+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.

Konu: otopark boş, ama daire başına 1 araç dayatması

otopark boş, ama daire başına 1 araç dayatması Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    647
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı otopark boş, ama daire başına 1 araç dayatması

merhaba,

18daireli, 18araçlık kapalı otoparklı bir apartmanda 1 yıldır kiracıyım,
    dairede 3 kişi ikamet ediyoruz , hepimizin adresi bu daire, 3 ümüzünde 1 er adet arabası var.

otoparkta bizim araçlar dahil toplam 10 araç var, park noktalarını genelde en ucra koseler seçiyoruzki diğerlerine engel olmayalım...

son birkaç ayda daire sahiplerinden birinin, bana kafayı takması sebebiyle otopark alanında tacizler başladı (bugune kadar sadece o daire sorun çıkarıyordu) , bu daire sahibi binada mimli mr.problem olarakta biliniyormuş,

en son yönetim kurulunda karar alınmış otoparka daire başı 1 araç park edebilir, şeklinde, otoparkta hala 10 araç var, 8 adetlik boş alan var fazlasıyla. ve buralar dar böle zor manevra sahası vs değil.

alınan kararı heryere yapıştırılarak, beni huzursuz etmeyi başardılar.

pekçok kere yönetime "otoparkın yetmemesi halinde, araçları çıkaracağımızı" belirtmeme rağmen, bu noktaya geldik.

apartmanda 2 daire boş (1 yıldır satılık) yani mevcut durumda zaten şuan için boş 2 dairenin alanını kullanıyor durumdayım. gene park etmeme engel çıkarılabilecek bir durum yok.

buna rağmen taciz var.

1) kimsenin park etme özgürlüğüne engel olmuyorum,
    2) sırf benim için, bana karşı alındığı aşikar olan bu karar, 1 senedir yok,
    3) ben daireyi kiralarken otoparkı var ve araç park derdi yok diye kiraladım, kiralarkende (eski) yöneticiyle konuştuğumda pek çok dairenin arabası yok demişti, burdan cesaret aldım (ki hala yok)
    4) benden sonra alınan karar, beni bağlar mı? çünkü bu karar eski olsaydı bu daireyi kiralamazdım, otopark dolana kadar (ki belki hiç dolmaz) da bu adresten taşınacağımı düşünüyorum (2-3 sene içinde)

sulh mahkemesine karar iptal davası açmadan önce daha kolay denenebilecek yol var mı? belediye bu konuya dahil olurmu , yada savcılığa şikayet etsem , bi etkisi olurmu (şikayet gerekçem, kendi aralarında gruplaşıp, benim sosyal haklarımı elimden alma çalışmaları) , ayrıca boş alana park etmek suç değilse eğer, bu tacizi kasten sürdürmeleri "rahatsız etme" şikayeti ile örtüşeceğini düşünüyorum.

**bina ana caddede olmasa hiç sorun değil, yola bırakırım arabayı hem daha huzurlu olurum, (çünkü otopark rutubetli)
    ama bina ana caddede hem park yasağı var hemde çok işlek, herhan arabaya zarar gelebilir.

fikirlerinizi ve çözüm önerilerinizi paylaşır mısınız?

sulh mahkemesine gitmeden çözüm bulsam bana 2 sene kazandırsa yeter,
    mahkemenin duruşması zaten en erken 4 ay, tespit vs dediinmi karar çıkana kadar ben taşınmış olurum.

Hukuki NET Güncel Haber

otopark boş, ama daire başına 1 araç dayatması konulu yargıtay kararı ara
    otopark boş, ama daire başına 1 araç dayatması konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.434
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: otopark boş, ama daire başına 1 araç dayatması

Apartman yönetiminin aldığı karara karşı süresi içinde ancak kat maliki olarak ev sahibiniz sulh hukuk mahkemesine gidebilir.
    Falanca daire otoparkını kullanmıyor, oraya da park edeyim demenin, falanca daire bir odasını boş tutuyor oraya eşya koyayım demekten bir farkı yok.
    Hukuki olarak yapabileceğiniz bir şey yok. Sadece otoparkını kullanmayan bir kat malikinden yazılı izin alarak onun yerini kullanabilirsiniz.

