+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 17 ileti bulundu.

Konu: Mobbing ses kaydı

Mobbing ses kaydı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Edremit
    İletiler
    39
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Mobbing ses kaydı

Değerli Hukuki.net kullanıcılarının yardımlarından dolayı şimdiden çok teşekkür ederim.

Yardım istediğim konu şu. Özel bir şirkette yönetici pozisyonundan bir alt pozisyona geçtim sebebide üst yönetimle ilgili sıkıntılar. Çalışmaya başladığım pozisyonda uygulama kanun kurallara uygun olmayan çalıştırma koşullarının düzeltilmesi için defalarca yönetici ile görüşsemde hiç bir sonuç alamadım. Yöneticilikte yaptığım için az çok iş kanunu şirket kuralları v.s. bildiğim için yaptırım tarzı uygulamalar yapmaya başladım kanuna aykırılığı yoktu yoktu ki yöneticimiz ve üst yöneticiler bir yaptırım uygulayamadı bana karşı yaptıklarıma karşı. Yani işimi yapıyordum. Fakat dediklerimi onlara göre zorla yaptırmış gibi olduğum için onlarda bana karşı bi baskı uygulamaya bana özel kurallar koymaya sorun çıkarmazken sorun çıkarttırmaya çalıştılar başaramadılar. Bu durumlar böyle devam ettikçe bende kendimi koruma altına almak adına 170 e şikayet kaydı oluşturdum. Ocak ayı içinde işlenmeyen mesai saatleri konusundaki şikayetim için denetlemeye gelecekleri bilgisini aldım. 3 aydır gelmelerini beklerkende üst yönetimde epey yıprattı ve işten soğuttu beni. Bende elimde delil olması açısından sonradan söylediklerini yeminler ederek inkar ettikleri için görüşmelerde gizli ses kaydı aldım. Kayıtlar şahsi görüşüm tarafıma yapılan baskı tehdit hakaret iftira gibi konularda düşünceler oluşturdu. Baskı olarak yöneticimiz çalışma saatimin bitiminde hemen iş yerimi terketmemem konusunda uyarıda bulundu. Bende yönetmeliğe kanuna aykırı bir şey yapmadığımı söyledim ve bu durumdan aylardan beri muzdarip olduğumu çözüm bulamadığınız için ben kendim böyle bir karar aldığımı söyledim. Kendileride madem böyle bir şey yapacaksın bundan sonra sana özel uygulamalar getiriyorum dakika hesabı yaparsan bizde yaparız dedi bende yapabilirsiniz dedim yaptıda. Benden alınan bir savunmadan dolayı bana " Sen iki yüzlüsün " dedi. Gayet sakin bir şekilde tahrik olmadan " Hayır iki yüzlü değilim " dedim. Açıkça hakaret etti. Yönetici gözünde ve dilinde iki yüzlüyüm yani. Kendisi benimle baş edemeyince bir üst yönetici ile beraber 3 kişi görüşme yaptık o kayıtlardada ilginç diyaloglar mevcut. " Hay senin Ankara'na sövcem şimdi ha ! " - " Sinirleniyoruz konuşurken ama olur bu sinirlenebiliriz. " - " Bizimle uğraşan çalışanla bende uğraşırım süründürürüm hayatı zindan ederim 14-16 ay mahkemelerde tazminat almak için uğraştırırım belki alır ama hayatı zindan ederim. Senin için demiyorum bizle uğraşan çalışanalr için söylüyorum. " - " Gözüm üstünde en ufak hatanda tependeyim. Her attığın adımda izlerim. " gibi konuşmalar tehditler üstü kapalı yada açık. Küfür etmeye kalkmalar. 3 lü görüşme bittikten sonra iki üst yöneticinin görüşmelerindede. " Kafada var bunun kafada var. " - " En ufak hatasında alın savunmasını. Diğer arkadaşlardan huzuru bozuyor diye yazılı kağıt alabilirmisin? Alırım .... bey. Tamam öyle kağıt alırız altına personellerin imzasını attırırz sonra fesh ederiz sözleşmesini. " - " Uğraşacaksın böylesi ile bu daha ne ki ya? " - " Ben tehdit ettim biraz üstü kapalı ! " gibi konuşmaların kayıttan dinledim ve cidden açığımın arandığını ve attığım her adımda endişe ettiğimi açıkça söyleyebilirim. Daha önce ki bir konuşmada yöneticinin bana anlattığı bir olayı o gün 3 lü görüşmede diğer yöneticiye anlattığımdada bana olayı anlatan yönetici inkar ederek olayı benim ona anlattığımı söyleyeren yalan söyledi ve iftira attı. Görüşme bittiğinde yaptıkları görüşmedede o konu hakkında yeminler ederek beni yalancılıkla suçlamış kendisinin bana anlattığı şeyleri benim ona anlattığımı söylemiştir üst yöneticiye. Doğal olarak üst yönetici gözünde iftira atan yalancı biri durumuna düşmüş durumdayım. Merak ettiğim her gün işe korkarak gidiyorum. Benim şimdi ne yapmam gerek? Müfettişleri beklesem olayları kayıtları müfettişlere anlatsam doğru olur mu. Benim artık bu iş yerinde çalışmamı gerektirecek hiç bir güven bağ istek asla kalmadı çünkü ben tek başıma asla bunlarla mücadele edemeyeceğimi anladım. İşten istifa etsem Ahlak ve iyi niyet kuralları ihlali olarak mı istifa etmem gerek? Birde mahkeme sürecinde bu kayıtları kullanmak benim faydamamı yoksa zararıma mı olur? Aleni olmayan 2 kişi özel bir odada görüşme kaydı hakaret ve baskı yine aleni olmayan 3 kişi görüşme kaydı tehdit küfür etme derecesine gelmek kuyu kazma çalışmaları yapmak çalışanalrdan yazı alarak sözleşme fesh etmeye çalışmak plan yapmak. Aylardır uyandığımda bu konular geliyor hemen aklıma artık ciddi anlamda kafayı yemekten korkuyorum yardımcı olun ne yapmam gerekiyor. Ne yaparsam uygun olur yada olmaz. Az değil 4 buçuk senelik dolu dolu emeğim var. Bunlara haklarımı bırakıp çekip gitmek istemiyorum. Maddi manevi tazminat davası açma durumum varsa açmak istiyorum. Şimdiden yorumlarınız ve bilgileriniz için çok teşekkürler. İnşallah hayırlı haberleri buradan paylaşırım.

Hukuki NET Güncel Haber

Mobbing ses kaydı konulu yargıtay kararı ara
    Mobbing ses kaydı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Mobbing ses kaydı yardım ?

Anlatımınızdan sadece sizinle yapılan konuşmaları değil, sizin içinde olmadığınız diğer kişilerin konuşmalarını da kayıt altına aldığınız(dinleme cihazı vb. gibi bir aletle) gibi bir anlatımınız var.Eğer doğru anladıysam bu net şekilde suçtur.Bir iş yerindeki tüm birimlerle çatışıp orada huzurlu olmak söz konusu olamaz.Bu kanunlarla ilgili değil insanın doğasıyla ilgili bir durumdur.İşin geldiği noktaya bakılırsa bunlar sizi işten çıkamıyor istifa etmenizi bekliyor.Yasal olmayan ses kayıtları değil varsa belge(mail, mesaj vs.), iki veya daha fazla şahit gibi iş mahkemesinde işe yarayacak şeyler gerekir.Tek başına sizin ifadeniz yada yasal olmayan kanıtlar işe yaramayacağı gibi size ceza davası açılmasına sebep olacaktır.

Nerede
    Edremit
    İletiler
    39
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

..........
    Konu ezel1453 tarafından (02-01-2017 Saat 09:33:27 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir sebeple , yolunu bulup sizi işten çıkarmaları suç değildir. Sizin gizli ses kaydı yapmanız suçtur.
    Bir şekilde işinize son verilirse, dava açarsınız, o sebebin haklılığını / geçerliliğini ıspatlamalarını istersiniz, ıspatlayamazlarsa da mahkemece verilecek kararın gereğini yerine getirirler. Bu gereklerin / sonuçların arasında adli cezalar olmaz.

Diğer kişilerin bilgisi , izni olmadan yapacağınız gizli kayıt, şikayet halinde sizin ceza almanız kaçınılmaz son olur.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    49
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba Ezel, öncelikle Erdoğan Bey ve Engin bey'in dediklerini dikkatle okumanızı tavsiye ederim. Bunlar kesinlikle doğru. Malesef kanunlar işçinin de bu hususta aleyhine çalışabiliyor. Lakin Engin bey ve Erdoğan bey'in aşağıdaki kararla ilgili yorumlarını almak isterim. Belki de binlerce mobbing mağduru bu karardan faydalanacak. Fakat "eylemi başka şekilde ispat etmesi mümkün olmayan bir hal içerisinde iken" ibaresi ne demek? O kısmı açıklığa kavuşturmak önemli.

Ancak, T.C. Yargıtay 12. Ceza Dairesinin 28.04.2014 Tarihli 2013/26087 Esas 2014/10205 no.lu kararında; “Eylemi başka türlü ispat etmesinin mümkün olmadığı, bu savunmayı doğrulayan bilir kişi raporuna göre, sanığın başkaca şekilde ispatlanması mümkün olmayan bir hal içerisinde iken, toplantıda kendisine yönelik hakaret içerikli konuşmayı kayda almasını, sanığın eyleminin hukuka aykırı olduğunu kabul etmenin mümkün olmadığı” yani, “aleni olmayan toplantıda kendisine hakaret edenin konuşmasını telefonuna kaydetmek suç oluşturmaz”, yönünde bir karar vermiştir.

Nerede
    Edremit
    İletiler
    39
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Happy Style hukuki.net sitesini 6-7 yıldır takip ediyorum. Dediğiniz gibi işi kanunu bilen kişilere sorup onlardan cevap almak ve dediklerini dikkate alıp hareket etmek gerek. Bende internette böyle yargıtay kararları okuduğum için konumu buraya taşıdım. Kararda yazılı durumu yaşadığımı düşünüyorum. Yani aleni olmayan ben ve yönetici ile bir görüşmede kayıt var. Görüşmede hakaret "sen iki yüzlüsün" konuşması geçiyor. Yine diğer bir görüşme ben ve 2 üst yönetici. Hakaret var tehdit var ve tehdit ettiğini ben odadan çıktıktan sonra üst yönetici diğer üst yöneticiye itiraf ediyor. "Tehdit ettim ben onu üstü kapalı." gibi Bende bu durumda kararsız kaldım. Baskı hakaret iftira tehdit var. Peki ben bunu nasıl kanıtlayacağım? 1 dakika önce söylediğini reddeden insanlar bunlar. Asla kabul etmezler bu suçlamaları. Kayıt var desem bu sefer ben suçlu olacağım deniyor kafa durdu.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ezel1453 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ... Yine diğer bir görüşme ben ve 2 üst yönetici. Hakaret var tehdit var ve tehdit ettiğini ben odadan çıktıktan sonra üst yönetici diğer üst yöneticiye itiraf ediyor. "
    Sİz bu itirafı nasıl öğrendiniz???

Nerede
    Edremit
    İletiler
    39
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Görüşme yapılacağını biliyordum ses kaydını başlattım. Ses kaydından YANİ KAYIT DEVAM EDERKEN odaya çağırıldım 1 saati geçkin konuştuk. TAMAM KONUŞMA BİTTİ çıkabilirsin denildi. Odadan çıktım kayıt hala devam ediyordu. Ben çıktıktan sonra o itiraf geldi. Uğraşacaksın böyle insanla bu daha ne ki ya kafada var bunun kafada var. İç huzuru bozuyor diye imza alabilirmisin arkadaşlarından? diye diğer yöneticiye sordu. diğer yöneticide Alabilirim. dedi. Öyle yapalım fesh edelim sözleşmesini dedi. İç huzuru bozmuyorum arkadaşlarda bunda hem fikir. Ama kurtulmak için benden plan yapıyorlar üstüme oynayacakları apaçık belli. Tehdit ettiğinide söyledi. Biz şimdi asist yaptık top artık onda. diye konuşmayı bitirdi.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu yaptığınızın, komşunuzun yatak odasına ses kaydedici yerleştirip kayıt almaktan hiç bir farkı yok.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    49
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn. Erdoğan Bey, dediklerinize katılıyorum. Öncelikle bunu paylaşayım. Lakin, o olmaz bu olmaz. Peki bu arkadaşımız haklılığını nasıl ispat edecek? Sizin görüşünüze göre (sizin çok daha iyi yorumlayacağınızı düşünerek) yukarıdaki yargıtay kararı ne anlama geliyor, nasıl bir durum olur ise kullanabilir? Teşekkür ederim.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: