+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 17´e kadar toplam 17 ileti bulundu.

Konu: Mobbing ses kaydı

Mobbing ses kaydı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Edremit
    İletiler
    39
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Mobbing ses kaydı

Mesaj alınmıştır. Ben konuşmaları sildim haklısınız bir şey olmaz bu ses kaydından. Yaptığım çok ayıp birşey utanıyorum kendimden. Şimdi elimde benim ve Allahın bildiği başka hiç bir şey yok. Yani bana yapılanları bir ben birde Allah bilecek. Yani elle tutulur hiç bir delilim yok. Adamlar beni odaya alıp küfür etse tahrik etse hiç bir şekilde ispat edemeyeceğim. Adamlar diğer çalışma arkadaşların en zayıf noktalarından yakalayıp bir kağıda benim hakkımda yazılar yazıp altıma imza toplasa beni işten çıkarsalar hiç bir delilim artık yok. Kendilerinin söylediği şeyleri sonradan asla ben böyle bir şey söylemedim sen söyledin diye iftira atıp yalan söylese beni başka yöneticiler ve çalışanlar gözünde yalancı başkalarına iftira atan biri olarak lanse etse hiç bir kanıtım yok. Hayatı zindan ederiz süründürürüz pişman ederiz diye tehdit ediyorlar desem elimde yine delili yok. Evet tehdit ettik demezler herhalde neyse sağlık olsun vardır bunda da bir hayır. Ellerinden geleni yapsınlar hak yesinler kuyu kazsınlar hatta tazminatsız kurtulduk bir marabadan daha diye keyifle gülsünler. Allah büyük. Keser döner sap döner gün gelir hesap döner. Adalet bi noktada tıkanabilir. Gerçek adalet şaşmaz o kimi nereye koyacağını elbet bilir. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Hukuk adalet yasa kanun bilginizle beni aydınlattığınız için değerli vaktinizi bana ayırdığınız için Allah razı olsun. Hakkınızı helal edin. Allah'a emanet olun. Hayırlı sabahlar...

Hukuki NET Güncel Haber

Mobbing ses kaydı konulu yargıtay kararı ara
    Mobbing ses kaydı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Mobbing ses kaydı yardım ?

engin bey yeni bir konu açmak yerine burdan sorayım dedim bende mobing mağduruyum ancak kanıtlayamıyorum 8 kişik bir ekip olarak çalışıyoruz hiç kimse çekindiğinden şahit olamıyor benle konuşan kim varsa bizim bulunduğumuz bölümden sürüldü tek basıma kaldım 1 ay önce yine mobing uygulanarak çıkarlan bir arkadaşımıkendi davama şahit gösterebilirmiyim bir avukat bana yapılan baskılara şahitlik edebilir dedi birde ses kaydı arkadaşımın biri istirahat saatinde açık açığa insankaynakları sorumlusunun caferle konuştuğun için seni başka bölüme gönderiyorum dediğini çaktırmadan ortamda kaydettim sizce mahkemeye kanıt olarak sunabilirmiyim tskler

Nerede
    Edremit
    İletiler
    39
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

..........................
    Konu ezel1453 tarafından (03-02-2017 Saat 21:11:19 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    972
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Happy Style rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba Ezel, öncelikle Erdoğan Bey ve Engin bey'in dediklerini dikkatle okumanızı tavsiye ederim. Bunlar kesinlikle doğru. Malesef kanunlar işçinin de bu hususta aleyhine çalışabiliyor. Lakin Engin bey ve Erdoğan bey'in aşağıdaki kararla ilgili yorumlarını almak isterim. Belki de binlerce mobbing mağduru bu karardan faydalanacak. Fakat "eylemi başka şekilde ispat etmesi mümkün olmayan bir hal içerisinde iken" ibaresi ne demek? O kısmı açıklığa kavuşturmak önemli.

Ancak, T.C. Yargıtay 12. Ceza Dairesinin 28.04.2014 Tarihli 2013/26087 Esas 2014/10205 no.lu kararında; “Eylemi başka türlü ispat etmesinin mümkün olmadığı, bu savunmayı doğrulayan bilir kişi raporuna göre, sanığın başkaca şekilde ispatlanması mümkün olmayan bir hal içerisinde iken, toplantıda kendisine yönelik hakaret içerikli konuşmayı kayda almasını, sanığın eyleminin hukuka aykırı olduğunu kabul etmenin mümkün olmadığı” yani, “aleni olmayan toplantıda kendisine hakaret edenin konuşmasını telefonuna kaydetmek suç oluşturmaz”, yönünde bir karar vermiştir.
    Bu kararın tamamını kopyalayabilirmisiniz

Nerede
    Edremit
    İletiler
    39
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı muratmurat1 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu kararın tamamını kopyalayabilirmisiniz
    Bu kararın tamamını kopyalayabilirmisiniz derken anlayamadım?