İletiler
    647
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Yusuf Selçuk ATEŞKAN rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Falanca daire otoparkını kullanmıyor, oraya da park edeyim demenin, falanca daire bir odasını boş tutuyor oraya eşya koyayım demekten bir farkı yok.
    Hukuki olarak yapabileceğiniz bir şey yok. Sadece otoparkını kullanmayan bir kat malikinden yazılı izin alarak onun yerini kullanabilirsiniz.
    kapalı otopark, daire üzerine zimmetlenmediğine göre, falanca dairenin kilitli kapısının odasıyla bağdaşmadığı bir gerçek.
    burası bir otoparksa, amacı araç parketmekse, bende burayı depo olarak değil aracımı parketmek için kulanıyorsam bunun farklı dairenin odasını kullanmakla özdeşmesi biraz anlamsız olmuş.

neden daire sahibi itiraz edebiliyor da ben itiraz edemiyorum onu da açıklarmısınız,
    kat malikleri kanuna göre, daireyi kullananlarda, kullanımsal engellerle ilgili şikayetçi olabiliyor olarak yargıtay kararı da mevcut.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    217
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Freelander2

Onaylı mimari projede açık veya kapalı otopark olarak yapılan ve kullanılan alanlar 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanununa göre ortak alanlardan olup bu hali ile yönetilir. Otopark kullanımı bağımsız bölümlerin arsa payı ile ilintilidir.

Onaylı mimari projede her kat malikine bağımsız bölüm eklentisi olarak 1 (bir) araçlık otopark tahsisi var ise veya mimari projede her bağımsız bölüme 1 (bir) araçlık (krokisinde olduğu şekliyle) otopark kullanma amaçlı yer gösterilmiş ise ve de gelecek misafir araçlar için de yer bulmak mümkünse bu apartman / sitede otopark sorunlarının yaşanması beklenemez.

Onaylı mimari projede (yukarıda ifade ettiğim gibi tahsisi olmayan) açık veya kapalı otopark olarak gösterilen, ancak bağımsız bölüm kadar veya yeteri kadar otopark yeri olmayan yerlerde yönetici ve sakinler arasında sıkça sorunlar yaşanmaktadır.

Apartman ve sitelerdeki otopark kullanımı ile ilgili kuralları kanun ve yönetmelikler bulmak mümkün değildir. Apartman / Sitelerdeki otoparkın kullanım şekli ve tarzının yönetim planlarında belirtilebileceği gibi, bu kurallar yeterli gelmez ise kat malikleri kurulunda alınacak kararlar ile de uygulanması mümkündür, yasaldır. Yönetim planını veya kat malikleri kurulu kararlarını tüm bağımsız bölüm sakinleri uymak mecburiyetindedir.

Kat malikinin, kat malikleri kurulunun almış olduğu otopark ile kararları hukuka uygun bulmuyor ise mevzuatta geçen yasal süreler içinde Sulh Hukuk Mahkemesine müracaat hakkı vardır.

Sayın Yusuf Selçuk Ateşkan’ ın ifade ettiği gibi Kiracının kat malikleri kurulunun almış olduğu kararlara itiraz etme durumu söz konusu değildir. İtirazı sadece kat maliki yapabilir. Ayrıca başka bir kat malikinin yazılı izni ile ve sürece söz konusu otoparkı kullanabilirsiniz. Bu kullanma sonsuz bir hak değildir.

Belediye veya farklı bir yere müracaatınız halinde Kat Mülkiyeti kapsamındaki bu tür yerlere birimlerin müdahalesi söz konusu olmaz.

Öncelikle yönetim planı ve kat malikleri kurulunun almış olduğu otopark kullanım şekli ve tarzı ile ilgili kararları incelemeniz ve buna göre yol haritası belirlemeniz uygun olur düşüncesindeyim.

Saygılar

(Hukukçu değilim. Yazdıklarımın hukuki bir geçerliliği yoktur. Sadece bilgi amaçlıdır. Doğruluğu tartışılır.)
    Konu Aydın Develi tarafından (10-04-2017 Saat 19:30:46 ) de değiştirilmiştir. Sebep: ilave bilgi

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    845
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn. Freelander2

