Merhaba,

2016 Mayıs ayında çalışmakta olduğum bir bankaya ait Bireysel Emeklilik firmasından BES sistemine katılmam için telefonla arandım. Görüşme sırasında karşıdaki yetkili, giriş aidatı olmayacağını ve sistemden ayrılma durumunda (Resmi vergi kesintileri ve devlet katkısı haricinde) bir kesinti olmadan yatırdığım parayı geri çekebileceğimi söyledi. Bu görüşme onların kayıtlarında mevcuttur.

Bu görüşmeye istinaden ikna oldum ve aylık 125 TL ödeme ile sisteme dahil oldum. Bu anlaşma sırasında herhangi bir sözleşmeye imza atmadım. Tüm sözleşme yukarıda anlattığımla sınırlı olan telefon görüşmesi ile gerçekleşti.

Görüşme sırasında kredi kartı bilgilerim ile kaydım yapıldı ve sistem her ay otomatik olarak parayı benden çekti. Sözleşmenin bir nüshası bana mail yoluyla gönderildi.

Ben şu anda günün koşulları gerekçesiyle sistemden ayrılmak istediğimi kendilerinden talep ettim. Verilen bilgilere göre şu ana kadar yaptığım ödeme 500 TL. Benden tahsil edilmeyip ertelenen giriş aidatı"nın ise 640 TL olduğundan ayrılma durumunda para alamayacağım söylendi. Oysa ki ilk görüşmede böyle bir durumdan bahsedilmemişti. Detayları öğrenmek istediğimde 640 TL'lik bu rakamın "Ertelenen Giriş Aidati" olarak 5 yıllık olduğunu öğrendim. Halbuki, Ben daha 1 yılı doldurmadan ayrılmak istiyorum.

Bildiğim kadarıyla mevzuata göre BES firmasının müşteriye yansıtacağı giderler kesintisi yıllık asgari brüt ücretin %8,5'unu geçmemelidir. Bu rakam 140 TL'ye tekabül eder. Benden yapılacak kesinti ise 640 TL. Yıllık 140 TL kesinti yapılsa anlarım ancak ben daha 1 yılı doldurmadan sistemden ayrılmak istiyorum. Daha 1 yılımı doldurmadan, 5 yılın aidat giderini benden tahsil etmek sizce mantıklı mıdır?

Daha önce de bir BES firmasından çıkışım var. Orada yaklaşık 2,5 sene kalmıştım fakat bu şekilde bir kesinti olmamıştı. Giriş aidatı olarak ilk girişte tek sefere mahsus 150 TL gibi bir rakam ödemiştim, o gitti haliyle. Yatırdığım parayı; devlet katkısı, yönetim gideri haricindeki miktardan çok az bir vergi kesintisi ile çekerek ayrılmıştım. Orada iken bu şekilde 5 yıllık aidat mahsubu olmamıştı.

Bu konuda şimdilik BİMER'e şikayette bulundum, Emeklilik Gözetim Merkezi'ne şikayette bulundum. Firmaya şikayette bulundum. Bir geri dönüş olmuş değil.

Bu konuda neler yapabilirim? Nasıl bir yol izlemem gerekli? Alacağım rakam 500 TL fakat ben bu saçmalıkla mücadele etmek istiyorum. Öncelikle Tüketici Hakem Heyetine mi başvurmam gerekir? Yardımcı olursanız sevinirim.

İyi çalışmalar dilerim.