Kıymetli Hukukçular,

14.10.2016 tarihde internetten yaptığım bir iş başvurusu için iş görüşmesine çağrıldım. İş görüşmesi esnasında Ajans Medya Şirketinin yetkilisi işin kapsamından bahsettiği esnada önüme bir iş sözleşmesi uzatarak imzalamamı ve "okudum, anladım" ibaresini yazmamı istedi. İşin tanımı, iş yerinin çalışanına sağladığı kariyer ve maaş olanaklar cazip geldiği için ve işsiz olduğum için maddeleri teker teker okuyamadan imzaladım. Maddelerle detaylı ilgilenip, soru sormaya başladığım esnada da işveren vekili , ilgili sözleşmenin presedürden ibaret olduğunu ifade etti. 15.10.2016 tarihinde iş yerine gittiğimde ise çalışanların kapı kapı dolaşarak insanlara bir dergiyi satmaya çalıştıklarını, dergiyi almak istemeyen sakinlerden bozuk parayla yardım istediklerini gördüm. Bu şartlarda çalışamayı kendime yakıştıramadım ve beni işe kabûl eden işveren vekiline durumu anlatıp çalışmayacağı dile getirdim. Tüm bunlar 2 saatimizi bile almadı. Bugün (18.10.2016) iş yerinden arandım ve beni arayan şahıs sözleşmenin avukata verileceğini ifade etti. Bunun üzerine ben de tarafıma izah edilen iş içeriğinin,işin aslıyla bir olmadığını, bana imzalatılan sözleşmenin tarafıma verilen sözleşmeyle aynı olmadığını, iş bulma sitelerinde ki ilanlarında sözü edilen 1.800 TL+SSK+Prim şartının sözleşmenin imzalanmasının ardından 1.300 + SSK + Prim şartına indirgendiğini anlattım. Benimle konuşan yetkili "bitti mi?" diye sordu ve bunları mahkemede anlatırsınız diyerek telefonu yüzüme kapattı.

İlgili madde şu şekildedir: "İş sözleşmesi imzalandıktan sonra, çalışan mazeret göstermeksizin işten ayrılması durumunda 6 aylık net maaşı kadar tazminat ödemekle yükümlüdür. "

Sözkonusu şirketin internette ilanları hala yayında olup, tarafımca ekran görüntüsü alınmış haldedir. Bu yaşadığım problemden ötürü tarafıma her hangi bir dava açılması mümkün müdür? Şu anda çalışmamaktayım.

Saygılarımla...