+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 15 ileti bulundu.

Konu: İş Kazası

İş Kazası Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İş Kazası

merhaba. özel bir şirkette üretim şefi olarak çalışmaktayım. çalıştığım fabrikada toplam 33 direk eleman var. vardiyalı çalışma olduğundan vardiyada en fazla 18 eleman oluyor. geçtiğimiz günlerde arkadaşlarımızdan birisi fabrika içersinde yürürken düşerek kolunu kırdı. hastaneye gönderttim. arkasından polis geldi ve benim kimlik bilgilerimi ve ifademi alıp imzamı aldı. işe başlayalı daha 5 ay olmuştu. bügüne kadar böyle birşeyle karşılaşmadığımdan şaşırdım. geçenlerde yine ufak bir kaza oldu ve yine polis yine ifademi aldılar. acaba bu doğrumu. yani fabrikadan direk sorumlu fabrika müdürü değilmi. niçin benim ifademi alıyorlar. neticede bende fabrika müdürünün verdiği işleri yaptırıyorum. hep böyle bişey olduğunda fabrika müdürü hemen olayı savuşturup benim başıma atıyor. sorumlu o diyor.ama nedence fabrikaya almak için 1 ytl ye bile imza yetkim yok. buda zoruma gidiyor. bide gelen polisler ifademi alırkan ilk baştan haklarımı biliyorum ve avukat istemiyorum diye yazdılar ve imza attırdılar. buzaman kadar ilkkez böyle bişeyle karşılaşıyorum. acaba olması gereken nedir. birdaha karşılaştığımda nasıl davranmam gerekiyor. yardımcı olursanız sewinirim.

Hukuki NET Güncel Haber

İş Kazası konulu yargıtay kararı ara
    İş Kazası konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Bu tür olaylarda ilgili kolluk kuvveti tarafından veya İş Müfettişlerince tutulan tutanaklarda işveren veya işveren temsilcisinin imzası gerekir. Bu tutanaklarda, olaylar hakkında Şirket İç Yönetmelik'i veya görev tanımı ile tarafınıza yüklenmiş bir sorumluluk bulunmamaktaysa ve tutanak içeriğinde bizzat sorumlu olduğunuzu beyan etmiyorsanız, endişelenmenizi gerektiren bir durum söz konusu değildir. Uygulamada, tutanaklarda adınız geçtiğinden (en kolay yol budur, biz suçluyalım da siz suçsuzluğunuzu ispat edin mentalitesi) muhtemelen açılacak bir davada (kamu-ceza, tazminat, rücu vb.) sanık-tanık olarak mahkemeye çıkar ve Adliye'yi de görürsünüz ancak sonuçta adalet tecelli eder, sorumluluğunuzun olmadığı ve suçsuzluğunuz er geç ortaya çıkar.

Selamlar,

Nerede
    kayseri, Turkey.
    İletiler
    131
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

İşveren vekili kimdir : İşveren vekili işveren adına işin tamamının sevk ve idaresinden sorumlu,imza yetkisi olan;işçi alma çıkartma ve bir takım yasal gerekler için harcama -tasarruf yetkisi olan kişidir.Bir bölümden veya bölümlerden sorumlu olan müdür pozisyonundaki kişi işin tamamının sevk ve idaresinden sorumlu değilse işveren vekili olarak nitelenemez ve sorumlu tutulamaz.Hiç bir şekilde iş kazalarından sorumlu tutulamaz ve rücu davalarında yargılanamaz.İş ki kendi kusur ve kabahatinden dolayı bir kişi zarar görmesin.Çünki 4857 sayılı İş Kanununun 77.maddesinde "İşverenler işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemi almak, araç ve gereçleri noksansız bulundurmak, işçiler de iş sağlığı ve güvenliği konusunda alınan her türlü önleme uymakla yükümlüdürler.
    İşverenler işyerinde alınan iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine uyulup uyulmadığını denetlemek, işçileri karşı karşıya bulundukları mesleki riskler, alınması gerekli tedbirler, yasal hak ve sorumlulukları konusunda bilgilendirmek ve gerekli iş sağlığı ve güvenliği eğitimini vermek zorundadırlar. Yapılacak eğitimin usul ve esasları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir."
    denmektedir.Tüm sorumluluk işverendedir.İşveren vekili ise yetkileri kullanan kişidir.Siz iş güvenliği malzeme ve ekipmanları satın alacak ekonomik güçte değilsiniz ya da verilecek iş güvenliği eğitimlerinin finansmanı sizi aştığı için sorumlu tutulamazsınız.O nedenle yüreğinizi ferah tutunuz.
    Zafer KESKİN
    İş Güvenliği Uzmanı
    A Sınıfı

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sn. zkeskin1,

Daha önce "istifa kima verilir" başlıklı forum sorusunda da israrla belirttiğim gibi işveren vekili, işveren ve işveren temsilcisi ayrı şeylerdir.Sizin tanımınız işveren temsilcisine uymakta, bir ustabaşı da işveren vekili olabilir ancak işveren temsilcisi olamaz.(Zira imza sirkülerinde imza yetkisi yoktur)

Sizin ile aynı düşünerek mesajımda dikkat ederseniz, işveren vekili değil "işveren temsilcisi" deyimini kullandım. Ancak uygulamada, siz de takdir edersiniz ki, gelen kolluk kuvveti veya İş Müfettişi imza aşamasında "bir dakika lütfen, imza yetkinizi göreyim, sirküler lütfen" demiyor ve uygulama da yanlış olmasına rağmen böylece sürüp gidiyor.