Olayı bayağı taraflı bir biçimde, kendi tarafınıza yontarak ele almışsınız. Sn. Ateşkan'ın benzetmesi son derece uygun. "Otoparkın amacı arabayı park etmektir. Ben de gidip park ediyorum" gibi bir mantık olamaz. Bunun "Odaların amacı içine eşya koymaktır. Ben de gidip koydum" diyip içi boş diye başkasının evine mal depolamaktan farkı mantıken yoktur. Evet, kapalı kilitli bir mekana girmek ile bir otoparka park etmek hukuken aynı şey değildir. Ancak kullanım hakkı olarak ele alırsak yaptığınız şey başkasının hakkına tecavüzdür. Orada evi olan ama o evlerde kalmayan bu kişiler bir gece ansızın gelip oraya araba park etmek isteyebilir. Gelip gecenin köründe sizin arabanızın sahibini aramak zorunda değiller. Aslında yaptığınız itirazın hiç bir mantığı ve dayanağı yok. "Bu kararı bana kıllık olsun diye aldılar" ifadesi hukuken geçerli bir sebep değil. Bu Fenerbahçe'nin "Bize kıllık olsun diye Mehmet Ekici'yi bize satmadılar" diye Trabzonspor'a dava açıp, zorla oyuncu transfer ettirmeye çalışması gibi bir şey olur. "Sen zaten yemiyorsun, o zaman ben yerim" gibi bir düşünceyi hukuk asla savunmaz. Yapabileceğiniz tek şey daire sahiplerinden izin almak suretiyle otoparklarını kullanmak, alamıyorsanız kendi hakkınızla yetinmektir.

1) kimsenin park etme özgürlüğüne engel olmuyorum

Oluyorsunuz. Bir kimse kendi hakkını size bilerek ve isteyerek devretmediği sürece onun hakkını kullanmak, onun hakkını gasp etmektir.

2) sırf benim için, bana karşı alındığı aşikar olan bu karar, 1 senedir yok,

Daha önce ihtiyaç duyulmamış olabilir. İnternet çağından önce siber suç diye kavram yoktu. Kurallar ihtiyaçlardan doğar. Siz düzeni bozmuşsunuz ki böyle bir karara ihtiyaç duyulmuş. Bu kararın sırf sizin yüzünüzden alınması, bu kararı hukuksuz, yanlış ya da mantıksız yapmaz.

3) ben daireyi kiralarken otoparkı var ve araç park derdi yok diye kiraladım, kiralarkende (eski) yöneticiyle konuştuğumda pek çok dairenin arabası yok demişti, burdan cesaret aldım (ki hala yok)

Ben de apartmanda kimse yaşamıyor komşu gürültüsü patırtısı yok diye kiraladım. Şimdi tüm daireler doldu. Ne yapayım?

4) benden sonra alınan karar, beni bağlar mı? çünkü bu karar eski olsaydı bu daireyi kiralamazdım, otopark dolana kadar (ki belki hiç dolmaz) da bu adresten taşınacağımı düşünüyorum (2-3 sene içinde)

Benim doğmamdan sonra çıkan kanunlar beni bağlar mı? Bu kanunların çıkacağını bilseler annem beni doğurmazdı.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Olayı sadece kendi pencerenizden ele almışsınız.Böyle bir dünya yok.Hadi oda örneği abartı olabilir ancak benzer olması açısından bahçeden örnek verelim.Ben bahçemi kullanmıyorum, çıkıp oturmuyorum, bir şey ekmiyorum diye kimsenin o bahçeyi kullanmaya hakkı olmaz.Yapılabilecek tek şey diğer dairenin iyi niyet çerçevesinde size kendi hakkını kullandırmasıdır.

Zorla, madem araban yok bura benim hakkım demek, sen karışamazsın demenin akıl dışı olduğunu, olaya 2-3 saniye kendi tarafınızdan değilde tarafsız bakarsanız sizinde görebileceğiniz bir şey diye düşünüyorum.

