+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.

Konu: Profesyonel Mobbing Yapılması ve Haklarım

Profesyonel Mobbing Yapılması ve Haklarım Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Profesyonel Mobbing Yapılması ve Haklarım

Merhaba,

Üyelerin rahatlıkla okuyabilmeleri için detaya girmeden çok genel hatları ile özetlemek istiyorum. Tamamen objektif şekilde anlatmaya gayret edeceğim:
    - Perakende sektöründe öncü olan firmalardan birisinde son 1,5 yıldır Orta Düzey Yönetici (Proje Yöneticisi) olarak çalışmakta idim. Tam ben yönetici olduğum sıralarda bölüm müdürümüz değişti ve yerine gaddarlığı ve güce olan aşkı ile şirket içinde nam salmış bir müdür geldi. Toplam bu şirketteki tecrübem 4,5 yıldır. 13 yıllık çalışanım, Endüstri Mühendisiyim ve geçmişte de kurumsal firmalarda çalıştım. Başarılarım sabittir.
    - İşçinin yanında duran ve etik değerlere bağlı birisiyim. Haksızlık ve adaletsizlik karşısında susmayan bir yapım var.
    - Yazışma ve iletişimimiz genel olarak (çoğunlukla) yazılı yapılmıştır.
    - 2014 yılındaki müdürümden gerek performans değerlendirme anketinde, gerekse fiili olarak performansların göstergelerinde hep yüksek notlar almışımdır. Fakat 2015 yılında yeni müdür gelince, süreçle ilgili (tamamen iş konularında) uygunsuzlukları kendisi ile paylaşınca benimle uğraşmaya başladı. O uğraştıkça ben yılmadım ve üzerine gittim.
    - Yazılı olarak tüm şirket personeline yayınlanan iç tüzüğümüze göre; süreçle ilgili uygunsuzlukları müdüre, onun üstüne, onun bir üstüne hatta CEO (şirket sahibi)'ne kadar taşıma ve bildirme olanağı bulunuyor. Ben de işime saygı duyduğum için bunu yaptım fakat bu hususta sorun şuydu: Müdüründen, direktörüne, İK müdüründen Genel Müdür yardımcısına kadar hepsinin birbirini koruyup kollaması idi. Zaten kritik kararlarda hepsi bir araya gelip, size yazılı olarak geri bildirim yaparlardı. Tüm atama terfi komisyonlarında bir araya gelirlerdi ve birinin ak dediğine kolay kolay diğeri kara demezdi.
    - Hepsine yazılı olarak sıkıntıları ilettim, hatta maillerde duygusal olarak yıpratıldığımdan da bahsettim. O esnalarda bankadan borcum olduğu için (ev aldığımız için) ses çıkartamadım. Bazı şeylere boyun eğdim.
    - Bana baskı yapıldı, arkadaşlarım ile arama mesafe konuldu, bana karşı tavır almaları sağlandı, en ufak konular bile büyütülmeye başlandı. Uyumsuz birisi gibi gösterildim. Bana bireysel görüşlerinde hep düşük notlar verildi. Seviye geçişime basit bahaneler yaratılarak engellendi (maaşım artacaktı artmadı). Bunlara yazılı olarak diğer üst yöneticilere de itiraz ettim, kendi yöneticime de itiraz ettim, aksiyon/tedbir alınmadı. Adeta çık git diyorlardı. Halbuki benim iç müşteri anketlerim, iç ve dış kaynaklı yapılan uzman psikolog testlerim hep beşeri ilişkilerde güçlü olduğumu gösteriyordu. Ayrıca o güne kadar bütün performans notlarım 100/100 idi.
    - Bu arada maillerde vs herşey normal idi, bana hep kibar bir dille mailler atılıyor, fakat ben kendilerini zorladığımda biraz raydan çıkıyorlardı (hakaret vs yok tabi, çünkü yasaları biliyorlardı)
    - Bir gün, müdürümün süreçle ile ilgili yapmış olduğu bir uygunsuzluğu yazılı olarak Risk Yönetimi denilen farklı bir birime ilettiğimde; Bağlı bulunduğum süreçteki en tepedeki yöneticiden (Genel Müdür yardımcısı) mail geldi ve "daha fazla yıpranmaman için senin bölümünü değiştireceğiz, arkadaşlara yardımcı olursan sevinirim" dedi. Akabinde ben de borçlarım olduğu için, işimi kaybetmemek için bunu kabul ettim. Fakat akabinde Genel Müdür yardımcısına -saygı çerçevesinde- sitem dolu bir mail yazdım. Belki kararı değişir diye düşündüm. Buna rağmen süreç devam etti ve beni başka bir depoya yine yönetici olarak yolladılar. Tenzili rütbe yapılmadı. 1 Ocak 2016 tarihinde yeni bölümde başladım.
