyledi. Aramızda senet tanzim
ediltikten sonra Sabri ACER,Yasin SAYGILI ve Hikmet SAYGILI araçla ayrılmışlardı ve Yasin SAYGILI’nın
parayı kendi hesabına yatırdığını,daha sonra 2.el bir araç aldığını ve vermiş olduğum paranın 5.000
TL’sini Sabri ACER ‘e senedi imzaladığı için verdiklerini öğrendim.
2016 Haziran Ayın da Hikmet SAYGILI ile yapılan telefon görüşmelerinde 2016 Temmuz Ayında
ödeme yapacağını iletti.Bu görüşmeden 3 veya 4 gün sonra oğlu Süleyman SAYGILI beni arayarak
“babam 7.ay demiş fakat biz o parayı o tarihte ödeyemeyiz en erken benim düğünümde takılan
takılarla ödeyebiliriz hem düğüne gelirsin,düğün bittikten sonra da kuyumcuya gider bozdurur verir
eğer denk gelmezse üzerine de Yasin’e kredi çektiririz”dedi bende “kesin ödücekseniz tamam o
zaman” diyerek düğün tarihleri olan 19-20-21 Ağustos 2016 tarihinde yanıma bir büyüğüm olan ve
yol arkadaşılığı yapması için bir tanıdığımı alarak 20 Ağustos 2016 tarihinde KIRŞEHİR/Karaboğaz
Köyünde yapılan düğüne gittik.22 Ağustos tarihinde merkez de bir kafede Hikmet SAYGILI,Süleyman
SAYGILI,Yasin SAYGILI ve arkadaşım Yavuz AY ve ben buluştuk.Kendileri düğünde beklendiği şekilde
takı takılmadığını o yüzden parayı ödeyemeyeceklerini söylediler.Beni İzmir’den Kırşehire kadar
parayı ödeyeceklerini söyledikleri halde o kadar masraf ve yol eziyeti çekerek oraya akdar gitmemize
rağmen bu şekilde cevap vermeleri iyi niyet kuralları ile örtüşmüyor.
Tarafımı maddi olarak zarar veren ;yukarıda da adı geçen Hikmey SAYGILI,Süleyman SAYGILI,Yasin
SAYGILI ve Sabri ACER’in cezalandırılmasını..............