Selamlar,

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

İşveren vekili kimdir : İşveren vekili işveren adına işin tamamının sevk ve idaresinden sorumlu,imza yetkisi olan;işçi alma çıkartma ve bir takım yasal gerekler için harcama -tasarruf yetkisi olan kişidir.Bir bölümden veya bölümlerden sorumlu olan müdür pozisyonundaki kişi işin tamamının sevk ve idaresinden sorumlu değilse işveren vekili olarak nitelenemez ve sorumlu tutulamaz.Hiç bir şekilde iş kazalarından sorumlu tutulamaz ve rücu davalarında yargılanamaz.İş ki kendi kusur ve kabahatinden dolayı bir kişi zarar görmesin.Çünki 4857 sayılı İş Kanununun 77.maddesinde "İşverenler işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemi almak, araç ve gereçleri noksansız bulundurmak, işçiler de iş sağlığı ve güvenliği konusunda alınan her türlü önleme uymakla yükümlüdürler.
    İşverenler işyerinde alınan iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine uyulup uyulmadığını denetlemek, işçileri karşı karşıya bulundukları mesleki riskler, alınması gerekli tedbirler, yasal hak ve sorumlulukları konusunda bilgilendirmek ve gerekli iş sağlığı ve güvenliği eğitimini vermek zorundadırlar. Yapılacak eğitimin usul ve esasları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir."
    denmektedir.Tüm sorumluluk işverendedir.İşveren vekili ise yetkileri kullanan kişidir.Siz iş güvenliği malzeme ve ekipmanları satın alacak ekonomik güçte değilsiniz ya da verilecek iş güvenliği eğitimlerinin finansmanı sizi aştığı için sorumlu tutulamazsınız.O nedenle yüreğinizi ferah tutunuz.
    Zafer KESKİN
    İş Güvenliği Uzmanı
    A Sınıfı

Ekleyen: zkeskin1*-*28/08/2006*:* 21:13:01
    Sn. zkeskin1,

Daha önce "istifa kima verilir" başlıklı forum sorusunda da israrla belirttiğim gibi işveren vekili, işveren ve işveren temsilcisi ayrı şeylerdir.Sizin tanımınız işveren temsilcisine uymakta, bir ustabaşı da işveren vekili olabilir ancak işveren temsilcisi olamaz.(Zira imza sirkülerinde imza yetkisi yoktur)

Sizin ile aynı düşünerek mesajımda dikkat ederseniz, işveren vekili değil "işveren temsilcisi" deyimini kullandım. Ancak uygulamada, siz de takdir edersiniz ki, gelen kolluk kuvveti veya İş Müfettişi imza aşamasında "bir dakika lütfen, imza yetkinizi göreyim, sirküler lütfen" demiyor ve uygulama da yanlış olmasına rağmen böylece sürüp gidiyor.

Selamlar,
    Ekleyen: HRMGR - 28/08/2006 : 21:30:19
    İlginiz ve yanıtlarınız için çok teşekkür ederim zafer bey. açıklamanız gerçekten içimi ferahlattı. işkazalarını önlemek amacıyla gerçekten yoğun birşekilde çalışıyoruz. ama talihsiz kazalardan dolayı (yürürken düşüp kolunu kırma, düşüp kafasını makinaya çarpma) fabrika sorumlusu(işveren vekili) hemen bana yönlendiriyor. canımı sıkanda polislere geldiğinde soru soruyorum neiçin nedir diye fabrika sorumlusu yanımda hemen konuyu değiştirmeye çalışıyor adamların ve benim dikkatimi dağıtmaya çalışıyor. butip durumların tekrarında karşıkarşıya kalırsam nasıl davranmam gerekiyor. saolun

Nerede
    kayseri, Turkey.
    İletiler
    131
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

