Merhaba arkadaşlar. Forumda benim durumuma uygun konu aradım ama bulamadım. Acaba yardımcı olabilecek, fikir verebilecek ya da benzer bir olayla karşılaşan varsa bilgi verebilecek arkadaşlar olursa sevinirim.
İzmir, Bayraklı'daki ailemin halen oturmakta olduğu baba evinin bulunduğu ada, kentsel dönüşüm dolayısıyla bir müteahhit tarafından istenmektedir. haritalardan baktım yaklaşık ada büyüklüğü 3500-4000 m2 arası bir şey. Bizim arsa 420 m2. Bizim arsada 160 m2 üzerine kurulu her katta 2 dairenin olduğu toplam 4 dairelik bir bina var. Bunlardan 2 tanesi bizim 2 tanesi de amcamın. Arkadaki yerde de eskiden kalma 2 gecekondu ve ufak bir bahçe daha var. Arsa rahmetli babannemin üzerineydi. Rahmetli olunca 5 kardeşe pay edilmiş oldu. Ama biz evi babannem rahmetli olmadan yıllar önce yaptık ve hisse tapumuzu almıştık. Bahsettiğim ada üzerinde 18 hisse varmış. Zaten gecekondu bölgesi. Evlerin çoğu küçük ve tek katlı, sadece 4-5 kişinin arsasında birkaç evi var. Şimdi müteahhitler gelip gidiyor ve sürekli babamı arayıp anlaşalım diyorlarmış ama daha teklif ettikleri bir şey de yok doğru dürüst. Bir taraftan da aba altından sopa göstermek misali şöyle diyorlarmış : "İşte herkesin niyeti var ama 4-5 kişinin pek niyetli değil, düşünmek istiyorlar. Bu işte çoğunluk onay verirse, onay vermek istemeyenler zarar görür, sonra yıkım parası falan ödemek zorunda kalırlar siz de bir an önce verin"
Şimdi internette bazı haberler okudum mesela şu meşhur Fikirtepe'deki inatçı ev sahibi haberi gibi. Mahkeme 2/3 çoğunluk kararı alınır gibi karar vermiş sanırım. Böyle bir şey olabilir mi? Sonuçta ben verilecek teklife bakarım. İşime gelmiyorsa neden evet diyeyim ki? Kimisi yapmış tek katlı baraka gibi ev, dolayısıyla müteahhit ona 1 daire verse havalara uçuyor ama bizim arsamızda ve bizim gibi olanların arsasında 4-5 evi olanlar var. Dolayısıyla da ona göre teklif verilmesi gerekir.
Böyle bir bağlayıcılık var mıdır? Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum. Şimdiden teşekkürler