+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.
    Nerede
    ankara
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Askerlik sebebiyle işten ayrılma ve tazminat alma

4 yıldır çalıştığım kurumdan askerlik sebebiyle ayrılacağım,tecilimi bozdurdum ve en geç mayısta asker olacağım söylendi,kıdem tazminatımı alabilmek için ne kadar süre önce işten ayrılmalıyım iş yerimde yaşadığım farklı sorunlarda olduğu için en kısa sürede ayrılmak istiyorum ama tazminatımı da almak istiyorum bu süreçte ne yapmam gerekir yıllık izinlerim de var içerde. sülüs kağıdını alınca insan kaynaklarına ver deniyor ama sülüs askere gidilecek tarihe çok yakın bir zamanda veriliyor.ben farklı sorunlar yaşadığım ve ciddi bir baskı gördüğüm için hemen ayrılmak istiyorum..iş yerime haber vermedim daha askere gideceğimi bu konuda yardımcı olurmusunuz

Hukuki NET Güncel Haber

Askerlik sebebiyle işten ayrılma ve tazminat alma konulu yargıtay kararı ara
    Askerlik sebebiyle işten ayrılma ve tazminat alma konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    7.845
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Askerlik sebebiyle işten ayrılma ve tazminat alma

Hemen yıllık izinlerinizi kullanmak isteseniz? Ne kadar var bilmiyorum ama eğer çok ise, zaten o zamana kadar sevk belgenizi almış olabilirsiniz.

Nerede
    ankara
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sevk belgesi 24 nisanda çıkıyormuş yani daha var benim içeride 25 gün yıllık iznim var.

Nerede
    ankara
    İletiler
    47
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

4857 sayılı İş Kanununun 120 nci maddesi yollamasıyla, halen yürürlükte olan 1475 sayılı Yasanın 14 üncü maddesinin birinci fıkrasının (3) numaralı bendinde, işçinin muvazzaf askerlik hizmeti sebebiyle iş sözleşmesini feshi halinde, kıdem tazminatı talep hakkı doğacağı hükme bağlanmıştır.

Muvazzaf askerlik hizmeti, yirmi yaşını doldurmuş olan her erkek Türk vatandaşının zorunlu biçimde yapması gerekin bir vatandaşlık ödevidir.

İşçinin muvazzaf askerlik ödevi dışında manevra veya herhangi bir nedenle silâhaltına alınması hali ise 4857 sayılı Kanunun 31 inci maddesinde düzenlenmiş olup, bu durum, 1475 sayılı Yasanın 14 üncü maddesinde yer almadığından, işçinin kıdem hakkı bulunmamaktadır. İki ay ya da en çok doksan gün süreyle işçinin iş sözleşmesi askıda olduğundan bu süre içinde bir fesihten söz edilemez. Ancak, muvazzaf askerlik ödevi dışında manevra veya bir başka nedenle silâhaltına alınma durumunda, bu süre iki ayı (veya işçinin çalıştığı her yıl için iki gün eklendiğinde en çok doksan günü) geçerse, Kanunun 31 inci maddesi hükmü uyarınca işverence feshedilmiş sayılır. Söz konusu fesih, Yasanın 25/II maddesi uyarınca yapılan bir fesih sayılamayacağından, 1475 sayılı Yasanın 14 üncü maddesi hükmüne göre, bu halde de kıdem tazminatı ödenmelidir.

İşçinin muvazzaf askerlik sebebiyle kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için feshin gerçekten askerlik nedenine dayanması gerekir. Ayrıldıktan sonra bir başka işyerinde çalışan işçinin muvazzaf askerlik sebebiyle ayrıldığı düşünülemez. İşçinin muvazzaf askerlik celp döneminden makul bir süre önce ayrılması da mümkün görülmelidir.

İşçinin muvazzaf askerlik sebebiyle iş sözleşmesini feshinde ihbar öneli tanınmasına da gerek yoktur.

Ayrıca Yıllık izin ücretiniz ile ilgili talep de bulununuz. Ödenmemesi durumunda iş mahkemesine dava açarak alabilirsiniz.

Nerede
    ankara
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yani ben şu an ayrılabilirmiyim işten kıdem tazminatımı alıp,sevk kağıdım nisan ayının sonuna doğru çıkacak..eğer ayrılabiliyorsam ne yaparak ayrılmam gerekir yardımcı olurmusunuz?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    17.375
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Mayıs ayında başlayacak olan zorunlu askerlik ödevim nedeniyle x tarihinde görevimden ayrılacağım, askerlik şubesinden nisan ayı sonunda verilecek olan sevk belgesini tarafınıza ayrıca ileteceğim şeklinde bir yazılı bildirimde bulunarak, bugün ayrılabilirsiniz.
    Ayrıldığınız anda kıdem tazminatını ödemek gibi bir yükümlülüğü yok işvereninizin , nisan sonunda alacağınız sevk belgesini ilettiğinizde kıdem tazminatınızı ödemesi gerekir.

+ Konuyu Yanıtla