kendime ait aracı kardeşime noter aracılıgıyla 18000 tl ye sattım bedelini kredi falan çekip bana bir ay içerisinde ödeyecekti sonra kredi çekip ödeyemeyeceğini söyledi. aracı araba pazarına götürüp sattılar ve aracın bedelini bana banka havalesi ile gönderdiler. bende gelen parayı vadesi gelmiş borçlarımı odemek için kullanıcam.fakat vadesi gelen borçlarımı ödemeye aracdan gelen para yetmeyecek.ileriki aylarda adıma icra gelmesi kacınılmaz olarak gözüküyor, borçlarımı yeni çıkan yasaya göre yapılandırmak istedim ama bu faiz oranları ile ödeme gücümü aşıyor.

icra ve iflas kanunu madde 278 göre kardeşime sattığım arac bağışlama niteliğinde ve gecersiz. şimdi malı elinde bulunduran kisi ve kardeşim borçlarımdan haberi yok ve yeni arac almak için aracı sattığımı biliyorlar.
icra ve iflas kanunu madde 280 de " borçlunun içinde bulunduğu malî durumun ve zarar verme kastının, işlemin diğer tarafınca bilindiği veya bilinmesini gerektiren açık emarelerin bulunduğu hâllerde iptal edilebilir." deniliyor son 5 yılda hakkımda haciz ve iflas yoluyla takipte bulunulmadı. kardeşimde, kardeşimin aracı sattığı 3. şahısta benim ekonımik drumum hakkında bilgileri yok.
"Üçüncü şahıs, borçlunun karı veya kocası, usul veya füruu ile üçüncü dereceye kadar (bu derece dahil) kan ve sıhri hısımları, evlat edineni veya evlatlığı ise borçlunun birinci fıkrada beyan olunan durumunu bildiği farz olunur." denilmekte buna göre kardeşim benim ödeme güclüğü içinde olduğumu bilmediğini söyleyecek zaten aksini gösteren bir durumda yok. Kardeşim sırf kan bağından dolayı odeme güzlüğümü bilmek zorunda mı ?

icra ve iflas kanunu madde 282 göre "iptal davası İptal davası iyi niyetli üçüncü şahısların haklarını ihlal etmez." denilmekte. bu durumda aracı sattıgımız 3. kişi magdur olur mu.
icra ve iflas kanunu madde 283 görede "Kendisine bağış yapılan iyi niyetli ise yalnız dava zamanında elinde bulunan miktarı geri vermeye mecburdur." denilmektedir bu maddeye göre kardeşime satısını yaptığım araç bağışlanma kabul edildiği için sırf kardeşim olduğu için iyi niyetli olmadığı söylenebilir mi.
iyiniyetli 3. sahısın elinden arac alınabilir mi ?
kardeşim olay sonucunda bir bedel ödemek zorunda kalabilir mi ?
Sayın Avukat Arkadaşlar düştüğüm durum içinde olmak istemediğim bir durum kendim memurum, ama bu duruma bazı nedenlerden dolayı düştüm ve kimsenin benim yüzümden kötü bir durumun içerisine düşmesini istemiyorum o yüzden eğer kardeşim veya kardeşimin aracı sattığı 3. şahıs bir maddi kayıp yasayacaksa aracı sattığım adamdan geri almaya calışıcam, ve aracın içradan benden cıkmasını bekleyecem yardım ederseniz sevinirim. Saygılar