+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 17 ileti bulundu.

Konu: Adres farkı kaynaklı icra takibi

Adres farkı kaynaklı icra takibi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Adres farkı kaynaklı icra takibi

Vodafone ile yaşadığım bir sıkıntı var. İcra takibini İlhan Duman Hukuk Bürosu başlatmış.

Vodafone sözleşmede diyorki "abone faturaların ödenmesini takip eder, faturaların ulaşıp ulaşmaması önemli değildir" yuvarlak ifade ile bu. Yani faturam gelmedi haberim yoktu diyemiyorsunuz.

Bu sebeple hukuk bürosu tarafıma ulaşmış ve fatura ile faizini istemiştir. Bende faturaları istememe karşın sadece fatura numaralarını göndermişlerdir. Vodafone ile görüşüp yaklaşık 1 ay sonra email ile faturalardan yalnızca birini alabildim.

Gelelim önemli noktaya; sözleşme adresimle fatura adresi farklı. sözleşmenin hiçbir yerinde faturadaki adres yok. dahası hane numarası falan değil il bilgisi dahi farklı. tamamen farklı bir adres.

Henüz icra kağıdıda gelmedi edevletten gördüm icrayı. İcraya itirazmı edeyim yoksa ayrı bir davamı açayım ? Ayrıca haklı mıyım haksız mıyım ?

Hukuki NET Güncel Haber

Adres farkı kaynaklı icra takibi konulu yargıtay kararı ara
    Adres farkı kaynaklı icra takibi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.430
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Adres farkı kaynaklı icra takibi

Bu tamamen farklı adres sizin bildiğiniz bir adres mi?
    Faturada bu adresin neden bulunduğu konusunda bir tahmin yürütebilir misiniz?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

adres benim eski adresim. iki abonelik numaram varmış. biri yıllar önce bitmiş bir aboneliğe ait. birde yeni aboneliğim ve yeni sözleşmem var.

yeni sözleşmeme ait evraklarda yeni adresim varken bu yeni sözleşmeye ait olması gereken faturaları eski ve hükmü kalmamış yıllar önce biten bir sözleşmeye kesmişler. hatta faturaları istedim fatura üzerinde bile eski abone numarası yazıyor.

benim ivedi olarak öğrenmek istediğim bu icraya müdahale edeyim mi yoksa zaten bu sebeplerden icra geçersiz mi olacak ? hiç icralık olmadım ama haklı olduğumu düşünüyorum. yani icra yapılsa bile tüm masrafları faizi ve hatta tazminatı ile beraber geri alırım herhalde ?

iki adet fatura 200 tl gibi bir rakam. icra ile beraber 1000 liraya yaklaştı galiba. en son 650 tl istemişlerdi. ödemedim doğal olarak. zaten gelen faturalarda bile sadece adsl hizmet düzenlemesi yazıyor hizmet neye karşı verilmiş belli değil. ek olarak ilhan duman hukuk bürosu arıyor ara sıra, yanlış yapıyorsunuz bu işte hata ver diyorum, genç bir eleman neredeyse beni tersleyecek, zoruna gitti herhalde yanlış iş yaptığını söylemem.
    Konu xenofx tarafından (19-01-2017 Saat 23:19:49 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.430
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İcra tebligatını aldıktan sonra 7 gün içince itiraz etmezseniz icra kesinleşir.
    Böyle bir borcunuz yoksa 7 gün içinde itiraz etmelisiniz.
    Eğer borcunuz olduğu halde itiraz ederseniz karşı taraf itirazın iptali davası ile %20 icra inkar tazminatı talepli dava açar.

7 gün içinde itiraz etmezseniz, borcunuz olmasa da 30 gün içerisinde ödemek veya menfi tespit davası açmanız gerekir. Bu da sizin açınızdan daha masraflı olur.

Bu farklı adrese veya yeni adrese icra takibi için tebligat gönderilmiş, sizi bulamayınca muhtara bırakılmış olabilir. Muhtara bırakıldığında tebligat size yapılmış sayılır, 7 gün başlar.

Bu yüzden tebligatı takip edin.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

- - - Updated - - -

Alıntı Yusuf Selçuk ATEŞKAN rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İcra tebligatını aldıktan sonra 7 gün içince itiraz etmezseniz icra kesinleşir.
    Böyle bir borcunuz yoksa 7 gün içinde itiraz etmelisiniz.
    Eğer borcunuz olduğu halde itiraz ederseniz karşı taraf itirazın iptali davası ile %20 icra inkar tazminatı talepli dava açar.

7 gün içinde itiraz etmezseniz, borcunuz olmasa da 30 gün içerisinde ödemek veya menfi tespit davası açmanız gerekir. Bu da sizin açınızdan daha masraflı olur.

Bu farklı adrese veya yeni adrese icra takibi için tebligat gönderilmiş, sizi bulamayınca muhtara bırakılmış olabilir. Muhtara bırakıldığında tebligat size yapılmış sayılır, 7 gün başlar.