Bu arada müfettişler ile görüştüm. Şirket yetkili ve avukatları gelip onlarda müfettişler ile görüştü. Bir anda yapılan uygunsuz durumlar düzeltildi. Aylardır olması gereken bu diye tartıştığımız insanlar müfettiş ile görüştükten sonra olması gereken uygulamaları yapmaya başladılar? Artık tarafıma yapılan adaletsizliklerden haksızlıklardan pür dikkat açığımın aranmasını izlemekten bıktım. İstifa etmek istiyorum. Sebep olarakda Ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranış gösterip. Tarafıma " sen iki yüzlüsün" diye hakaretten başlayıp aylardır işlenmeyen çalışma sürelerine dönmeyen vardiyalara aleni olmayan ortamda üstü kapalı tehdit edilmeye iftiracı olarak gösterilmeme ve aklımdaki her şeyin sebebini yazarak istifa etmeye niyetim var. İstifayı NOTER kanalı ile göndermem daha sağlıklı olur sanırım? Bu arada müfettiş raporunu beklememde fayda varmı? Yoksa direk istifa etsem dilekçemde müfettişten önceki durumlar ile müfettiş geldikten sonra birden bire değişen durumlarıda belirtmemde faydalı olur mu?

Nerede
    Edremit
    İletiler
    39
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

12. Ceza Dairesi 2013/26087 E. , 2014/10205 K.
    KİŞİLER ARASINDAKİ KONUŞMANIN DİNLENİLMESİ VE KAYDA ALINMASI
    ÖZEL TOPLANTININ TELEFONLA KAYDA ALINMASI
    KENDİSİNE YÖNELİK HAKARET İÇERİKLİ KONUŞMAYI KAYDA ALMAK
    TÜRK CEZA KANUNU (TCK) (5237) Madde 133
    YARGI HİZMETLERİNİN ETKİNLEŞTİRİLMESİ AMACIYLA BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI VE BASIN YAYIN YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARA İLİŞKİN DAVA VE CEZALARIN ERTELENMESİ HAKKINDA KANUN (6352) Madde 80

