Merhaba,
Farklı kaynaklarda farklı yanıtlar bulduğum için kafamdaki soruların hepsini toparlayıp sizlere sormak istedim. Yardımlarınızı rica ediyorum.
Yaklaşık 10 yıldır Türkiye'de özel bir şirkette mühendis olarak çalışmaktayım. Geçtiğimiz günlerde bir ÇİN firmasından iş teklifi aldım. Bu Çinli firma dünyada bir çok ülkeye olduğu gibi Türkiye'ye de ürün ihraç ediyor ve ülkemizde bazı müşterileri bulunuyor. Kendileri için TR'de bulunan müşterilerine teknik destek sağlamamı talep ediyorlar.Firmanın Türkiye'de herhangi bir üretim alanı, irtibat ofisi ya da şubesi bulunmuyor. Eğer anlaşırsak örneğin 8 yıllık bir kontrat yapacağız. Kontrat tamamen ÇİN yasalarına göre olacak ve vergi vs. gerekli tüm yükümlülüklerini Çin kanunlarına göre Çin'de yerine getirecekler ve bana belgeleyecekler. Başka bir deyişle Çin firmasının bordrolu bir personeli olacağım ancak çalışma alanım bazı seyahatler dışında sadece Türkiye olacak. Maaşımı da bana her ay döviz(Dolar) olarak EFT yoluyla ödeyecekler.
Gelir Vergisi kanunlarında 23.madde ve 147 nolu tebliğde benzer durumlara değinilmiş ancak fazla bilgim olmaması nedeniyle yorumlamakta güçlük çekiyorum.

Bu durumda;
-Türkiye'de hangi yasal sorumluluklarım var? Çin'de vergilerim ödenmesine rağmen Türkiye'de de kazancım üzerinden vergi ödemem gerekir mi? Gerekiyorsa bu tutar nasıl hesaplanıyor? (Maaş döviz olacak/ ikametim Türkiye olacak)
-Kanunda vergiden muaf olma koşullarında belirtilen "firmanın dar mükellef olması" ve "ücret gelirinin Türkiye'den elde edilmiş olmaması" ifadesinin bu koşullarda karşılığı nedir? (İşin içeriğinde herhangi bir satış, komisyon, aracılık faaliyeti yok, sadece teknik destek olacak. Türkiye'deki müşteriler ile ticari/mali anlaşmaların merkezi tamamen Çin)
-Çin'de sigortam ödenmesine rağmen TR-ÇİN arasında bir sosyal güvenlik anlaşması bulunmadığından TR 'de geçerli olmayacak, çalışma sürem boyunca SGK için Türkiye'de dışarıdan isteğe bağlı prim ödemesi yapabilir miyim?

Teşekkür ederim.