Bu yüzden tebligatı takip edin.
    cevap için teşekkürler.

1-) tebligat ulaşmadan itiraz yapabilirmiyim ? Eğer eski (geçersiz olan) sözleşme adresine tebligat yapılmışsa bu tebligat geçerli sayılırmı. Yoksa icra daireleri mersisden en yeni adresi bularakmı tebligat yapar? İstanbul 3. İcra Dairesi 2016/XXXXX dosya numarası diye e-devlette bilgi mevcut.

2- )benim icraya itiraz için bir masrafım olacak mı? İtirazı nereye yapacağım ?

3-) velevki oldu bu masrafları almak için dava açsam bir sonuca varabilirmiyim ?

4-) ayrıca borç doğru olsa bile faturanın yanlış adrese kesilmiş olması icrayı durdurmama yetermi ?

5-) icra durduğunda ne olacak ? mahkeme faturaları doğru sözleşme için, doğru adrese doğru şekilde kesinmi diyecek ?

6-) herşey lehime sonuçlanırsa ben vodafonu beni boşuna icraya verdi diye sembolik tazminat için dava edebilirmiyim.

bu iş sonuçlandığında katkılarınızla detaylı bir yazı hazırlayacağım, malesef sitede bu soruların cevaplarını bulamıyorum.

teşekkürler.
    Konu xenofx tarafından (21-01-2017 Saat 21:02:47 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.430
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı xenofx rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    - - - Updated - - -
    1-) tebligat ulaşmadan itiraz yapabilirmiyim ? Eğer eski (geçersiz olan) sözleşme adresine tebligat yapılmışsa bu tebligat geçerli sayılırmı. Yoksa icra daireleri mersisden en yeni adresi bularakmı tebligat yapar? İstanbul 3. İcra Dairesi 2016/XXXXX dosya numarası diye e-devlette bilgi mevcut.
    Tebligat ulaşmadan itiraz yapabilirsiniz. Önceki adres de fatura adresi olduğu için tebligat yapılmış sayılır. Önceki adresin muhtarlığından tebligatın alınıp alınmadığını sorun.

- - - Updated - - -
    2- )benim icraya itiraz için bir masrafım olacak mı? İtirazı nereye yapacağım ?
    Tebligat tarihinden itibaren 7 gün içinde İStanbul 3. İcra Dairesine dosya numarası ile başvurarak itiraz edeceksiniz. İtirazın masrafı yoktur. İtiraz haksızsa karşı taraf %20 inkar tazminatıyla itirazın iptali davası açar. (Ki ödenmemiş fatura olduğuna göre haksız görünüyorsunuz.) İtiraz etmenin sonucu sizin için masraflı olabilir.

7 gün geçtiyse, itiraz hakkınız biter, takip kesinleşir. Menfi tespit davası açmanız gerekir. Bu masraflıdır. Haksız itiraz olduğu için yukarıda açıkladığım gibi %20 inkar tazminatı nedeniyle daha da masraflı olacaktır.

- - - Updated - - -
    3-) velevki oldu bu masrafları almak için dava açsam bir sonuca varabilirmiyim ?
    Yukarıda açıklandı.

- - - Updated - - -
    4-) ayrıca borç doğru olsa bile faturanın yanlış adrese kesilmiş olması icrayı durdurmama yetermi ?
    Hayır. Bunu sizin bildirmeniz gerekiyordu.
    - - - Updated - - -
    5-) icra durduğunda ne olacak ? mahkeme faturaları doğru sözleşme için, doğru adrese doğru şekilde kesinmi diyecek ?
    Tebligat yapılmışsa, yapılacak birşey yok.
    Tebligat yapılamamışsa, hukuk bürosuyla icra ve avukatlık masrafları ile gecikme faizi konusunda pazarlık yapabilirsiniz.

- - - Updated - - -
    6-) herşey lehime sonuçlanırsa ben vodafonu beni boşuna icraya verdi diye sembolik tazminat için dava edebilirmiyim.
    Dava edebilirsiniz. Dava masrafları size kalır, bir şey elde edemezsiniz.
    [/QUOTE]

Nerede
    istanbul
    İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevaplar için teşekkürler. Fakat bir noktayı bir türlü anlayamıyorum, açıklarsanız sevinirim.

Hizmet sağlayıcı ile yaptığımız sözleşmede belirttiğim adrese ve abonelik numarasına fatura kesilmemiş. Faturalar en az 3-4 yıl öncesine ait eski ve bitmiş olan hükmü kalmamış sözleşme ve aboneliğe kesilmiş. Buradaki hatadan dolayı icranın durması gerekmez mi ? Ben icrayı durdurmak için sadece böyle bir borcum yokmu diyebiliyorum buradaki hatayı ileri süremiyormuyum ?