"İçtihat Metni"
    Kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması suçundan sanığın beraatine ilişkin hüküm, katılan vekili tarafından temyiz edilmekle, dosya incelenerek gereği düşünüldü:
    En az üç veya daha fazla kişinin, başkalarının bilmeyeceği ve sınırlı bir dinleyici çevresi dışına çıkmayacağı yönünde haklı bir inanç ve iradeyle hareket ederek, herhangi bir aracı vasıta olarak kullanmadan, yüz yüze gerçekleştirdikleri, ancak özel bir çaba gösterilerek duyulabilecek, aleni olmayan, söze dayalı, sesli düşünce açıklamalarının, söyleşinin tarafı olan kişi veya kişilerce, ilgililerinin rızası olmaksızın, akustik olarak tekrar dinlenebilmesi imkanını sağlayan bir aletle kaydedilmesi, TCK'nın 133/2. maddesinde kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması başlığı altında suç olarak tanımlanmıştır. Anılan suçun oluşabilmesi için, söyleşinin, “aleni olmaması”; yani, “belirsiz sayıda kişinin, ayrıca bir çaba harcamadan, rahatlıkla duyabileceği ve algılayabileceği şekilde konuşulmaması” gerekli ve yeterli olup, söyleşi içeriğinin suçun oluşması bakımından bir önemi yoktur. Buna göre, söyleşi; gizlilik taşıyan ve özel yaşam alanı kapsamında yer alan konularla ilgili olabileceği gibi, herkes tarafından bilinen veya anlamsız ya da sıradan hususlar hakkında da olabilir.
    Elverişli bir aletle dinlenilen veya kaydedilen konuşma veya söyleşiden elde edilen bilgiler sayesinde kendi veya üçüncü kişi lehine, maddi ya da manevi yarar, yani; fayda veya avantaj sağlanması; bu bilgilerin, menfaat karşılığı olsun ya da olmasın, ilgilisi dışındaki kişi veya kişilere verilmesi ya da diğer kişilerin dolaylı olarak bilgi edinmelerinin temin edilmesi, TCK'nın 133/3. maddesinde ayrıca suç olarak tanımlanmış olup, hükümden sonra 05.07.2012 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 6352 sayılı Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanunun 80. maddesi ile TCK'nın 133/3. maddesinde yapılan değişiklikle kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaların kaydedilmesi suretiyle elde edilen verilerin hukuka aykırı olarak ifşa edilmesi eylemi suç olarak düzenlenmiştir.
    Ancak kişinin, bir daha kanıt elde etme olanağının bulunmadığı ve yetkili makamlara başvurma imkanının olmadığı ani gelişen durumlarda, örneğin; kendisine karşı işlenmekte olan (cinsel saldırı, hakaret, tehdit, iftira veya şantaj gibi) bir suç söz konusu olduğunda ya da kendisine veya aile birliğine yönelen, onurunu zedeleyen, haksız bir saldırıyı önlemek için, kaybolma olasılığı bulunan kanıtların kaybolmasını engelleyip, yetkili makamlara sunarak güvence altına almak amacıyla, saldırıyı gerçekleştiren tarafın bilgisi ve rızası dışında, konuşma ve haberleşme içeriklerini veya özel hayata ilişkin ses ve görüntülerini dinleme, izleme ya da kaydetme eylemlerinin hukuka aykırı olduğunu kabul etmek mümkün olmadığı gibi, esasen bu hallerde, kişinin hukuka aykırı hareket ettiği bilinciyle hareket ettiğinden de söz edilemeyeceği,
    Dosya içeriğine, sanık savunması, müşteki beyanı ve bilirkişi raporlarına göre, sanığın özel bir bankanın genel müdürlüğü bünyesinde inşaat proje sorumlusu, müştekinin ise aynı birimde inşaat birim müdürü olarak çalıştığı, sanığın, müştekinin kendisi hakkında performans değerlendirmesi için odasında müdür yardımcısı Eray'ın da katılımıyla yaptığı aleni olmayan toplantıda konuşulanları, diğerlerinin rızası olmaksızın cep telefonu ile kayda alarak toplantıda müştekinin kendisine hakaret ettiği iddiasıyla Cumhuriyet Başsavcılığında şikayetçi olması şeklinde gelişen olayda; sanığın aksi kanıtlanamayan bankada 2003-2012 yılları arasında görev yaptığı, 2009 yılında birim müdürü olarak çalışmaya başlayan müştekinin göreve başladığı günden bu yana kendisine karşı negatif bir tutum içerisinde olduğu, eski çalışan olması nedeniyle kendisini tasfiye etmek istediği, daha önce iş ortamında kendisine sözlü olarak hakaret ettiği, toplu ortamlarda kendisine karşı rencide edici ve küçük düşürücü tavırlar sergilediği, yaklaşık 1 ay önce hakkında haksız yere soruşturma başlattığı, olay günü de, performans değerlendirme toplantısında kendisine hakaret içerikli sözler söylemesi nedeniyle üzerindeki cep telefonu ile gizlice kayıt yaptığı, eylemi başka türlü ispat etmesinin mümkün olmadığı yönündeki savunması ile bu savunmayı doğrulayan bilirkişi raporuna göre, sanığın başkaca şekilde ispatlanması mümkün olmayan bir hal içerisinde iken toplantıda kendisine yönelik hakaret içerikli konuşmayı kayda aldığı, sanığın eyleminin hukuka aykırı olduğunu kabul etmenin mümkün olmadığı anlaşıldığından, tebliğnamede bozma öneren düşünceye iştirak edilmemiş, gerekçede her ne kadar, atılı suçta failin aleni olmayan konuşmanın tarafı olmayan herhangi bir kişi olması gerektiğinden sanığa yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmadığı belirtilerek sanığın beraatine karar verilmiş ise de, gerekçesi yanlış olan hükmün, sonucu itibariyle doğru olduğu anlaşılmakla bu husus bozma nedeni yapılmamıştır.
    Yapılan yargılama sonunda, yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olduğu gerekçeleri gösterilerek mahkemece kabul ve takdir kılınmış olduğundan katılan vekilinin sübuta ilişkin temyiz itirazlarının reddiyle, beraata ilişkin hükmün isteme aykırı olarak ONANMASINA, 28.04.2014 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sizi kaydediyorum diyip de adamın konuşmasını beklemek mi lazım. bu konularda en sağlıklı yol belki de çalışma ortamlarında sesli görüntülü kamera kaydının olması..

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar: