İyi Günler,

Yaklaşık 9 ay kadar önce tamamı kendime ait şirket hisselerimi ve kendime ait gayrimenkulü satabilmek amacıyla bir şahıs ile kendi aramızda sözleşme imzaladık. Sözleşme toplam bedeli 500.000 tl. Şirketin sermayesi 50.000 tl, ancak şirketin kendi adına almış olduğu enerji üretim izni olduğu için şirkete belirlediğimiz meblağ yüksek. Alıcıda bunu bilmekte olduğundan sözleşmede yazan rakamlarda anlaştık.

Sözleşmenin konusu şirket hisse devri ve gayrimenkul satışı, Anonim şirketin hisse devrini sözleşmenin imzalandığı gün kendi aramızda yaptık. Sözleşmede yazan maddeye bağlı olarak şirket hisse devri kapora bedeli olarak 50.000 tl'yi alıcı aynı hafta içinde hesabıma gönderdi.

Ben sözleşmede kendi üzerime düşen görevleri zamanında yerine getirdim ve alıcıya bunu 3 hafta önce ihtarname ile bildirdim. Kalan ödemeyi yapmasını istedim. Kendisi malum olaylardan sonra bankadan kredi çekemediğini, krediyi veren müdürün malum olaylardan dolayı tutuklandığını belirtti. 2 gün önce elime alıcının çektiği ihtarnameye cevap geçti.
Burada sözleşmenin gayrimenkul satış vaadi olduğunu ve noterde yapılmadığı için sözleşmenin geçersiz olduğunu belirtmiştir ve de şirket hisseleri geri vermek için ödediği kaporayı da geri istemektedir.

Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesinin noterde yapılması gerektiği konusunda hemfikiriz(maalesef sonradan öğrendim) ve noterde sözleşme yapma işleminin de ücreti yüksek çıktığı için kendisi bu olaya karşı çıkmıştı ve sözleşmeyi kendi aramızda imzalamıştık.

Benim görüşünüzü almak istediğim konu;

- Şirket hisselerini ve gayrimenkul satış vaadini birlikte yaptığımız bu sözleşmenin kısmi geçerliliği var mıdır? Yani sözleşmenin hisse devri kısmı ayrı, gayrimenkul satış vaadi kısmı ayrı olarak değerlendirilebilir mi? Noterden yapılmayan gayrimenkul kısmı geçersiz sayılıp, diğer kısım için dava açılabilir mi? Gayrimenkul satış bedeli olarak sözleşmede belediye rayiç değeri gösterilecektir maddesi vardır, bu yüzden sözleşmede değerli olan kısım şirket hisseleridir.(bilirkişi değeri bile gösterilse yine de çok yüksek bir ücret çıkmamaktadır)

-Bu konu hakkında daha önce herhangi bir yargıtay içtihatına rastladınız mı? Kısmi geçerli olabilecek sözleşmelerle ilgili de olabilir.