İş Güvenliği kültürü gelişmemiş küçük şirketlerde (çalışan sayısı 50 işçi altındaki işyerleri -üstündekilerde de olabilir) çalışmak sıkıntılı ve risklidir.İşveren vekilinin o uyanıklığı karşısında siz de kendi taktiklerinizi geliştirebilirsiniz .Veya umut göremiyor gelecek vadetmiyorsa (sizin için) kısa yoldan işinizi değiştirme zamanının geldiğini söyleyebilirim.Tabi bu kararı kendi durumunuzu değerlendirerek siz vereceksiniz.
    Fakat şunu da bilmenizi isterim: tüm işveren engellemelerine ve tüm sabotajlara rağmen iptal edilen yönetmeliklerin yerine daha güçlü ve daha sağlam yasalar geliyor.Yeni "İş Güvenliği Yasası " 50 kişi şartını sanayiden sayılma-sayılmama şartlarının bir çoğunu ortadan kaldırarak daha güçlü bir İş Güvenliği kültürü oluşturup geliştirebilecek ve bizim insanımızın da AB standartlarında çalışma ve yaşama hakkını tanıyacak şekilde gümbür gümbür geliyor...Duyurulur...

Önlemek ödemekten her zaman ucuzdur.

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sn. echoes35,

Siz yine de tedbiri elden bırakıp fazla ferahlamayın. Daha önce forumda tartışılan "işverenin rücu sorumluluğu" başlıklı konuya bir bakmanızı öneririm.

Selamlar,

Nerede
    kayseri, Turkey.
    İletiler
    131
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sn HRMGR

"Sonuç; burası hukuki bir forum, yukarıda açıklananların ben hukukla ilgisini kuramadım. İK veya işveren vekili gözlüğü ile olaya bakmadığımı bilmenizi isterim. Yeri gelmişken 3. nolu örnek bizzat benim yaşadığımdır. Sn. zkeskin1 Kabahatler Kanunu'na rağmen siz rahat uyayabilirsiniz, İş Güvenliği Uzmanı olarak görevinizi eksik de yapsanız asıl sorumluluk işverendedir.

Yararlı olması dileğiyle, saygılarımla, "

Ben görevimi eksik yaptığım halde rahat uyuyabildiğime göre Sn echoes35 de uyuyabilir sanırım.

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sn. / sevgili zkeskin1,

Umarım önceki fikir paylaşımında sizi istemeden de olsa kırmamışımdır. Bu forumda hukuki süreçler bir yana yaşadıklarımızı da tartışıyoruz. Belirttiğim konu başlığında açıkladığım düşüncelerimde siz de takdir edersiniz ki, Kanun'un açık lafzına karşı yaşadıklarımı anlatmış, hiçbir hukuki sorumluluğum bulunmamasına, o dönemde imza yetkim olmamasına karşı 6 ay hapis cezası aldığımı (bunun ağır para cezasına çevrildiğini) belirtmiştim. (Allahtan o mesajdan sonra yargılamanın 4. yılında Yargıtay yeni Ceza Kanunu'nu da dikkate alarak kararı bozdu

Evet ne yazık ki ülkemizde hukuk bir yere kadar gidiyor, adalet çoğu zaman tecelli ediyor, ya adaletin tecelli etmediği durumlar? Soruyu soran genç arkadaşıma, sizin de takdir edeceğiniz ve bu alandaki tecrübeleriniz ile sabit olduğu üzere, doğruyu ve eğriyi tüm çıplaklığı ile ortaya koymak durumundayız. Benim de yapmak istediğim sadece bu idi.

Sevgi ve saygılar,

Nerede
    Antalya, Merkez, Turkey.
    İletiler
    1.019
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın echoes35;

1. Polis (veya Savcılık) tarafından alınan ifadelerde, şüpheli olarak mı, tanık olarak mı ifadenizin alındığını, öncelikle sormalısınız (doğrusu, önceden onların söylemesi). Zaten; ifade tutanağının başında da, bu husus yer alır (Şüpheli/Tanık/Şikayetçi İfade Tutanağı gibi).

2. Eğer, şüpheli olarak ifadeniz alınıyorsa; elbette, bir avukat yardımından yararlanma hakkınız var. Bu hakkı kullanmaksa, sizin elinizde. Çünkü; altını imzaladığınız metnin üzerinde, matbu şekilde; ''''''avukat istemiyorum'''''' yazabilir; siz de, imza edeceğiniz kısma, ''''''avukat istiyorum'''''' diyerek yazarsınız; olur biter.

3. İşyerindeki müdürünüze karşı kişisel tavrınız ne olacağı, tamamen size ait bir karardır; bu tür kararlar vererek bir ücret elde ediyorsunuz.

4. Forum'da yanıtlarını sunan her iki değerli katılımcının, konu hakkındaki bilgileri yanında; başlarından geçen olaylardaki deneyimlerinin de katkısı olduğunu göz önünde tutarak ve bir hukukçu olarak size tavsiyem;

A) Eğer, şüpheli olarak herhangi bir zamanda ve herhangi bir yerde ifadenize başvurulacak olursa, muhakkak bir avukat yardımı alın;

B) Çalıştığınız işyerindeki görev tanımlamanızın Yetki ve sorumluluklarınızın), yazılı olarak size verilmesini; işvereninizden isteyiniz.

Saygılarımla,

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: