Bir akrabama kefil oldum, şirketinin üzerine ticari kredi kullanacaktı, benim evimi ve bir kaç kişinin evini daha ipotek ettirdi bankaya, yani kefil olduk.
Banka eve ekspertiz yolladı 150.000 tl çıktı ekspertiz, şirkette buna karşılık 150.000 tl kredi kullanmış bankadan. Akrabam battı şirketi kapattı, bankadan aldığı parayı da ödeyememiş 3 ay olunca da banka işlem başlattı. Bana icra mahkemesi kağıdı geldi.

Banka eve 450.000 ipotek koymuş, evin ekspertiz değeri olan ve şirketin kullandığı 150.000 tl yi ödemeyi söyledim fakat banka kabul etmedi, şirketin toplamda 1.500.000 tl borcu varmış, hepsini ödemeden evi ipoteğini kaldırmıyorlar. Evin değeri artmış olabilir diye kaldırmayız diyorlar.

Kafama takılan birkaç soru var bilen bir arkadaş yardımcı olursa sevinirim.

1-Şimdi benim evin değeri 200.000 tl ye çıksa ve satılsa banka 150.000 tl sini alıp 50.000 tl yi bana verir mi? Yoksa hepsini mi alır?

2-Bu icra işlemi mahkemeye düştükten işlem başladıktan sonra en fazla kaç ay sürer benim evden çıkartılmam? Akrabama kalsa 1 sene sürer seni çıkaramazlar o zaman zarfında ben para bulup senin evini kurtaracağım diyor ama inanmıyorum artık resmen dolandırdı beni. Kaç ay sonra evden çıkarılacağımı bileyim bari ona göre kendimizi ayarlayalım bir anda zorda kalmayalım önümüz kar kış.

3-Banka anlaşmaya yanaşmazsa yasal olarak ben bu evi kaç tl ye kurtara bilirim 150.000 ekspertiz değerinden mi sorumluyum yoksa konan 450.000 ipotekten mi, yoksa 1.500.000 toplam borçtan mı?

Bu dünyada sağ elini sol eline bile kefil etmeyecekmişsin bunu anladım ama geç oldu.