    - Oraya gittiğimde bir ön yargı ile karşılaştım. Bana önceki müdürümün hakkımda "çok ispiyoncu" birisi olduğumu söylediğini belirttiler. Başta bana iyi davranıldı fakat arka planda değişik şeyler olduğunu fark ettim. Hiçbir tecrübemin olmadığı yeni bir süreçte proje/iş geliştirme yöneticisi olarak çalışmaya başladım fakat 3 ay sonra 2015 yılında çalıştığım eski müdürüm, eski personellerim ile muhatap oldum diye (bir uygunsuzluk şüphesi aldım ve SMS ve whatssUp ile birkaç çalışana sordum) bana yazılı ihtar verilmesini sağladılar. Kendisi altına imza atmadı fakat içeriden benimle ilgili şikayet dilekçeleri doldurtulduğunu düşünüyorum. Haberleşmenin gizliliğini ihlal ediyorsunuz, benim özel yazışmalarımdan yola çıkarak nasıl benden şikayetçi oluyorsunuz dedim. Bunu personel özlük işleri müdürü, İK müdürü ve operasyon direktörü ile de paylaştım. Uyarıya itiraz ettim. Fakat dilekçeleri biz doldurmadık, haberleşme gizliliğini ihlal etmedik dediler. Siz bu sürece aracılık yapıyorsunuz diye mail attım. Dinlemediler. Hatta bunu şirket avukatına da yazdım. Yanıt gelmedi.
    - Akabinde yeni müdürüm ve üst müdürün (direktörün) bana karşı tutumları değişmeye başladı ve daha 4 aylık çalışan iken (hiçbir tecrübemin olmadığı süreçte) bana performansın kötü düzelt diye yazılı geri bildirim verildi. 1 ay sonra tekrar verildi, 1 ay sonra tekrar verildi derken.... Ben sürekli beceriksiz birisi gibi gösteriliyordum. Bunların hepsi yazılı olarak altında imzaları olacak şekilde verildi.
    - Sonra bu performanslar bahane gösterilerek, şirkette hemen hemen herkes %8,3 zam alırken, bana Haziran ayında %3 zam verildi. Yazılı olarak itiraz ettim en başlarda maillerim hep cevapsız kaldı. Sonra konuyu herkes birbirine attı. En son üst müdür (Direktör), benim yeni müdürüm ve eski müdürüm toplandılar, "biz senin performansından memnun değiliz", verilen görevler öteleniyor ve sonlandırmıyorsun dediler. Eski bölümünde yaşadıklarını yeni bölümündeki işine yansıtıyorsun dediler. Bana neden %3 zam aldığım yazılı olarak verildi. Ben de tekrar savunma kısmına kabul etmediğimi yazdım. Altına imzalarını attılar. Sonuç olarak birşey değişmedi.
    - Nisan 2016'da ben Bakırköy Ruh ve Sinir hastalıklarında tedaviye başlamıştım. Depresyon teşhisi konuldu ve ilaçlar verilmeye başlandı. Zaman zaman tedavim ile ilgili bile (sözlü olarak) benimle dalga geçildi. Çünkü sakinleştirici idi bunlar aynı zamanda.
    - Bu sırada odamın yeri değiştirildi ve ben operasyondan ve insanlardan daha uzak bir noktaya alındım.
    - Ben bu esnada şirketin mobbing, uygusuzluk vs konularında şikayet hattı kurduğu başka bir firmaya "mobbing" yapıldığını yazdım (haziran 2016 civarında). O günden sonra benimle iletişim kesildi. Eski sıklıkta benimle görüşülmedi.
    - CEO'ya (şirketin büyük ortağına) mail attım, uygunsuzluklardan bahsettim, bana yapılan haksızlıklardan bahsettim, bunların kötü yöneticiler olduğunu yazdım. Bana dönüş yaptı ve oradakilerle sorunu çözmemi istedi. "Sorunlarla yüzleşmemiz lazım" dedi ve mailimi o kişilere ilettiğini belirtti. Tabi dolayısıyla onların da bana düşmanlıklarının arttığını düşünüyorum.
    - Mayıs 2016 tarihinde SGK anlaşmalı Memorial Hastanesi / Kardiyoloji biriminden, 2 günlük istiharat raporu verildi (Hipertansiyon teşhisi ile). Daha önce hiç tansiyon sorunum yoktu. Hastanenin kapısından girmemiştim. O doktor da ilaç yazdı (tansiyon düşürücü).
    - Yine o sıralarda eşim de rahatsızlanarak (daha önce sağlık sorunu yokken) tansiyon sebebiyle hastanelik oldu.

Sonuç: 2 eylül itibariyle performans gerekçe gösterilerek, sana geçmişte yazılı geri bildirim vermiştik diyerek işten çıkartıldım. Karşımda İK müdürü, Personel Özlük İşleri Müdürü, Özlük İşleri Direktörü, Operasyon Direktörü vs hepsi vardı. Kıdem ve ihbar haklarım ödendi. Bana dava haklarımdan vazgeçmem için ekstra 2 maaş önerildi fakat ben 2 maaşı kabul etmedim. Cuma günü son dakika beni çağırdılar ve kimse ile vedalaşamadım. İnsanlara kendimi anlatamadım.

Kırılan gururum, bozulan meslek itibarım, sektörde oluşan kötü imajım (bundan sonraki iş başvurularımda bana engel olacaktır), bozulan aile huzurum, 3,5 yaşındaki çocuğumun bu huzursuz ortamdan etkilenmesi, bozulan sağlığım ve tüm bunları yaşadığım için geleceğe dair oluşan ciddi kaygılarım sebebiyle maddi ve manevi tazminat davası açmak istiyorum. Bu dava mobbing mi olmalı? Başka bir dava açabilir miyim? Bu insanların ne karakterde insanlar oldukları ile ilgili tanıklık yaparız diyenler var, fakat halen çalışıyorlar, onlara da kafayı takıp işlerinden olmalarını istemiyorum. Tanık getirmezsem süreci çok etkiler mi? Lütfen yorumlarınızı bekliyorum.

Teşekkür ederim destekleriniz için.

Hukuki NET Güncel Haber

Profesyonel Mobbing Yapılması ve Haklarım konulu yargıtay kararı ara
    Profesyonel Mobbing Yapılması ve Haklarım konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Profesyonel Mobbing Yapılması ve Haklarım

Açılabilecek mobbing dışında bir dava görülmüyor.Ortada hakaret yok tehdit yok bir şey yok.Bu iddialarınızı mahkemede en az 2 şahitle ve belgelerle ispat etmelisiniz.Sadece sizin anlatımınızla sürecin işlemesi düşünülemez.Kıdem ve ihbar tazminatınız zaten ödenmiş durumda.Bir avukatla çalışmalı davanın kaybı durumunda avukat, bilirkişi, karşı vekalet ücreti gibi masrafları da göze almalısınız.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba, öncelikle bilgi için teşekkür ederim. Bunları destekleyecek nitelikte bazı dokümanlarım mevcut. Ayrıca bunun haricinde burada belirtemeyeceğim delillerim mevcut. Size bir sorum daha olacak, siz veya başka bir hukukçu arkadaşım yanıtlarsa çok sevinirim: 1 TL'lik onur davası niteliğinde dava açarsam (çünkü bu benim için bir gurur meselesidir) niyetimin samimiyetini göstermek için, bu şekilde bir tazminat davası nasıl karşılanır adli makamlarımız tarafından? Teşekkür ederim.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba, bana bilgi verebilecek birisini arıyorum. Teşekkürler.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

1 Liralık manevi tazminat davası açabilirsiniz uygulamada örneği çok.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Teşekkür ederim ilginiz için.

Nerede
    Antalya
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle geçmiş olsun. Hukukçu üyeler daha net cevap vereceklerdir mutlaka, haksız yere işten çıkarıldığınızı düşünüyorsanız işe iade davası açsanız? Kazandığınız taktirde işe başlatılmazsanız en az 8 en çok 12 maaş tazminat alabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla işten çıkarılmanızdan sonra 30 gün içerisinde davayı açmanız gerekiyor.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba, teşekkür ederim. Eğer işe geri çağırırlarsa (ben başka yerde çalışmaya başlarsam gel başla deme risklerine karşı) şu madde gereği dava açmadım.

İşçi işe başlatılırsa, peşin olarak ödenen bildirim süresine ait ihbar tazminatı ile kıdem tazminatı, yukarıdaki fıkra hükümlerine göre yapılacak ödemeden mahsup edilir.

Yani benim kıdemim çok olduğundan, ben işverene borçlu duruma düşeceğim. Eğer gel derlerse ve gidip başlamazsam, o zaman hiçbir tazminat alamadığım gibi, bir de karşı tarafın avukatlık, vekalet, bilirkişi vs masraflarını ödeyeceğim. Eğer 1-2 senelik kıdemim olsaydı, o zaman işe iade davası mantıklı idi.

Selamlar.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sizin iç tüzüğünüzde bir hata olsa gerek bir üst amirinin izni olmadan onun üzerindeki bir makama sizin söylediğiniz gibi ceo ya mail atmakla personel iç yönetmeliğine aykırı hareket etmişsiniz iş yerinizdeki sorunlar sizi değil müdürünüzü ilgilendirir size verilen görev dışındaki işlerle ilgilendiğiniz anlaşılıyor kural şudur size sorulmadığı sürece iş yeriniz arkadaşlarınız müdürleriniz hakkında şikayette bulunmak şaibe yaratmak işyerinin düzenini bozmak anlamına gelir bu gerekçeyle sizi aralarında istememişler mahkeme süreci sizin için daha yıpratıcı olur kovulsanız bile işyerinizden iyilikle ayrılın yeni iş hayatınızda mutlaka referansa ihtiyacınız olacaktır

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: