Sayın avukat arkadaşlar merhaba,

Çeşitli sitelerde "sanal ofis" şeklinde ilanlar görüyorum. Maliyetleri oldukça makul görünüyor. Ben evden ve müşterilere yerinde hizmet vererek çalışarak bilişim konusunda danışmanlık hizmetleri vermek isteyen biriyim. İş yeri kiralamaya ihtiyacım yok. Evimin (kira) bir odasını ofis göstermek de cazip gelmiyor. Stopaj ödemek istemiyorum. Aylık 150-200 lira gibi rakamlara şahıs şirketi açılışı yapmama imkan tanıyan sanal ofis kiralamak istiyorum.

En mütevazi ofis kiraları 600-1000 TL arasında değişiyor, buranın aidat, elektrik ve stopajını da hesaba kattığımda 1500 lira kullanmayacağım bir şey için neden ödeyeyim.

Size danışmak istediğim husus şu. Sanal ofis tutarsam, yani yasal adresim bu tip bir iş yeri olursa fiilen o adreste bulunmadığım için sanal ofisi kiraladığım kişiler (kira yeri sahipleri) adıma çek ve banka kredisi alır, sipariş etmediğim ürünleri teslim alır, bu gibi başımı derde sokacak herhangi bir yasa dışı iş yapabilirler mi? vekalet vermediğim, herhangi bir borca imza atmadığım takdirde yapamazlar ancak mesleki tecrübelerinize dayanarak bu tip durumlarla (dolandırıcılık vs) karşılaşıyor musunuz nelere dikkat etmeliyim genel olarak bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Bu arada forumda benzer başlıkları inceledim. Genelde size sorulan işin vergisel boyutu. Siz de muhasebecileri işaret etmişsiniz. Ben hukuksal bir mahsuru olur mu bunu öğrenmek istiyorum ve bu hiç sorulmamış.

Saygılar.