Merhabalar,

Ben Türkiye'de yaşıyorum. Ancak yurtdışında faaliyet gösteren bir şirketten kazancım var. Aylık 1.500 € alıyorum. Bu ödemeyi kripto para tabir edilen bitcoin olarak alıyorum. Daha sonra ise banka hesabıma aktarıyorum. Bu kazancın vergilendirilmesi konusunda herhangi bir bilgim yoktu.

Nitekim geçtiğimiz günlerde şirketin sitesinde "Vergi mevzuatı her ülke için farklıdır ve kazançlarını kendi ülkesindeki vergi kurumuna bildirmek kullanıcının kendi tercihi ve sorumluluğudur. ... Vergi olarak ne ödediğiniz ülkenize bağlıdır. Bazı ülkeler sadece çektiğiniz veya erişiminiz olan miktarlar üzerinde vergi uygularlar (bu durumda toplam para çekimi). Bazı ülkeler para çekmemiş olsanız veya erişimde bulunmamış olsanız bile her karı vergilendirirler (bu durumda toplam kazançlar). Bu nedenle şirketimiz kazançlarını beyan etmek istiyorsanız lütfen kendi ülkenizdeki bir vergi uzmanına danışın." metninin yer aldığını fark ettim.

Bu şekilde 3 ay ödeme aldım (Toplamda 4.500 €). Herhangi bir yere bildirimde bulunmam gerekiyor mu? Cezalı duruma düşer miyim (Vergi kaçırmış gibi)? Hakkımda dava açılır mı? Kanunu bilmemenin mazeret sayılmadını biliyorum. Ama benim herhangi bir kastım kesinlikle yoktu. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Söz konusu şirketin adresi: http://bit.ly/recyclixurl