Nerede
    ankara
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Selamlar öncelikle konuyu tartışalı çok olmuş tekrar gündeme getirdiğim için kusura bakmayın ..
    İkamet ettiğim bina 10 daire ve 7max8 araç kapasiteli kıyıda köşede diğer araçların manevrasını engelleyecek 1 yer var orada sembolik kişiye ayrılmış, Garajda sürekli yaşanan sorunlardan kaynaklı yerlere numaralar verildi. 2-3 kişi hakkından feragat edip garajı tam kapasitede uzun bir dönem kullanmaktayız. Buraya kadar güzel gibi görünüyor.
    Dairenin 1 tanesine her zaman en geniş yer verilmesine rağmen fazladan sokakta duran 2 hurda aracını park etme çabası 15 yıllık binada 15 yıldır devam ediyor.
    Geçmişte bu şahıs 2.aracı geçici koymasına yönetim olarak izin verdik. Sonrasında 3.araç sonrasında geçici arada sırada 4.araçla diğer kiracıları taciz etmeye kalkıştı ve bu nedenle 5 kere toplantı oldu her toplantıda diğerlerini çıkarıp sonra bina sakinlerini taciz etmeler sen niye buraya park ediyorsun şununla yer değiştir. vs.. oysaki yönetimde yetkisi yok. en geniş yerde sorunsuzca park ediyorsun. 2 hurda araç kullanılmıyor içerdeki araç yılda 1000km en fazla.
    Arada sırada uzun vadeli şehir dışına gidenleri tespit edip kafasına göre koyduktan sonra yönetim izinli izinsiz koyulamaz kararı aldı izin verdiğinizde yer sahibi aracıyla geldiğinde bu şahıs uzun süre gasp işgal ettiği yerden aracını bahanelerle çıkarmıyor. Haliyle yer sahibi aracı garajın ortasında hafta boyunca bırakıyor. Kendi aracım ve 4 araç bu nedenle hasar gördü.. Bahsettiğim işgalci yönetime kiracılara garajda park kısıtlaması yapılmasını talep etti oysaki ev sahipleri daha fazla yer kaplıyor. Ona göre hiç koymamaları gerek, nasıl bir akıl ne hakla söyleyebiliyorsa. Diğer dairelerden birisi başkasına 1 kaç günlük izin verdiğinde yine bu kişi bu araç niye burada vs.. Başkasının yerinin de amiri olmuş durumda .. Binada yaşanan 10 sorun varsa 8 kadarı bunlardan kaynaklı.. Binaya giren çıkan belli değil günde en az 10 paketçi yine bunlara geliyor. aidat geciktirme ödeme yaparken hakkından fazla talepler .. Binadaki her bir daireye zamanında bir zararları dokunmuştur sorsanız kendileri kusursuz geri kalan herkes hatalı ..
    Şahsımda geçici 2. araç varken 1 gün bile kimsenin yerini işgal etmedim bu karakter meselesi kimsenin kapısına gidip ağız eğmedim çürüsün kapıda karakterimden insanlığımdan daha değerli değil ..
    Kiracıda olsa kira aidat ödediği sürece aynı şartlarla kullanabilir ortak kullanım alanlarını.
    55m2 üstü her bir dairenin otoparkta hakkı var .. Otopark sayısı daire sayısından çok ise arsa payına göre 2.araç yeri hakkedebiliyor.
    Binamızda en ufak daire 128m2 üstü 2 araç hakkı doğal olarak yok, park yeri 12 olsa 2 fazlalık arsa payına göre rotasyonlu büyük dairelere verilebilirdi.
    Kısacası iyilik yapıp yerinizi verdiğinizde bu kişiler aracını koyabilmek adına ilerde kendi yerleri gibi komşularınıza art niyetli tavırlar sergileyeceği kesin .. Kaç defa karşılaştık biz canlı örneği var.
    Yer boşsa boş biri kafasına göre koyarsa diğeri de kör nokta diye bilinçsizce manevra alanına park ediyor. o koymasaydı oluyor sonra..

Yönetici olduğum dönemde gece 1.30 da arandığımı bilirim yerimdeki araç kimin ara çıkarsın sahibi kimse şeklinde siz olsanız ne yapardınız.

izin aldım deniliyor arayıp soruyorsunuz yalan ailesine biraz işim var çıkaracağım diye birkaç saatlik izin aldığı çıkıyor ortaya..

Daire sayısı kadar yer yok araç sayısı fazla ise rotasyonlu olur.

Yakın bir arkadaşım da benzer durumdan şikayetçi 1 yer bile düşmeyen yere karısı ve kızının toplamda 3 aracını binadakilerin huzurunu kaçırıp tehdit eder sözcüklerle hatta karakolluk olduklarını ve değişen olmadığını anlatıyor. Her binada 1 kaç .. çıkıyor.
    Konu rager007 tarafından (25-01-2024 Saat 13:25:57 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php133884-otopark-bos-ama-daire-basina-1-arac-dayatmasi

otoparkotopark kiralamapark etme
Forum