Degerli hukukcu arkadaslar,

durumumla ilgili yardimci olacaginizi umuyorum.26.05.2016 tarihinde evlendim. Kendim almanyada yasiyorum ve esim ailebirlesimi vizesi bekledikten sonra 03.10.2016 tarihinde yanima yerlesti. Kendisi tam olarak iki hafta sonda ben isteyken evi terketti. Benim gibi almanyada yasayan dayisi ve teyzesinin yaninda yasamaya basladi.Kendisinin iddiasi ise esimi aldatiyor olmam. Esim Iddialarin asilsiz oldugunu kendisine anlattim. Defalarca eve dönmesi icin cagrida bulundim. Kendisi bu duruma cevapsiz kaldi ve benimde ne telefonda nede yüzyüze görüstü.

Aldatma iddiasina su sekilde cevaplayayim. Esim benim haberim olmadan benim telefonumda olan whatsapp yazismalarimda 2 bayanla olan yazismalari kendi telefonuyla görüntü kaydi yapiyor. Esim almanca henüz bilmiyor, kim nasil cevirdiyse esim bunu aldatma olarak degerlendiriyor. Yazistigim bayanlar ise evliler, benimde evli oldugumu biliyorlar. Kendileri calisma hayatindan tanidigim kisiler. Kesinlikle mesajlarin iceriginde ask,mesk yok, iki sevgilinin yazismasi gibi bir durum hic yok. siradan yazismalar. Neyse esim bunu aldatma olarak degerlendiriyor. Bahsi gecen bayanlarada durumu anlattim ve kendileri benim lehime sahitlik yapacaklarini söylüyorlar.Zaten mesajlarin tercümesi yapildiginda hakim sahide bile gerek görmeyecegini düsünüyorum.

Benim durumumla ilgili sorularim sunlar:

1) Esimin bu sekilde iznim olmadan gizli bir sekilde yazismalarin resmini cekerek mahkemeye sunmasi delil kabul edilir mi?Bu sekilde elde edilen delil hukuki yönden ne derece dogrudur?

2)Esimden ayrilmayi düsünmüyorum. Hakim bu durumu nasil degerlendirir. Elindeki iddialar bosanmasi icin yeterli bir sebepmidir?

3)Esimin bir miktar para alarak evi terk etmesi mahkemece kusur kabul edilir mi?

4)Esim nafaka talep edebilir mi?Esim evlenmeden önce baba evinde kaliyordu ve kayit disi resmi olmayan sigortasiz iste calisiyordu. Ayrica kendisine ait Istanbulda bir dairesi var. Kendisi 1200tl kira geliri var aylik. Esim benden nafaka elde edebilmek icin,bosanma süresinde kendine ait olan daireyi baskasi üzerine geciririse bunu mahkeme nasil degerlendirir.

5)Hatali duruma düsmemek icin tavsiyede bulunabilirmisiniz bu durumda,

Konuyla ilgili beni aydinlatirsaniz sevinirim.

Saygilarimla