Özellikle bu cevabınız için belirtiyorum.
    "Tebligat ulaşmadan itiraz yapabilirsiniz. Önceki adres de fatura adresi olduğu için tebligat yapılmış sayılır. Önceki adresin muhtarlığından tebligatın alınıp alınmadığını sorun."
    Diyelimki 2009 da vodafondan hizmet aldınız. Sonra taahhüt bitti abonelik bitti borç bitti ve dilekçe ile vodafondan ayrıldınız. Farklı bir adrese taşındınız. Sonra 2016 yılında vodafona yeniden başvurdunuz, yeni bir sözleşme yaptınız yeni bir abonelik numarası aldınız. Sonra bu hizmetin iptali için dilekçe verdiniz ve hizmet iptal edildi. Vodafone ise 2016 da verdiği bu hizmet için yapmanız gereken ödemeleri 2009 yılında yaptığınız sözleşmeye ait aboneliğinize fatura etti ve faturalarınızıda bu aboneliğinize ait adrese gönderdi. Sonra hukuk bürosu sizi aradı ve borcunuz var ödeyin dedi. En basitinden faturadaki abonelik numarası bile 2009 yılındaki aboneliğe ait benim o aboneliğe ait borcum yok. Faturada zaten hizmet dönemi olarak 2016 yılı yazıyor, hizmet verilen adres istanbula ait ama abonelik adresi kocaeli ve hizmetin verildiği telefon numarası bile tutmuyor. Bu durumda zaten borcum yoktur diyebilirim herhalde?

Bu durumda cevaplarınız değişmeyecek mi?, icranın durması gerekmezmi ?

Eğer bu noktada icranın durması gerekiyorsa yukarıdaki tüm cevaplarda farklılaşacak sanırım.
    Konu xenofx tarafından (22-01-2017 Saat 13:00:13 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.770
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevaplar için teşekkürler. Fakat bir noktayı bir türlü anlayamıyorum, açıklarsanız sevinirim.

Hizmet sağlayıcı ile yaptığımız sözleşmede belirttiğim adrese ve abonelik numarasına fatura kesilmemiş. Faturalar en az 3-4 yıl öncesine ait eski ve bitmiş olan hükmü kalmamış sözleşme ve aboneliğe kesilmiş. Buradaki hatadan dolayı icranın durması gerekmez mi ? Ben icrayı durdurmak için sadece böyle bir borcum yokmu diyebiliyorum buradaki hatayı ileri süremiyormuyum ?

Özellikle bu cevabınız için belirtiyorum.

Diyelimki 2009 da vodafondan hizmet aldınız. Sonra taahhüt bitti abonelik bitti borç bitti ve dilekçe ile vodafondan ayrıldınız. Farklı bir adrese taşındınız. Sonra 2016 yılında vodafona yeniden başvurdunuz, yeni bir sözleşme yaptınız yeni bir abonelik numarası aldınız. Sonra bu hizmetin iptali için dilekçe verdiniz ve hizmet iptal edildi. Vodafone ise 2016 da verdiği bu hizmet için yapmanız gereken ödemeleri 2009 yılında yaptığınız sözleşmeye ait aboneliğinize fatura etti ve faturalarınızıda bu aboneliğinize ait adrese gönderdi. Sonra hukuk bürosu sizi aradı ve borcunuz var ödeyin dedi. En basitinden faturadaki abonelik numarası bile 2009 yılındaki aboneliğe ait benim o aboneliğe ait borcum yok. Faturada zaten hizmet dönemi olarak 2016 yılı yazıyor, hizmet verilen adres istanbula ait ama abonelik adresi kocaeli ve hizmetin verildiği telefon numarası bile tutmuyor. Bu durumda zaten borcum yoktur diyebilirim herhalde?

Bu durumda cevaplarınız değişmeyecek mi?, icranın durması gerekmezmi ?

Eğer bu noktada icranın durması gerekiyorsa yukarıdaki tüm cevaplarda farklılaşacak sanırım.
    İcranın durması için ya borcun tamamnın ödenmesi , yada ödeme emrinin teslim alınmasından ( siz veya muhtar) sonra 7 gün içinde borca itiraz etmeniz gerekir.
    o ödeme emrine süresi içinde itiraz edilmediğinde borç kesinleşir, yani mermi kovandan çıkmıştır artık. Şu anda itirazınız haczi durdurmaz, kabul görmez.
    Ancak borcun tamamının ödenmesinden sonra dava açarak ( belki) tebligatın yanlış adrese gönderilmiş olması nedeniyle oluşan zararınızı talep edebilirsiniz.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevap için teşekkür ederim. İcra kesinleşmiş olsa bile itirazımda haklı mıyım sizce ? Yani dava açtığımda ne olacağına dair kesin kanınız var mı ?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.430
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Borca itiraz etmeniz fayda sağlamaz, çünkü borç var.
    Aksine %20 inkar tazminatı eklenmesine neden olur.

Bu yüzden icra takibine karşı borcu ödemeden açabileceğiniz "menfi tespit" veya borcu ödeyip geri istemek için açacağınız "istirdat" davalarını kaybeder, kaybettiğiniz için karşı tarafa bir vekalet ücreti daha ödersiniz.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: