OSYM kurumuna 2 kere dilekçe yazmama ve sorunu çok detaylıca anlatmama rağmen sorunum ile alakalı olan cevabı alamıyorum. Sıkıntımı bir de size anlatayım.
ÖSYM ve YÖK verileri birbirini tutmuyor hocam yardımınıza ihtiyacım var elimden gelen her şeyi yaptım Ankara'ya bile gittim ama anlatamıyorum derdimi ne kadar sorumsuz bilgisiz bir kurumlar bunlar anlatmaya başlıyorum hocam.
Hocam 2015 senesi meslek lisesi mezunuyum 2015'de yani geçen sene sınava girdim fakat puanım pek iyi değildi bende sınavsız geçiş tercihinde bulundum tercih sonuçlarında Sakarya Üniversitesi Karasu Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığına YGS-1 puanı ile YGS kontenjanına girdiğim yazıyordu,daha sonra Yükseköğretim Kurumu,YÖK ATLAS diye bir site açtı ve bunda yerleşenler hakkında bir çok veriyi görebiliyoruz.
Bende kendi yerleştiğim önlisans bölümünü inceledim oraya 60 kişinin sınavsız olarak,1 kişinin ygs puanı ile yerleştiği gözüküyordu ve o toplam yerleşen 61 kişinin 60'ı meslek lisesi bilişim teknolojileri mezunu ygs ile yerleşen 1 kişide imam hatip mezunu zaten gayet normal oraya ygs ile girmiş olması sınavsız geçiş hakkı yok çünkü sonra yerleşenlerin mezun olduğu liseler kısmındanda kontrol ettim lisemi buldum oradan 1 kişi yerleşmiş yani benim ve sınavsız olarak yazıyordu başka bir incelediğim noktada şu ben 15.tercihten yerleştim sonuç belgemdede yazıyor zaten YÖK ATLAS'tan onuda kontrol ettim 15.tercihten yerleşen kişi sınavsız olarak girmiş oraya size bunların resimlerini yazının en altında verdim hocam sizde.
incelersiniz.Olay bu hocam birbirini tutmuyor ve ben Ankara'ya gidip anlattım ÖSYM'ye gidip adamlar bana dediki YÖK'ü biz napalım dedi ÖSYM dururken YÖK ÖSYM'nin üstü değil mi nasıl böyle bir şey olabiliyor ve nasıl birbiriyle zıt veriler ortaya koyabiliyorlar YÖK doğru ise bu sene puan kırılması yaşamamam gerekti 100 bin kişi geri attı sıralamamı ve sonuçlar ilk açıklandığında puanımda kırılma yaşamamıştım 3 gün sonra kırıldı puanım.

Hocam bu sorun hakkında fikrim şu :

2015 yılında sınavsız geçiş kontenjanlarını ikiye böldüler ygs ve sınavsız olarak bunun sebebide şu ygs ilede o bölümlere girilmesinin önünü açtılar çünkü o kontenjanın tamamına sınavsız olarak meslek liseliler yerleşiyordu işte sıkıntı tam olarak burda kılavuzda iki tane madde var 2015 kılavuzunda birincisi eğer sınavsız geçiş önceliğin yetersiz ise ygs puuanın tutarsa oraya puanınla girebiliyorsun , birde eğer ygs kontenjanına talep olmaz ise ve sınavsız geçiş talebi fazla gelirse ygs kontenjanına sınavsız olarak girebiliyorsun ama bu sene kalktı o geçen sene vardı bu sene ygs kontenjanına sınavsız girilmiyor kontenjan aktarılmıyo olay tam burda kopuyor hocam işte ÖSYM ' nin sistemi ygs kontenjanına sınavsız olarak girilebildiğini atlıyor ve ygs kontenjanına girenlerin puanlarını kırıyor bunu anlatamıyorum ben ÖSYM ' ye kanıt olarak neyi gösteriyorsun diceksiniz YÖK ATLAS verilerini gösterdim dedim birde eğer ÖYK ATLAS hatalıysa hatalı deyin dedim Yöke gidip admalar hatalı değil dediler direk ÖSYM'den alıyoruz dediler bende dedim o zaman ben haklıyım ÖSYM ile çöz sorununu diyorlar şaka gibi bir ülkeyiz aşağıda kanıtlarımın resmini verdim ve siteyi birazda inceledim hatalar var ÖSYM mi haksız yoksa YÖK mü araştırmak lazım 2 kurumda kendisine suç attırmıyor.

Şimdi hocam 2016 kılavuzunda puanlar yayınlandı İstanbul ve Marmara Üni Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar programcılgıı ygs kontenjanına yerleşen son kişinin puanına kılavuzdan bakın her 2 üniversiteninde daha sonra yök atlastan kontrol edin tutmuyor birbirini sınavsız geçiş kontenjanına yerleşenlerin tutuyor bir sıkıntı yok onda sıkıntı YGS kontenjanına yerleştirmede ÖSYM o kontenjana sınavsız giren kişinin puanını yazmıs kılavuza ve OSYM sistemide yanlış kodlandığı için o kişinin diğer sene eğer sınava girmişse puanını kırdı bende aynen bu sebepten dolayı 2015'de Sakarya Üni Karasu MYO Bilgisayar Programcılığına sınavsız olarak girmeme rağmen ÖSYM'nin sistemindeki hata yüzünden puanım kırıldı halbuki kırılmaması gerek.

NOT : Yök Atlasda Sakarya Üni Karasu MYO Bilgisayar Programcılığına yukarda anlattıgım gibi 61 kişinin 60 ı zaten bilişim teknolojileri mezunu 1 i imam hatip zaten bu veri doğru ise benim oraya sınavsız girmiş oldugumun ÖSYM ' nin hatalı olduğunun kanıtıdır hocam kılavuzda yazıyor 2015 kılavuzunda ygs kontenjanı dolmazsa sınavsız talebi fazla ise sınavsız olarak girilebiliyor bu durum gerçekleşmiş zaten yök atlasda kanıtlıyor bunu yardım bekliyorum bu sene puanımın kırılmaması gerekti ve kırıldı 100 bin kişi sıralamam geriledi yök atlas hatalıysa sesimi çıkarmam ama adamlar hata yok diyorlar ve 2.kez yazdığım dilekçede YÖK ATLAS sitesini incelemelerini ÖSYS 2015 kılavuzu sayfa 6 son paragrafdaki maddeyi de düşünüerek tekrar durumumu değerlendirmelerini talep ettim hocam fakat gelen cevapta her şey kanuna uygun yapılmıştır dendi. YÖK ATLAS'tan hiç bahsetmemişler bile.

KANITLARIM VE LİNKLER:

Yerleştiğim yerin YÖK ATLAS i : https://yokatlas.yok.gov.tr/onlisans.php?y=108850737

Geçen seneki sonuç belgem : http://puu.sh/qcNDg/109b11b5e8.png

Sakarya Üniversitesi Karasu MYO Bilgisayar Programcılığı Yerleşme Bilgileri : http://puu.sh/q2N3C/91ef1d2d49.png

Mezun olduğum lise Handan Hayrettin Yelkikanat 1 kişi yerleşmiş oda sınavsız : http://puu.sh/q2MYL/6cb4863752.png

Tercih sıram : http://puu.sh/q2N1g/9547247e8c.png

Bimere yazdıgım yukardaki yazı ve gelen cevap
Cevap: ÖLÇME, SEÇME VE YERLEŞTİRME MERKEZİ BAŞKANLIĞI (ÖSYM) (20.10.2016 15:35)
Konu YÖK uhdesinde olup ÖSYM 6114 sayılı Teşkilat Kanunu uyarınca özerk bir Kurumdur.
Böyle bir cevap aldım fakat ben zaten bu olay için bizzat Ankara'ya YÖK kurumuna gittim ÖSYM ile hallet işini dediler ama bana böyle cevap verildi napmam gerek bu durumda ? 2 kurumda üstüne almıyor ortada bir zıtlık var ama hangisi hatalı bilemiyoruz.Ne ÖSYM biz hatalıyız diyor ne YÖK.